کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma

در هفته اول حاملگی هنوز باردار نیستید و در واقع این هفته از اولین روز آخرین قاعدگی شما محسوب میشود . این روشی نسبتاً دقیق است که متخصصین زنان از آن برای هفته های بارداری استفاده میکنند ولی متخصصین جنین شناسی از روز لقاح هفته های حاملگی و روزهای آن را محاسبه و تخمین میزنند؛ فیلم یا ویدئوی مربوط به هفته اول بارداری را در ادامه مشاهده نمایید.

بارداری هفته به هفته

بدن شما در هفته اول بارداری

در هفته اول بارداری درچرخه قاعدگی، بدنتان با مجموعه پیچیده ای از هورمون ها مواجه شده که نهایتا منجر به تخمک گذاری میشود که در آن تخمک از تخمدان آزاد و آماده باروری میگردد. چنانچه قصد حاملگی دارید، هدف تخمک بارورشده کاشته شدن داخل رحم جهت لانه گزینی و رشد در 266روز آینده یا آمادگی جهت تولد نوزاد است. در هفته اول بارداری تغییرات محسوس در بدن شما قابل درک نیست و بارداری شما از هفته سوم و چهارم بارداری یعنی زمانی که پریود عقب می افتد آشکار میشود.


وضعیت جنین در هفته اول بارداری

زمانی که لقاح انجام میشود یعنی اسپرم و تخمک باهم برخورد میکنند، سلول تخم شروع به تقسیم شدن میکند.در هفته اول، جنین بلاستوسیت نامیده میشود. قسمت خارجی بلاستوسیت جفت را تشکیل میدهد و قسمت داخلی آن به رویان تبدیل میشود که این اتفاق در هفته دوم بارداری رخ میدهد.

نحوه محاسبه سن بارداری:

سن بارداری از اولین روز آخرین پریود شما نه از روزی که  لقاح انجام شده، محاسبه میشود. زیرا سیکل قاعدگی از اولین روز خونریزی محاسبه میشود.

 • اگر بارداری شما از نوع IVF ، سن بارداری شما با اضافه کردن 14 روز به روز انتقال جنین محاسبه میشود.
 • اگر خانمی سیکل قاعدگی منظم دارد، لقاح تخم و رشد جنین 11-21 روز بعد از اولین روز از آخرین پریود شما محاسبه میشود.
 • اگر شما سیکل قاعدگی نامنظم دارید و اولین روز از آخرین پریود خود را فراموش کرده اید، مشخص کردن سن دقیق بارداری مشکل خواهد بود. در نهایت پزشک از روی سونوگرافی و بزرگ و کوچک بودن جنین سن بارداری شما را تخمین می زند.

زمانی که تخمک آزاد میشود. فولیکول های باقیمانده به جسم زرد تبدیل میشوند که دارای ساختار اندوکرینی است و ترشح پروژسترون را افزایش میدهد.  این کار باعث میشود دیواره رحم برای عمل لانه گزینی در صورت وجود داشتن تخم آماده شود. از زمان شروع تخمک گذاری، تخمک تنها 24 ساعت طول عمر دارد تا عمل لقاح را انجام دهد. تخمک بسمت لوله فالوپ حرکت میکند تا با اسپرم ملاقات کند. در صورت لقاح، سول تخم در دیواره رحم قرار میگیرد. دو هفته بعد از تخمک گذاری، جسم زرد در صورت عدم لقاح شروع به پایین آوردن دو هورمون استروژن و پروژسترون میکنند و دیواره رحم فرو میریزه و خونریزی ماهانه اتفاق می افتد.


توصیه ها در هفته اول بارداری

* اگر تصمیم به باردار شدن گرفته اید، لازم است که قبل از هر چیز در مورد آن به خوبی مطالعه کنید. سعی کنید حداقل یک یا دو کتاب خوب در رابطه با بارداری در هفته اول بارداری خریداری کرده یا از دوستان خود قرض بگیرید و آنها را کاملاً مطالعه کنید.
* بارداری به عنوان یک روند طبیعی همراه با روحی و جسمی و عدم آگاهی آنها با مشکلات احتمالی منجر به بروز صدماتی گاهی آثارش مادر را حتی سالها پس از زایمان دچار ناراحتی یا باعث بروز مشکلات در دوران پیری میگردد.


