کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma

در هفته پنجم  بارداری ديگر با استفاده از يك تست حاملگي خانگي مي توانيد مطئمئن شويد كه آيا باردار هستيد يا خير؟. اگر تست شما مثبت باشد خيلي خوب است كه با پزشك خود تماس بگيريد و اگر تست بارداری شما منفی بوده است بهتر است آن را در آخر هفته مجددا تکرار نمایید...

هفته بعدی     هفته قبلی

هفته پنجم بارداری، هفته 5 بارداری

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته پنجم بارداری

اگر در هفته گذشته نشانی از علائم بارداری در شما نبوده این هفته یعنی هفته پنجم بارداری حتماً منتظرش باشید. اگر پستان شما درد می‌کند، زود خسته می‌شوید یا مدام مجبورید به دست‌ شویی بروید این علائم را جدی بگیرید. بدن شما در این هفته خون بیشتری تولید می‌کند تا بتواند اکسیژن و غذا را به کودک برساند. ضربان قلب برای حفظ تعادل خود افزایش می‌یابد و این افزایش خستگی، گیجی و سردرد را به همراه دارد. در این هفته درد پستان‌ها یا حسی شبیه به سوزن‌ سوزن‌ شدن شما را آزار می‌دهد. احتمال بزرگ شدن پستان‌ها و تیره شدن هاله رنگی دور آن نیز وجود دارد.
ویار هم در این زمان بروز می‌کند و احتمالاً حسابی شما را حساس می‌کند. هر ماده غذایی که شما می‌بینید وسوسه می‌شوید که آن را بخورید. ویار به دلیل به هم خوردن تعادل بین انتقال‌ دهنده‌های عصبی بدن مادر، حالت روحی و روانی خاص و همچنین نیازهای تغذیه‌ای او به وجود می‌آید. ممکن است وقتی دلتان پنیر می‌خواهد ناشی از کمبود سدیم باشد یا هنگامی که حسابی هوس بستنی بزرگ کرده‌اید نشان از نیاز بدن شما به کلسیم و چربی باشد.


وضعیت جنین درهفته پنجم بارداری

این نی نی کوچک باعث میشود مسائل زیادی  در این هفته در حال رخ دهد:
در این هفته قلب کودکتان شروع به زدن میکند. چین های عصبی (چین بافتی که تبدیل به مغز و طناب نخاعی میشود) به هم متصل میشوند و این به معنای تمایز سر از دم میباشد. حتی با سونو گرافی جزئیات بیشتری را نمیتوانید ببینید.


روش استفاده از کیت های بارداری

هر کیت بارداری مراحل دستورالعمل متفاوتی دارد. در واقع باید با استفاده از ادرار، آزمایش بارداری با استفاده از کیت انجام دهید و چند دقیقه صبر کنید تا نتیجه را ببینید. بهتر است دو بار تست را انجام دهید تا از نتیجه مطمئن شوید. برخی نکات گیج کننده در خصوص آزمایشات وجود دارد بنابراین بهتر است پیش از نتیجه گیری از این نکات گیج کننده آگاه شوید.

نتایج مثبت و منفی اشتباه!

برخی کیت های بارداری به وجود هورمون گنادوتروپین در ادرار برای تشخیص بارداری بستگی دارد. مقدار هورمون گنادوتروپین پس از باردار شدن افزایش می یابد اما زمان می برد تا به مقداری برسد که با آزمایش ادرار قابل تشخیص باشد. بنابراین، اگر باردار هستید ولی ابتدای بارداری است، نتیجه آزمایش به وسیله کیت منفی و اشتباه است.

احتمال نتیجه مثبت اشتباه در مقایسه با نتیجه منفی اشتباه بسیار کمتر است.

نتایج مثبت اشتباه زمانی است که کیت بارداری، بارداری را نشان دهد اما شما باردار نباشید. این نتیجه اشتباه زمانی اعلام می شود که در ادرار خون یا پروتئین وجود دارد. بنابراین بهتر است آزمایش را دو بار انجام دهید تا نتیجه درست را دریافت کنید.

