کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma

درهفته چهارم بارداری کودک شما سخت در تکاپوست تا وضعیت معلق خود را در رحم ثابت کند و به دیواره رحم بچسبد. از هفته چهارم حاملگی به احتمال زیاد متوجه بارداری خود با عقب افتادن پریودتان میشوید...

هفته بعدی     هفته قبلی

هفته 4 بارداری، هفته چهارم بارداری

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته چهارم بارداری

در حالی که رویان تلاش می‌کند خودش را به دیواره رحم بچسباند، بسیاری از زنان در هفته چهارم  درد خفیفی را در ناحیه شکم خود تجریه می‌کنند. این دردها طبیعی است چرا که بدن خودش را با هورمون‌های جدید بارداری هماهنگ می‌کند و رحم شما تبدیل به خونه جدید رویان کوچولو می‌شود.
 برخی از زنان هم خونریزی را تجربه می‌کنند، اما یادتان باشد به رنگ آن توجه کنید. خونی که از شما دفع می‌شود نباید قرمز پررنگ یا روشن مثل دوران قاعدگی باشد بلکه باید به رنگ صورتی یا قهوه‌ای باشد. ناراحتی لانه گزینی یا خونریزی معمولاً5 تا 12 روز پس از تخمک‌ گذاری اتفاق خواهد افتاد. درد شما نباید شدید باشد و اگر درد شدید، تب، لرز یا خونریزی واژینال سنگین دارید حتما با پزشک تماس بگیرید.


وضعیت جنین درهفته چهارم بارداری

هفته چهارم اولین هفته ای است که شما از وجود نوزاد مطمئن هستید! ولی دیدن آن سخت است حتی با وسایل سونو گرافی با فن آوری بالا . اگر ساک حاملگی را ببینید خوش شانس هستید که از طریق سونوگرافی واژینال دیده میشود. در کیسه حاملگی کیسه زرده در حال تشکیل است که به تغذیه کودک شما تا شکل گیری جفت در اواخر سه ماهه اول کمک میکند. درپایان هفته چهارم پرزهای جفتی کاملا تشکیل شده اند که زائده های انگشتی بافت جفت میباشد که حاوی ماده ژنتیکی مشابه فرزندتان بوده و بعدا در تست ژنتیک کمک کننده هستند. 

مهم نیست آی کیو فرزند شما پس از تولد چقدر است، در این مرحله فرزند شما در حال تغییر ژن ها می باشد. در این مرحله، سلول های تخصصی وجود دارند که ژن هایی که لازم نیستند را غیرفعال کرده و ژن هایی که وظایف خاصی انجام می دهند را فعال می کنند.

سلول های ماهیچه تمام ژن ها را دارا هستند به جز ژنی که پروتئین های سلول ماهیچه را درست می کند.فعالیت های سلولی براساس زمان و مکان بر فاکتورهای رشد اثر می گذارد. این سیگنال ها از نطفه خارج می شود.

معجزه کوچک:

تصور کنید که نطفه در داخل رحم تشکیل شده و سیگنال های رشد را تنظیم می کند و پذیرش کننده ها براساس نیازهای موجود فعال یا غیرفعال می شوند. این بهترین معجزه رشد است که در رحم اتفاق می افتد. جنین هویت خود را داخل رحم نشان می دهد.از ابتدای بارداری، خون بدن شما با خون جنین مخلوط نمی شود. جفت حکم دروازه بان دارد. سیستم رگ های جنین در حال تکامل است و عمل انتقال اکسیژن، خون و مواد مغذی از طریق بند ناف انجام می شود.

 

جنین در هفته چهارم بارداری


توصیه ها درهفته چهارم بارداری

* نوشیدن مایعات به میزان کافی، مهمترین چیزی است که در اوایل بارداری باید به آن عمل کنید. بدن در این دوره جریان خون‌را افزایش خواهد داد، به همین دلیل شما به مایعات بیشتری احتیاج دارید. نوشیدن مایعات به رفع خستگی و یبوست شما نیز کمک می‌کند.