علائم طبیعی در هفته اول بارداری

1. ترشحات لزج و چسبنده: در هفته اول بارداری بدن شما خود را برای تخمک گذاری آماده کرده و ممکن است ترشحات شفاف، لیز و چسبنده داشته باشید نگران نباشید.ولی اگر ترشحاتی غیر از این باشد یعنی ترشحات بدبو و کدر باشند نشانه عفونت است که برای درمان هرچه سریعتر به پزشک یا مامای خود مراجعه نمایید چرا که از نظر علمی اثبات شده بعضی عفونت ها ممکن است موجب سقط 3 ماهه اول شود.
2. افزایش دمای بدن: یکی از نشانه‌هایی که شما را به زمان نزدیک شدن به تخمک‌گذاری هدایت می‌کند افزایش دمای بدن است. پس نگران سرما خوردگی یا مریضی دیگری نباشید مگر آنکه تب شما بالاتر از39 درجه باشد.
3. درد در ناحیه شکمی: اگر دچار درد ملایم تا تیر کشیدن ناگهانی شدید احتمال این میرود که دچار درد میانی در سیکل خود شده اید که نشان دهنده تخمک گذاری یا آزادشدن تخم از تخمدان میباشد پس نگران نباشید.


رژیم غذایی در هفته اول بارداری

مراقبت از سلامتی در طول بارداری بسیار مهم است. در هفته اول بارداری احتمالا حالت تهوع و از دست دادن اشتها را تجربه می کنید. سعی کنید آب و سایر نوشیدنی ها را زیاد بخورید تا بدن کم آب نشود. همچنین میان وعده زیاد بخورید.

هنگامی که حالت تهوع متوقف شد و احساس بهتری دارید غذا بخورید. میوه و سبزی تازه و غذاهایی مانند برنج، نان، پاستا، سیب زمینی، گوشت بدون چربی، تخم مرغ، مرغ و سویا بخورید. سعی کنید محصولات لبنی مانند شیر، ماست و پنیر در رژیم غذایی خود داشته باشید. زیرا کلسیم برای جنین و مادر لازم است.

روزانه باید 600 میکروگرم فولیک اسید مصرف کنید تا احتمال نقص تولد مغز و نخاع به حداقل برسد. می توانید فولیک اسید را از طریق سبزیجات برگ سبز، میوه های خشک و آجیل و جو دریافت کنید. از مصرف الکل و غذاهای نامناسب نیز خودداری کنید.


هشدارها در هفته اول بارداری

1. سیگار و الکل را کنار بگذارید. مصرف این دو ماده ارزش آسیب رساندن به فرزندتان، نقض‌های مادرزادی، مشکلات کم‌ وزنی کودک و. . . را ندارد.
2. حتماً حواستان به داروهایی که مصرف می‌کنید باشد. داروها روی جنین تأثیر می‌گذارد. فکر نکنید فقط داروهای شیمیایی برای بارداری مضر است حتی داروهای گیاهی هم می‌تواند مشکلات جدی برای شما در دوران بارداری ایجاد کند از خوردن داروهای گیاهی بدون مشورت با متخصصان جداً خودداری کنید.
3. بی نظمی قاعدگی: بی نظمی قاعدگی میتواند به صورت بلند یا کوتاه شدن دوره خونریزی در زمانی که انتظار نمیرود باشد و چون این مسائل حاملگی را تحت تاثیر قرار میدهد باید به ماما یا پزشک خود مراجعه کنید.
4. از این به بعد باید خواب کافی داشته باشید. 8 ساعت در روز بخوابید. اگر در خوابیدن مشکل دارید حتماً در این باره با پزشک صحبت کنید.


آمادگی پدر و مادر برای بارداری:

- سعی کنید خود را از نظر جسمی و روحی برای بارداری آماده کنید. اجازه دهید این تجربه خاطره ای زیبا شود و ترسناک نباشد.