دلایل اشتباه بودن نتیجه آزمایش بارداری خانگی:

نتایج اشتباه بارداری زمانی اتفاق می افتد که شما:

 • قرص مصرف می کنید.
 • آزمایش بارداری را به زودی گرفته اید.
 • نمی توانید مطابق با دستورالعمل نوشته شده روی کیت بارداری عمل کنید.
 • از کیت بارداری استفاده کرده اید که منقضی شده است.
 • مقدار زیادی ادرار بر روی کیت جمع شده است.

بنابراین بهتر است به نتایج کیت بارداری اعتماد نکنید و با پزشک خود صحبت کنید. همچنین سریع به اطرافیان اعلام نکنید باردار هستید. بگذارید زمان بگذرد و از بارداری مطمئن شوید.

آزمایش بارداری در کلینیک:

از آن جایی که شما نمی توانید به آزمایش بارداری خانگی اعتماد کنید بنابراین بهتر است برای اطمینان از آزمایش بارداری در کلینیک استفاده کنید. پزشک علاوه بر آزمایش ادرار، آزمایش خون نیز انجام می دهد. این آزمایشات به شما نتیجه درست را اعلام می کند.

در کلینیک آزمایشات دیگر نیز انجام می شود. آزمایشی کمی برای بررسی مقدار هورمون های موجود در خون انجام می شود که هر بیماری که در بارداری وجود داشته باشد را به شما اعلام می کند. اطلاع داشتن در خصوص آن چه انتظار دارید کمک زیادی به شما می کند.


توصیه ها درهفته پنجم بارداری

* چنانچه نگران هستید ممکن است در هفته پنجم شوق یک زن حامله را نداشته باشید. از حالا برخیزید و گونه های خود را سرخ کنید تا شبیه مادر سالم باشد علی رغم اینکه ممکن است نگران باشید.


علائم طبیعی درهفته پنجم بارداری

اگر در هفته گذشته نشانی از علائم بارداری در شما نبوده این هفته حتماً منتظرش باشید. نشانه های بارداری به قرار زیر است:
1. درد پستان
2. تکرر ادرار: تکرر ادرار یکی از علائم آزاردهنده بارداری است که هیچ ضرری برای جنین یا مادر ندارد. در واقع ادرار باعث خروج سموم از بدن می شود. تا زمانی که نشانه دیگری مشاهده نشود، تکرر ادرار طبیعی است.
3. افزایش ضربان قلب: بدن  برای حفظ تعادل خودضربان خود را افزایش می‌یابد
4.  افزایش خستگی، گیجی و سردرد: به علت افزایش ضربان قلب میباشد.
5. ویار
6. خستگی زود رس: یاد بگیرید چگونه با خستگی زودرس کنار بیایید. برای این کار چرت زدن راه حل آن نمیباشد که برای این کار لازم است شب به اندازه کافی بخوابید لازم است قبل از خواب از ورزش کردن بپرهیزید. قبل از خوابیدن غذا نخورید. از چرت های بلند مدت بپرهیزید. زمان رفتن به خواب و بیدار شدن را تنظیم کنید.


هشدارها درهفته پنجم بارداری

1. مصرف داروها را کنار بگذارید. هر دارویی می‌تواند بر روی رویان تأثیر مستقیم بگذارد. اگر نمی‌دانستید باردار هستید و دارو مصرف کرده‌اید حتماً این مسئله را با پزشک متخصص در میان بگذارید. سرخود و بر اساس توصیه‌های بزرگترها داروهای گیاهی مصرف نکنید. در صورتی که پزشک خود مراجعه میکنید قبل از تجویز دارو حتما او را از باردار بودن خود مطلع کنید و اگر فراموش کردید او را مطلع کنید مجاز بودن دارو را در اوما دارو یا همان قسمت داروهای نرم افزار ما چک کنید. سلامتی شما آرزوی ماست.
2. درد کمر: درد کمر ممکن است نشانه ای از کرامپ رحمی و سقط بالقوه باشد یا حتی نشانه ای ازعفونت و کشیدگی رحم باشد، آن را در هفته پنجم جدی بگیرید.
3. محو شدن ناگهانی علائم بارداری: چنانچه یکی از علائم شایع بارداری در شما محو شد باید به پزشک خود اطلاع دهید.
4. درد یک طرفه: درد یک طرفه مداوم ممکن است نشانه کیست تخمدانی یا حاملگی نابجا باشد.
خونریزی شدید و مداوم: ممکن است علامت سقط یا حاملگی نابجا باشد.


