کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma

در پایان سه ماهه اول و به عبارتی از هفته دوازدهم حاملگی به بعد شما میتوانید نزدیکی داشته باشید مگر اینکه خطر زایمان زودرس داشته باشید و یا خطر پاره شدن غشا یا آسیب به جفت وجود داشته باشد.برخی از مادران نگران آسیب رسیدن به جنین میباشند ولی نگران نباشید؛ضخامت مخاطی پوشش دهانه رحم و مایع آمنیوتیک به خوبی از جنین محافظت میکند...

هفته بعدی     هفته قبلی

هفته دوازدهم بارداری، هفته 12 بارداری

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته دوازدهم بارداری

خوشحال باشید از هفته  دوازدهم بارداری علائم حاملگی کم کم از بین میرود مخصوصا حالت تهوع. خبر خوب دیگر اینکه خطر سقط از این هفته به بعد به طور محسوسی کاهش میابد. هم چنین در این هفته احتمالاً فشار رحم از روی مثانه کم می‌شود و مشکل تکرر ادرار شما هم رفع خواهد شد.  در انتهای هفته دوازدهم دیگر رحم در لگن جا نمی‌گیرد و می‌توانید آن را در پایین شکم خود احساس کنید.


وضعیت جنین درهفته دوازدهم بارداری

در این هفته کودک شما بدن خود را به صورت خودبه خودی حرکت میدهد که شامل رفلکس ها نیز میباشد.از این به بعد تا زمان زایمان  دوران رشد سریع مغزی  کودکتان میباشد.


توصیه ها درهفته دوازدهم بارداری

* تحقیقات نشان داده است که مصرف کافئین به مقدار کم یا متوسط در طی دوران بارداری ضرری ندارد، ولی مصرف زیاد آن باعث می شود که بدن، آب بیشتری دفع کند و کلسیم از بدن دفع شود و کودک برای داشتن دندان‌ها و استخوان‌های قوی و سالم به کلسیم احتیاج وافری دارد. به این نکته توجه کنید که قهوه تنها منبع کافئین نمی باشد، بلکه کافئین در نوشابه، چای و شکلات‌ها نیز وجود دارد. پس به مقدار مصرف این‌گونه مواد توجه داشته باشید. می توانید از قهوه‌های بدون کافئین نیز استفاده کنید. اما در سه ماه اول قهوه و مواد کافیین دار استفاده نکنید.
* اکنون که شکم شما بزرگ‌تر می شود، سعی کنید لباس‌هایی را بخرید که با پوشیدن آنها راحت‌تر هستید.


علائم طبیعی درهفته دوازدهم بارداری

* درد معده: خوب در این هفته احتمالاً دردی را در بالای شکم درست زیر استخوان جناق احساس می‌کنید که از شایع‌ترین شکایت خانم‌های باردار است. این مشکل به علت ورود اسید معده مری است ورود محتویات معده به مری به دو علت عمده است دلیل اول کاهش حرکات روده و دلیل دوم فشار رحم بر معده است.
* استریا: حتماً دیده‌ای که روی شکم زنان باردار از ناف تا زیر شکم یک خطر تیره رنگی کشیده شده ممکن است این خط را در این هفته ‌ببینید. نگران نباشید این خط پس از زایمان از بین خواهد رفت. البته ممکن است این خط بر روی بدن همه ایجاد نشود.


هشدارها درهفته دوازدهم بارداری

* در شرایط راحت و بی خطر بخوابید. سعی کنید در هفته دوازدهم  به پشت نخوابید و این به خاطر آن است که وزن رحم میتواند به ورید اجوف تحتانی که قسمت های پایین بدن را خونرسانی میکند  فشار آورده و خونرسانی را محدود کندو متعاقب آن ممکن است احساس تنگی نفس کنید.


تغذیه درهفته دوازدهم بارداری

* غذاهای حاوی فیبر مانند نان‌های سبوس دار، جو و برنج قهوه‌ای بخورید. 
* مصرف سبزیجات، حبوبات، آجیل، نخود فرنگی، کلم بروکلی و بادام خود را افزایش دهید. 
* به مقدار زیاد آب بنوشید، 8 لیوان در روز
* آب میوه به خصوص آب آلو، گلابی، تمشک که سرشار از فیبر است، مصرف کنید. 
* سعی کنید حجم غذای خود را در هر وعده کمتر اما تعداد وعده های غذایی خود را بیشتر کنید. 


ورزش درهفته دوازدهم بارداری

1. هرگزهنگام ورزش اجازه ندهید که ضربان قلب شما خیلی زیاد بالا برود و از 140 بار در دقیقه فراتر رود. اینکار باعث می شود که بدن گرم شده و جریان خون رحم کم‌تر شود.
2.  آیا می‌دانید شنا در یک استخر بهداشتی و مطمئن؛ بهترین ورزش دوران بارداری است؟