- دو ماه پیش از اقدام برای بارداری، قرص های ضد بارداری را متوقف کنید. در این حالت عملکرد طبیعی پریودی خود را متوجه می شوید. قرص های ضد بارداری باعث تغییر ترشحات هورمونی می شوند. بنابراین باید به هورمون ها اجازه بدهید پیش از باردار شدن به حالت طبیعی خود برگردند.اگر قرص ضد بارداری مصرف می کنید، بین قطع قرص و تلاش برای بارداری وقفه ایجاد کنید. قرص های ضد بارداری باعث تغییرات هورمونی می شوند و برای برگشت هورمون ها به حالت قبلی زمان نیاز است.

- می توانید پس از قطع قرص های ضد بارداری باردار شوید اما پیش از آن از نرمال بودن بدن خود مطمئن شوید. مصرف قرص ضد بارداری برای جلوگیری از تخمک گذاری است بنابراین هنگامی که قرص را نمی خورید، بدن شروع به استراحت می کند و هورمون ها دوباره شروع به کار می کنند. در این حالت تخمک گذاری دوباره شروع می شود. می توانید برای مصرف قرص های ضد بارداری با پزشک مشورت کنید.

- سعی کنید بارداری را حدس نزنید زیرا ناامیدی باعث می شود به شما و همسرتان آسیب وارد شود. برای آزمایش بارداری بهتر است کیت های آزمایش بارداری خریداری کنید. تنها کاری که باید انجام دهید استفاده از ادرار و پیروی از دستورالعمل نوشته شده بر روی کیت است. اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد، می توانید به پزشک مراجعه کنید و تاییدیه بگیرید.

- مراقبت های پیش از بارداری بسیار مهم است و احتمال بارداری و تولد فرزندی سالم را افزایش می دهد. سعی کنید سه ماه پیش از باردار شدن مراقبت ها را شروع کنید. سلامتی همسر شما نیز برای باردار شدن و بارداری سالم مهم است. بنابراین به سلامتی روحی و جسمی همسرتان نیز توجه کنید.

- پیش از باردار شدن با پزشک درباره سابقه خانوادگی خود و همسرتان در خصوص بیماری ها صحبت کنید زیرا ممکن است جنین از نظر ژنتیکی تحت تاثیر قرار بگیرد.

- درباره شک و تردیدها و نگرانی های خود در خصوص بارداری با پزشک صحبت کنید.

- دانستن این که باردار هستید احساساتی مانند هیجان، نگرانی، ترس، بیم و دلهره ایجاد می کند. شما به این نکته فکر می کنید که آیا مادری مسئولیت پذیر هستید و می توانید از فرزندتان به خوبی مراقبت کنید. گاهی خیلی به خود اطمینان ندارید و فکر می کنید نمی توانید وظایف خود را بخوبی انجام دهید.

- خبر بارداری واکنش های متفاوتی دارد. هفته چهلم بارداری زمانی سخت است اما سعی کنید مثبت باشید. تمام نگرانی، شک و ترس در هر فردی مختص خودش است.

- دانستن این که چه چیزی در انتظار شما است به شما کمک می کند از نظر روحی آماده شوید و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. همسرتان را در بارداری با خود سهیم کنید به طوری که فکر نکند در مهم ترین اتفاق زندگی شما نادیده گرفته شده است. این کار به او کمک می کند وظیفه خود را به صورت درست انجام دهد و مانند شما به طور مساوی به وظایف خود عمل کند.


برای آشنایی بیشتر با هفته های آغاز بارداری صفحه ماه اول بارداری را مطالعه نمایید

امتیاز مطلب: 95%
95


 • profileSimin Saberi9 روز قبل

  ممنون از اطلاعات خوبتون
  💟💟💟💟

 • profileSimin Saberi9 روز قبل

  سلام دکترعزیز
  ممنون از سایت خوبتون
  من ۲۸آبان تا۵ آذر پریودبودم.
  ۱۰ آذر رابطه داشتم ک به نظرمشکوک میومد.
  حالا
  خواب و اشتها و وزنم بیشتر شد
  و سینه هام بزرگ تر
  و دمای بدنم همیشه زیاده
  الان ۸ روز گذشته و گاهی هم خیلی کم حالت تهوع و سرگیجه دارم
  نبضمم ۹۶
  و فشارم ۱۰/۵ روی ۶/۵
  باید کی از بیبی چک استفاده کنم؟

