کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma

سه ماهه سوم بارداری شما آغاز  شده و تا هفته چهلم ادامه مي يابد. اگر وضعيت شما هم مشابه اكثر خانمهاي حامله باشد در اين سه ماهه حدود 5 كيلوگرم وزن اضافه خواهيد كرد. سینه شما ممکن است شروع به ترشح آغوز نماید که به رنگ زرد روشن است و سرشار از آنتی بادی های مفید برای سلامت کودک. و این نشان دهنده این است که سینه شما برای تغذیه کودک شروع بکار کرده است...

هفته بعدی     هفته قبلی

هفته 29 بارداری، هفته بیست و نهم بارداری

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته 29 بارداری

در هفته بیست و نهم بارداری رحم شما حدوداً 10 سانتی‌متر بالاتر از ناف قرار می گیرد که به قفسه سینه و دیافراگم شما فشار می آورد و شما احساس تنگی نفس خواهید کرد. از هم اکنون امکان دارد که جنین سروته شده و به حالت زمان وضع حمل در آید، اما اگر چنین نشد، جای نگرانی نیست زیرا زمان زیادی برای تغییر حالت او هست. حالت وضع حمل به صورتی است که سر جنین در بین استخوان‌های لگنی شما قرار خواهد گرفت. دراین زمان پستان‌های شما سنگن و متورم شده و رگ‌های  شما بیشتر نمایان می‌شود. نوک پستان تیره تر خواهد شد.  همه این تغییرات برای آماده‌سازی بدن شما برای شیردهی به نوزاد است. تکرر ادرار که مدتی بود از دست آن خلاص شده بودید ممکن است با بزرگ شدن رحم و فشاری که بر مثانه می‌آورد دوباره به سراغ شما بیاید.


وضعیت جنین درهفته 29 بارداری

ممکن است درهفته29 بارداری متوجه ضربان و چرخش های بزرگی شوید که از نظر کیفیت با ضرباتی که قبلا حس میکردید متفاوت باشد. چون سر فرزندتان پائین است ممکن است ضربات را در بالای رحم که ناشی از حرکت پاهای کوچک دلبندتان باشد احساس کنید. فرزندتان در حال تولید نیم لیتر ادرار در روز میباشد.


توصیه ها درهفته 29 بارداری

بهتر است دیگر حلقه خود را از انگشت خارج کنید چرا که به‌شدت سنگین شده‌اید و تنها بخشی از این سنگینی مربوط به اضافه وزن شماست و بخش دیگر آن به تورم دست‌ها و پاهای شما بر می‌گردد.


علائم طبیعی درهفته 29 بارداری

سندروم پای بی قرار بیماری است که در آن احساس ناخوشاندی و آزاردهنده‌ای مثل مور مور شدن یا حرکت حشره روی پا تجربه می‌کنید احساسی که شما را از خوابیدن باز می‌دارد و همانند اسمش آرامش را از شما دور می‌کند. این مشکل باعث می‌شود بخواهید مدام پايتان را حرکت دهيد. اين حالت‌ها اغلب به شکل احساس قلقلک، سوزن سوزن شدن، تير کشيدن، کشيدن پا يا حالت خزيدن توصيف می‌شوند.

حرکت دادن پا حداقل براي مدتی کوتاه باعث بهبودي اين احساس می‌شود. اين مشکل معمولا هنگام شب و هنگامي که سعي در شل کردن پا برای خواب داريد، پيش می‌آيد. ماده ای به نام دوپامین از علت های این مشکل شناخته می‌شود که با تجویز دارویی دوپامین حل می‌شود. علت‌های این بیماری :

  1. پایین بودن سطح آهن موجود در خون و اختلال جریان خون در پاها

  2. اختلال اعصاب ناحیه  نخاع یا پاها

  3. اختلالات عضلانی

  4.  اعتیاد داشتن به الکل

  5. کمبود ویتامین‌ها یا مواد معدنی خاص

این بیماری در زنان باردار معمولا بعد از زایمان از بین می‌رود، اما اگر این اتفاق نیفتاد باید با پزشک مشورت شود.

رگ های واریسی در هفته بیست و نهم بارداری:

باید مراقب رگ های واریسی در طول بارداری باشید. این مشکل تقریبا چهل درصد خانم ها را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر پیش از بارداری واریس داشتید، در طول بارداری بدتر می شود. اما اگر نداشتید در برخی مراحل بارداری با آن مواجه می شوید. نگران این رگ های متورم نباشید. فقط نمی توانید دیگر لباس های کوتاه بپوشید و باید پاها را بپوشانید. ممکن است اصلا در طول بارداری دچار واریس نشوید.

دلایل ظهور رگ های واریسی در طول بارداری عبارتند از:

  • افزایش فشار بر رگ های لگن
  • شل شدن عضلات با تغییرات هورمونی
  • ایستادن برای مدت طولانی

رگ های واریسی دردناک هستند. بهتر است پیش از اتفاق افتادن از آن ها جلوگیری شود. انجام ورزش های منظم و جلوگیری از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی به پیشگیری از واریس کمک می کند. در واقع باید به جریان خون در رگ ها اجازه دهید آزادانه چرخش داشته باشند.

در مواردی که مشکل حاد است می توانید با پزشک صحبت کنید و او داروهای لازم و شلنگ های مخصوص به شما می دهد


هشدارها درهفته 29 بارداری

در صورت مشاهده هریک از موارد زیر در هفته29بارداری سریعا به پزشک خود مراجعه نمایید:

  * تورم بیش از حد

  * سردرد های شدید

  * تاری دید

  * درد کمر یا شکم

  * داشتن بیش از 6انقباض در هر ساعت

  * خروج مایع از واژن


تغذیه درهفته 29 بارداری

1. از خوردن سرخ کردنی و بستنی بپرهیزید. 
2. ویتامین C  به بدن شما برای تولید بافت‌هایی که رگ های خونی را ترمیم و از آنها نگهداری می‌کند، کمک می‌کند و وجود آن هنگامی که بدن شما پس از زایمان روند ترمیم را آغاز می‌کند، لازم است.


ورزش در هفته 29 بارداری

1. سینه های شما در حال بزرگ شدن هستند و نیاز به مراقبت دارند. به خصوص در زمان ورزش کردن. به همین خاطر باید یک محافظ خوب ورزشی برای ادامه دوره بارداری خود بخرید که زمان ورزش از آن استفاده کنید. هنگام خرید، از راحتی و همین طور خوب بودن جنس آن اطمینان حاصل کنید. 
2. از پزشک خود بخواهید که به شما بگوید چگونه عضله اصلی پشت خود را امتحان کنید. در دوران بارداری فاصله آن ممکن است به پهنای دو انگشت تغییر کند ولی به زودی پس از وضع حمل به حالت اولیه باز می گردد
3. توجه داشته باشید ورزش‌هایی که در این زمان به شکم فشار می آورند بسیار خطرناک بوده و انجام آن‌ها صحیح نیست. 


نکاتی برای پدرها در هفته 29 بارداری:

همسرتان هنگام خرید کردن برای فرزند احساس خوشحالی دارد. می توانید با چیزی خاص همسر خود را سورپرایز کنید.

لیستی از وسیله های مورد نیاز مانند پوشک، صابون، لوسیون و پستانک آماده کنید.