علائم طبیعی درهفته چهارم بارداری

علائم حاملگی:
1. دردخفیف: بسیاری از زنان درد خفیفی را در ناحیه شکم خود تجریه می‌کنند. این دردها طبیعی است چرا که بدن خودش را با هورمون‌های جدید بارداری هماهنگ می‌کند تا رحم شما تبدیل به خونه جدید رویان کوچولو گردد. شما باید بابت این مساله خوشحال باشید تنها راه برطرف کردن آن استراحت کردن میباشد.

2. لکه بینی خفیف: ممکن است لکه بینی خفیفی به خاطر لانه گزینی اتفاق بیفتد. این مسئله به خاطر کاشت تخمک بر پوشش رحم می باشد. این اتفاق در زمان پریودی می افتد و امری رایج است.ممکن است در هفته های اول بارداری گرفتگی عضلات مشابه زمان پریودی ببینید.اگر در زمان بارداری خونریزی مشاهده کردید با پزشک صحبت کنید.

3. تهوع و استفراغ: تهوع و استفراغ جز جدا نشدنی ماه های اول بارداری است که خانم های باردار طی چهار ماه اول با آن دست به گریبانند. در مواقع استفراغ و تهوع به این فکر کنید که شما تنها نیستند و این اتفاق ممکن است هر روز صبح، ظهر و شب برای 36 میلیون زن باردار مثل شما در جهان رخ دهد. این اولین نشانه حاملگی در شما است علت آن هم بالا رفتن هورمون های بارداری در بدن شماست. برای رفع این حالت یک بسته بیسکوییت پتی بور یا مقداری نان خشک در کنار رختخواب خود گذاشته صبح قبل از بلند شدن مقداری در دهان خود بگذارید تا کمی وضعیت شما را بهبود ببخشد.

4. سفت و دردناک شدن پستان: به خاطر تغییرات هورمونی و آماده شدن پستان ها برای تولید شیر ممکن است پستان شما کمی سفت و دردناک شود برای رفع این حالت از کمپرس آب گرم استفاده کنید.

5. حساس شدن شکم و نفخ، کمر درد و نرم شدن دهانه رحم از علائم طبیعی دیگر این دوره است.

6. تغییرات ناگهانی روحی: یک روز، خوب و سرحال هستید و روز بعد بداخلاق و بی‌حوصله. نگران این موضوع نباشیداین یکی علامت نیز به خاطر تغییرات هورمونی و شرایط محیطی که ناشی از استرس مادر شدن، زایمان و. . میباشد. این تغییرات کاملاً طبیعی هستند و جای نگرانی نیست. فقط به خودتان فرصت دهید تا با این تغییرات که ممکن است ماه‌ها با آن درگیر باشید، آرام کنار بیایید و محیط اطراف خود را با تفکرات مثبت خود شاد نگه دارید و به این فکر کنید که چه قدر زایمان که همراه با تولد نی نی شماست فضای زیبا و شادی را برای شما و خوشبختی را برای خانواده شما رقم خواهد زد.

7. درد سینه ها:در این هفته، ترشح پروژسترون باعث درد سینه ها می شود. دردی مشابه پیش از پریودی. این هورمون های بارداری بدن را برای تولید شیر آماده می کند. این دردها در انتهای سه ماهه اول بارداری کاهش می یابد.


هشدارها درهفته چهارم بارداری

1. فقط در موارد زیر از نزدیکی پرهیز کنید:
  * خونریزی دارید.
  * شما یا همسرتان عفونت فعال منتقل شونده جنسی دارید.
  * جفت سر راهی دارید که جفت نزدیک گردنه رحم است.
2. برای بار سوم به مادران باردار می‌گوئیم که به محض اطمینان از بارداری از کشیدن سیگار خودداری کنید. دود ناشی از آن رسیدن اکسیژن به رویان کوچک شما را دشوار می‌کند، لذت بردن شما از کشیدن سیگار او را آزارده خاطر می‌کند.
3. اگر دچار درد شدید، تب، لرز یا خونریزی واژینال سنگین شدید حتما با پزشک خود تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه کنید.