  • profileپزشک اوما8 روز قبل

   سلام عزيزم، براي اينكه درست ترين نتيجه را ببيني عجله نكن، تا تاريخ پريودت صبر كن و در صورت تاخير يكي دو روزه در پريود، از بي بي چك استفاده كنيد، اين علائم هم ميتونه از بارداري باشه هم علائم قبل از پريودي باشه

 • profileDina Asadi12 روز قبل

  سلام ممنون میشم جواب منم بدین. ما5ماهه تصمیم به بچه دارشدن گرفتیم. اما متاسفانه موفق نشدیم. دوره پریودی من کاملا دقیقه. حتی یه روز هم جابه جا نمیشه. اما این ماه یه هفته س که عقب افتاده. سینه هام به شدت درد میکنه وگاهی تیر میکشه. درصورتیکه من موقع پریودی تقریباهیچوخ سینه درد نمیشدم. یبوست هم دارم. صورتم هم جوش زده مخصوصا تو چونم.استرس وتلقین هم نداشتم چون فک میکردم ب این زودیا باردار نمیشم. این نشونه ها میتونه علامت بارداری باشه؟ اگه بی بی چک استفاده کنم الان بعداز یه هفته جواب میده؟
  لطف میکنین جواب بدین

  • profileپزشک اوما12 روز قبل

   سلام عزيزم، بله اين علائم ميتونه از نشانه هاي بارداري باشه، از بي بي چك استفاده كنيد و خبر خوب بارداري را به ما اعلام كنيد🌸

 • profileShaghayegh Shakuri18 روز قبل

  سلام خسته نباشید.من به تازگی ازدواج کردم.حدود ۲۰ روز پیش اولین نزدیکیم بوده.ولی با جلوگیری.و دوباره ۷روز پیش نزدیکی داشتم ولی بدون جلوگیری.نزدیکیم حدود یکی ۲ روز قبل از زمان پریودم بوده.الان ۵,۶ روزه که پریودم عقب افتاده.میخواستم بدونم ایا امکان حاملگی وجود داره؟؟ یا دلیل عقب افتادن پریودم به خاطر موضوع به تازگی پارگی بکارته.خواهش میکنم راهنماییم کنین

  • profileپزشک اوما18 روز قبل

   سلام عزیزم. احتمال بارداری در 2 روز قبل از تاریخ پریود خیلی ضعیف است. اما بهتره برای اطمینان کامل از بی بی چک استفاده کنید. یکی از دلایل عمده تاخیر پریود استرسی است که احتمالا در این ماه داشتید.

 • profileNegarin Fard27 روز قبل

  سلام.من بعد از پایان پریود نزدیکی داشتم که مشکوک بوده...احتمال بارداری هست؟و اینکه الان 10زوز گذشته و من ازون اول اخلاقم حال روحیم بهم ریخته بود کلافه و عصبی بودم..یه روز صبح سرفه از رو حساسیت داشتم و بعد بالا اوردم.دیروزم رابطه نزدیکی داشتیم و من در انتها با بوی ادکلن همسرم کامل بالا اوردم....همش تنم داغ با اینکه ادم سرمایی هستم.امشب رو شکمم خوابیدم الان بالا نافم رو دلم درد عجیبی گرفتگی دارم دل پیچه دارم....الان بی بی چک نشون میده حاملگی رو؟؟؟من الان میتونم بفهمم باردارم یا بمونم تا 10م ماه ببینم پ میشم؟من شرایط بارداری ندارم فعلا...چه کنم کمکم کنین اطفا.ممنونم

  • profileپزشک اوما18 روز قبل

   سلام عزیزم. اگر سیکل شما 28 روزه است در پایان پریود احتمال بارداری خیلی ضعیفه چون هنوز تخمکی آزاد نشده. علائم بارداری میتونه کاملا تلقینی باشه و یا بدلایل دیگری باشه. صبر کنید تا موعد پریود برسه و با تاخیر چند روزه از بی بی چک استفاده کنید.