تغذیه درهفته پنجم بارداری

* یک رژیم غذایی متعادل را در پیش گیرید. 
* به خاطر بسپارید که رژیم غذایی متعادل به معنی خوردن یک نوع غذا نیست. شما باید غذاهای متفاوتی را برای دریافت مواد مورد نیاز بدنتان، مصرف کنید. برای یک برنامه غذایی مناسب، به خصوص در طول بارداری و شیر دهی، با پزشک خود مشورت کنید. شما برای مطلع شدن از نوع رژیم برحسب BMI بدن خود میتوانید به قسمت رژیم غذایی اوما مراجعه کنید. نی نی سالم به دنیا آوردن هدف گروه ماست. 
* به محض آگاهی از بارداری خود، باید مصرف روزانه ویتامین و مواد معدنی را آغاز کنید. 
* به جای نان سفید، نان سبوس دار مصرف کنید. با این روش فیبر بیشتر و به همان نسبت منیزیم و کرومیوم بیشتری را به رژیم غذایی خود راه می‌دهید. به علاوه زینک، روی، ویتامین E و ویتامین B6 خود را فراهم می‌کنید. 
* غلات سبوس دار مانند برنج قهوه ‌ای، ماکارونی و نان سبوس دار مصرف کنید.


تغذیه درهفته پنجم بارداری

*اگر تا پیش از این دارای سلامت جسمانی نبوده اید یا مشکلی داشته اید، پیش از شروع به ورزش با پزشک خود مشورت کنید. ورزش کردن انرژی شما را بسیار افزایش می دهد و این برای خانم‌هایی که در سه ماهه اول بارداری خود هستند، خبر خوشحال کننده ای است. زیرا به راحتی خسته می شوند و افزون بر آن ورزش، بدن شما را برای فعالیت‌های فیزیکی دوره بارداری آماده میکند. فعالیت‌هایی که باید از آن‌ها اجتناب کنید را بشناسید.

امتیاز مطلب: 98%
98


 • profileZAHRA SAFARI1396/02/10

  سلام خانم دکتر من اخرین پریودیم 8 فروردین بود و دیروز بعد از 5 روز تاخیر پریودی آزمایش بتا 200< بود . یعنی الان توی 5 هفته ام ؟؟؟!!

  • profileرباب جنت 1396/02/02

   سلام.مطالبتون واقعا عالی بود.خیلی ممنون.من هفته پنجم هستم.سینه هام درد میکنه.کمی کمر درد دارم.زیر شکمم طرف راست هس یه حالت ملایم و نه شدید درد داره.این وضع عادیه؟

   • profileReyhane Par1396/01/30

    سلام
    با تشکر از سایت خوبتون
    من در هفته پنجم حاملگی هستم ودرد کمری شبیه به دوران پریودیم دارم. آیا طبیعی هست ؟!

    • profileپزشک اوما1396/01/30

     سلام ریحانه جان
     در اوایل بارداری دردهای شبیه پریود شایع است و جای نگرانی نداره اگر این درد ها شدیدتر شد و همراه خونریزی بود به پزشک مراجعه کنید.

   • profileشکوفه نازی1396/01/27

    تازه یک روز از پریودم گذشته،الان با بی بی چک مشخص میشه یا نه؟

    • profileپزشک اوما1396/01/28

     سلام شکوفه جان
     زمان استفاده از بی بی چک زمانی است که پریود شما عقب افتاده است پس می توانید از آن استفاده کنید.

   • profileشکوفه نازی1396/01/27

    سلام واقعا عالی بود،
    ببخشید یه سوال داشتم !
    من اوایل هفته 5 هستم و هنوز علائم ندارم و مطمئن نیستم که باردارم!این طبیعیه که علائم نداشته باشی؟
    فقط درد کمی در ناحیه زیر شکم دارم

    • profileپزشک اوما1396/01/28

     شکوفه جان برخی از مادران تا آخر بارداری هیچ علامت بارداری ندارند و برخی از همان روز اول علایم را دارند پس جای نگرانی نیست. شما از بی بی چک برای اطمینان از بارداری خود استفاده کنید