تغذیه درهفته چهارم بارداری

1. خوردن ویتامین‌ها را شروع کنید. خوردن ویتامین‌های A، B، D در دوران بارداری ضروری است. ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که در کبد ذخیره می‌شود. مقدار روزانه 200 واحد از این ویتامین در بارداری و قبل از آن توصیه می‌شود. 
2. خوردن جیگر به علت فراوانی ویتامین A ممنوع است چون ویتامین A  به مقدار کافی در مکمل ها و غذاها یافت میشود  و بیشتر از 200 واحد از این ویتامین برای کودک شما ضرر دارد و همچنین جگر به علت اینکه ممکن است داخل آن انگل وجود داشته باشد و در حین پخت این انگل ها به طور کامل از بین نروند، از خوردن آن خودداری کنید. 


ورزش درهفته چهارم بارداری

دیگر آن دوران که همه فکر می‌کردند خانم باردار باید تمام روز در تخت استراحت کند، گذشته است. امروزه فواید ورزش کردن در دوران بارداری بر همه آشکار شده است. تحقیقات نشان داده است خانم‌هایی که ورزش می‌کنند و در وضعیت خوب جسمانی و آمادگی کامل به ‌سر می‌برند، در زمان وضع حمل بسیار راحت تر هستند، احتمال سزارین اجباری در مورد آنها بسیار کم ‌تر است، و دوران نقاهت کم‌ تری خواهند داشت.

امتیاز مطلب: 97%
97


 • profileليلا سعيدي2 روز قبل

  سلام روزبخير.
  من با روش اي وي اف باردار شدم و الان در هفته ٤هستم. از شياف GESTAN 200 واژينال استفاده مي كنم. دچار خوارش در ناحيه خارجي واژن شدم. دارويي هست كه استفاده از اون بي ضرر باشه؟ ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد

  • profileپزشک اوماحدود 23 ساعت قبل

   سلام لیلا جان این شیاف برای حفظ بارداری و جلوگیری از لکه بینی تجویز میشود و اگر حساسیت به این دارو دارید باید باتوجه به دستور به پزشک دارو را عوض کنید. شیاف بصورت مقعدی و واژینال استفاده میشود اما مقعدی جذبش کمتر میشه، حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

 • profileليلا سعيدي3 روز قبل

  • profileليلا سعيدي7 روز قبل

   سلام روزبخير. من الان عضو شدم. هفته چهارم بارداريم هست. خواستم از سايتتون تشكر كنم. ممنون بابت سايت بسيار عالي و سودمندتون. ارزوي موفقيت روزافزون براتون دارم

  • profileasal rozbehi1396/02/25

   سلام من به دلایلی مجبور به سقط جنینم شدم 4هفته وسه روزه بود باقرص سایتوتک
   19سالمه وازدیشب که 3تاقرص 200میکروگرمی روبه صورت واژینال استفاده کردم خونریزی دارم ولی شدید نیست ومثل پریودمه ولی خیلی درد دارم امروز صبح هم 2تا ازقرصا کامل دفع شدن میشه لطفاراهنماییم کنین چیکارکنم که جفت هم کامل دفع بشه که نیازی به ساکشن یاکورتاژنباشه
   ممنون ازسایت وراهنمایی های خوبتون

   • profileپزشک اوما1396/02/26

    سلام عسل جان
    خونریزی بعد از مصرف قرص ممکنه تا یک ماه هم ادامه داشته باشه. شما یه سونو انجام بدید تا ببنید جنین کاملا دفع شده یا نه. اگر دفع نشده بود براساس اندازه باقی مانده پزشک تصمیم به انجام کورتاژ میگیره. اگر بافیمانده کم باشه تا یک ماه با پریود بعتدی از بدن دفع میشه. حتما به پزشک مراجعه کنید و تحت نظر او باشید.

  • profileاکرم حضرتی1396/01/24

   با تشکر از پاسخ شما.
   آیا می توانم برای رفع خارش با احتمال بارداری از کرم واژینال کلیندامایسین ناژو بصورت مالیدن بر روی محل خارش( نه با اپیکاتور) استفاده کرد؟ درصورت بارداری عوارضی برای جنین ندارد؟

   • profileاکرم حضرتی1396/01/25

    ممنون از شما دکتر مهربان و دلسوز

   • profileپزشک اوما1396/01/25

    سلام اکرم عزیز
    خواهش میکنیم
    گزارشی در مورد آسیبی که مصرف این نوع کرم در دوران بارداری ایجاد میکنه وجود نداره و از داروهای گروه B بارداری محسوب می شود. ولی پیشنهاد اینه این مقاله مربوط به خارش واژن در بارداری و مطالعه کنید راه حل های مفیدی پیشنهاد کرده