 • profileMaryam Sadat1396/06/17

  سلام وقت بخیر.
  من ۱شهریور پریود بودم و ۷پاک شدم.از چه روزی تخمک گذاریم شروع میشه.حتی کیت تخمک گرفتم بااینکه امروز ۱۷شهریور ولی اولیاز بالا خیلی پررنگ بود و دومی از پایین یه هاله ای قرمز٬ بااینکه الان زیر دلم کمی درد میگیره و ول میکنه
  ممنون ازاینکه کمکم کنید.

  • profileپزشک اوما1396/06/18

   سلام عزیزم
   اگر طول دوره شما ۲۸ روزه و منظم باشه، تقریبا روز ۱۴ سیکل میشه روز تخمک گذاری که از چند روز قبل از آن و یکی دو روز بعد از این تاریخ بهتره رابطه داشته باشید. علایم تخمک گذاری شامل بالا رفتن دمای بدن، ترشحات شفاف و بی بو، درد شکمی و نفخ و ... می باشد که این علایم به شما کمک میکند به در زمان مناسب از کیت تخمک گذاری استفاده کنید. اگر سیکل شما ۲۸ روزه است، بهتره روز ۱۱سیکل، به مدت ۳ تا ۴ روز متوالی کیت را بگذارید و از ادرار ساعت ۱۰ صبح تا ۸ شب استفاده کنید و ادرار اول صبح مناسب نیست. هر دو خط کیت باید پررنگ باشد، اما بطور کلی خیلی توصیه به استفاده از کیت نمیشود چون امکان خطا وجود دارد.

 • profileZhyan Mahmoodi1396/06/13

  سلام .خسته نباشید .من رورز16پریودم هستم روز 14ّ.15نزدیکی بدون پیشگیری داشتم قبلش هم طبیعی پیشگیری داشتیم .الان احتمال بارداری هست؟ که ی متوجه میشم؟

  • profileپزشک اوما1396/06/14

   سلام عزیزم، اگر سیکل شما ۲۸ روزه باشه، ۱۴ روز بعد از اولین روز از پریود شما، روز تخمک گذاری است که یکی دو روز قبل و بعد از روز تخمک گذاری بهتره نزدیکی نداشته باشید. برای شما احتمال بارداری وجود دارد، علایم لانه گزینی شامل گرفتگی عضلات، خستگی، لکه بینی قهوه ای و ... است در مقاله زیر علایم لانه گزینی را مطالعه کنید:
   https://ooma.ir/post/51131/چند-روز-بعد-از-لانه-گزینی-تست-بارداری-مثبت-میشود-/
   علایم لانه گزینی ۶ تا ۱۰ روز بعد از لقاح نه نزدیکی ظاهر میشود.

 • profile رها محمدي1396/04/28

  سلام من شش روز مونده ك پويود بشم و اول صبح بي بي چك زدم و سه بار تست زدم و هر سه بار يه خط پررنگ و يه خط كمرنگ ميومد و ايا من باردار ممكنه باشم و تست نشون بده تا قبل پريودي؟؟و چ زماني مناسبه كه ازمايش خون برم انجام بدم؟؟

  • profileپزشک اوما1396/04/28

   سلام رها جان
   اولین بار که هورمون بارداری یعنی بتا در خون مادر ظاهر میشه 11 روز بعد از لقاح و یا تخمک گذاری است و 12 تا 14 روز بعد از تخمک گذاری نه نزدیکی در ادرار ظاهر میشه.بهترین زمان برای بی بی چک زمانی است که پریود شما عقب بیافتد. گاها اگر زود آزمایش دهید ممکنه بتا به اندازه کافی افزایش نداشته باشه و شما را مایوس کنه

 • profile رها محمدي1396/04/23

  سلام در روز هشت و ده و سيزده پريودي رابطه بدون پيشگيري داشتم ب نظر شما الان من احتمال باردار شدن دارم يا نه؟؟

  • profileپزشک اوما1396/04/23

   سلام رها جان، بستگی به شرایط سیکل شما داره، اگر سیکل منظم ۲۸ روزه دارید روز تخمک گذاری تقریبا بین ۱۲ -۱۴ سیکل خواهد بود و احتمال بارداری در این روزها بالاست.

 • profileسمانه ذاکر1396/04/10

  سلام. من از قرص های اورژانسی استفاده کردم الان ۴ روزه که دل دردشدیددارم خونریزیم دوروزه بود که تموم شد . دردازچی میتونه باشه ؟

  • profileپزشک اوما1396/04/10

   سلام سمانه جان.
   قرص های ضدبارداری دارای عوارض جانبی است که شامل: حالت تهوع و استفراغ، سردرد، احساس خستگی، احساس سرگیجه، درد در قسمت پایین شکم، خونریزی واژینالی، حساس شدن سینه ها است. اما این علائم باید طی چند روز از بین بره. اگر ادامه دار بود حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا احتمال عفونت لگنی نیز وجود دارد.

 • profileMona Rahimi1396/03/18

  اسلام من ۲۴ اردیبهشت عادت شدم و حدود ۳۰ام پاک شدم تقریبا۱۲روز بعد از شروع عادت یعنی ۵ام خرداد نزدیکی بدون پیشگیری داشتم اصلا قصد بارداری ندارم امروز یعنی ۱۷ام بیبی چک گرفتم که جوابش منفی بود ولی تو خودم این احساس رو دارم حالت هایی دارم که قبلا نداشتم من اصلا نمیخوام باردار شم امادگیشو ندارم میشه بگید باید چیکار کنم؟  
  میخوام بدونم چطوری خلاص شم من حتی نمیخوام نطفه بسته بشه میخوام همین امشب خلاص شم خواهش میکنم جواب بدین دارم دیوونه میشم

  • profileپزشک اوما1396/03/20

   سلام مونا
   شما باید بلافاصله از قرص های اورژانسی استفاده میکردید چون تقریبا روز 12 تا 14 سیکل روز تخمک گذاری است . بی بی چک الان جواب مطمعنی نمیده و زمانی مطمعن است که پریود شما عقب افتاده باشد. باید صبر کنید تا زمان پریود که ببینید باردار هستید یانه. عزیزم در سایت آموزشی برای سقط جنین داده نمی شود.

 • profileelnaz elii1395/11/28

  سلام خسته نباشید. ببخشید مصرف اسید فولیک باید از هفته یکم بارداری آغز بشه؟اخه نمیدونیم که دقیقا چه هفته ای هفته اول بارداری است

  • profileپزشک اوما1395/11/28

   سلام الناز عزیز
   چون شما دقیقا نمیدونید که هفته یکم بارداری چه زمانی رخ میدهد توصیه شده که زمانی که قصد باردار شدن دارید از سه ماه قبل از بارداری مصرف مکمل اسید فولیک را بهتره شروع کنید.

 • profileنوشین بیگی1395/08/13

  سلام، نمیدونم من الا در هفته اول بارداری هستم یا نه، چجوری تشخیص بدم، راهنماییم میکنید؟

  • profileپزشک اوما1395/08/13

   سلام دوست عزیز، در رابطه با اینکه تشخیص بدیم شما باردار هستید یا نه، یک مقدار زود است، در واقع اگر شما در 7 روز اول بعد از شروع پریود خود باشید، و تازه پاک شده باشید و در این ماه تصمیم به بارداری گرفته باشید، و در میانه دوره بعد از رابطه و تحمک گذاری باردار شوید، آن موقع میشود گفت شما در هفته اول بارداری قرار داشتید
   در حقیقت هفته اول بارداری شما تنها با تصمیم برای بارداری شروع می شود، شما و همسرتان باید از لحاظ روحی و روانی پذیرای بارداری گردید، و با توکل بر خدا منتظر ورود به یک دوران تازه باشید.
   مقاله ماه اول بارداری را مطالعه کنید:
   https://ooma.ir/post/53220/view/