  • profileاکرم حضرتی1396/01/23

   سلام.با تشکر از سایت خوبتون.
   اولین روز آخرین پریودم26اسفند بوده.درد زیر شکم دارم مثل زمان پریودم.خیلی بیحال و خسته هستم.نوک سینه هام خیلی درد می کنه.بعد از غذا حالت تهوع دارم.به شدت خوابم میگیره.دست و پام یخ می کنه.بعد از خوابیدنم که خودم رو هم حسابی گرم می کنم.یکی دو ساعت بعد در خواب بدنم گر میگیره از شدت گرما از خواب بیدار میشم.خیلی دلم شیرینی می خواد.
   ترشح دارم سفید آبکی که بوی کمی داره ولی بینهایت خارش دارم.سوزش ندارم.تکرر ادرار هم ندارم.سه روز پیش یعنی روز 25دوره ام جواب بیبی چک منفی بود.روز 14و15دوره ام زمان تخمک گذاری نزدیکی داشتم.دوره هام 28یا30روزه است.
   آیا احتمال داره که باردار باشم؟

   • profileپزشک اوما1396/01/24

    بله عزیزم احتمال بارداری وجود داره
    بعد از اینکه پریود شما عقب افتاد تست خانگی بیبی چک انجام بدین، در صورتیکه باردار بودین که مبارک باشه در غیر این صورت در صورت پریود نشدن چند روز بعد باز چک کنید تا مشخص شود

  • profile سمانه مقصودی1395/11/26

   ببخشید یه سوال من هفته چهارم بارداری هستم و بشدت احساس خستگی دارم. میخواستم بدونم علت چیه؟دایم طول روز دارم چرت میزنم. چهکارکنم؟با تشکر

   • profileپزشک اوما1395/11/27

    سلام سمانه عزیز. دوران بارداری، دوران تغییرات مختلف در بدن است. در هفته چهارم بارداری سطح پروژسترون بالا است و بدن از نظر هورمونی دچار تغییراتی شده است . یکی از این تغییرات سردرد و خستگی است که ممکنه درطول روز آن را حس کنید. نگران نباشید . شما باید خواب کافی داشته باشید.سبزیجات و میوه تازه مصرف کنید. گاهی اوقات خستگی ممکنه از کم خونی باشه. در آزمایشات بارداری معمولا کم خونی چک میشه.

  • profileآزاده احدی1395/11/26

   سلام . من گرفتگی شدید عضلات دارم درست مانند تخمک گذاری، یه وقتایی هم تو واژن و لگنم تیر میکشه که گاهی شدیده، می خواستم بدونم خانم های دیگه هم همین حالت ها رو دارن؟ خطرناکه؟من خیلی استرس دارم

   • profileپزشک اوما1395/11/27

    آزاده جان سلام
    نگران نباشید درد کمر، لگن، تیر کشیدن ناگهانی بدلیل انقباضات رحم است همچنین در هفته چهارم بارداری رویان در حال اتصال به رحم است و دردی رو شما تجربه میکنید که شاید حتی با درد پریود اشتباه گرفته میشه . نگران نباش عزیزم. درد های شدید شکمی همراه با خونریزی نگران کننده است

  • profileNasrin Niki1395/11/15

   سلام ممنون از سايت خوبتون
   من واسه بارداري اقدام كردم و بايد پريود ميشدم ديروز.نشدم.
   سه چهار روزه زير شكمم يه وقتايي از طول روز درد ميگيره.مثل درد قبل از قاعدگي.قبلاً سابقه نداشتم اينطور بشم.
   ميشه بگيد چرا اينطورم؟ممكنه حامله باشم؟

   • profileپزشک اوما1395/11/17

    سلام عزیزم. معمولا عقب افتادن پریود برای 2 تا 3 روز طبیعی است. اگر شما در دوران تخمک گذاری نزدیکی داشته اید. بهتره ازیک بی بی چک استفاده کنید تا مطمعن شوید. تنها داشتن درد شکمی نمی تواند نشانه بارداری باشد.