کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma

در هفته 16 بارداری يك واقعيت است كه عامل آن افزايش جريان خون در سطح پوست بدن مي باشد. خون شما بیشتر از هر زمان دیگر در بدنتان در جریان است و سطح خون حدود 40 تا 50 درصد افزایش می یابد. در برخی از زنان باردار نفوذ خون به غشای بینی سبب بزرگتر شدن و یا متورم شدن بینی میشود. رباط ها در حال کش آمدن هستند و ممکن است کمی درد خفیف در شکم خود احساس نمایید. سینه های شمابزرگتر و سنگین تر از قبل شه اند و در حال ساخت آغوز می باشند.

در ابتدا فیلم هفته شانزدهم بارداری اوما برای مشاهده شما عزیزان آورده شده است، شما میتوانید ادامه مطلب را بعد از تماشای این فیلم مزالعه نمایید.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته شانزدهم بارداری

در هفته شانزدهم بارداری  احتمالاً حرکات او را حس می‌کنید. این حرکات کوئیکینگ نامیده می‌شود حرکاتی مثل قلقلک، لرزش و حساسیت در شکم خود درک می‌کنید. البته اگر هنوز حرکات جنین را حس نکرده‌اید نگران نباشید و فکر نکنید که جنین شما زنده نیست. احساس حرکات جنین در هفته‌های 16 تا 20 شروع می‌شود و گاهی ممکن است تا هفته 24 هم طول می‌کشد.
زمان درک حرکات او در زنان مختلف متفاوت است حتی در حاملگی‌های مختلف یک زن هم این زمان فرق می‌کند. فعالیت غده سازنده شیر در سینه‌ها و افزایش جریان خون موجب می شود که وریدهای سینه را ببینید. پستان‌های شما سنگین و متورم شده‌اند وجریان خون شما حدود 40 تا 50 درصد افزایش یافته است.


وضعیت جنین درهفته شانزدهم بارداری

اگر از هفته شانزدهم به بعد تند تند به دستشویی می روید نگران نباشید ،مثانه کودکتان پر و خالی میشود و این تمرین خوبی برای کلیه های او میباشد.دیگر اینکه چشم ها و گوش های در حال قرار گرفتن در جایگاه اصلی خود میباشد.ماهیچه‌های صورتش حسابی رشد کرده‌اندو میتواند لب‌هایش را باز و بسته می‌کند. برخی از اعضای بدن او مدت زیادی است که کارشان را آغاز کرده‌اند و مشغول فعالیت هستند. این اعضای پرکار یکی دستگاه گردش خون است و دیگری مجاری ادراری. قلب هم که با سرعت باورنکردنی در طول روز 25 لیتر خون را پمپاژ می‌کند.


توصیه ها درهفته شانزدهم بارداری

* با گرفتن دوش آب گرم صبحگاهی، نشاط بیشتری را برای خود به ارمغان آورید. دوش 20 دقیقه ای روزانه می تواند باعث آزاد شدن ذهن مادرانی شود که مشغله فکری زیادی دارند. اما بعد از آن در هوای سرد مواظب باشید سرما نخورید.
* در زمان بارداری، راحتی حرف اول را می زند پس به دنبال لباس‌های راحت مناسب حال‌تان بگردید.


بررسی مشکلات ژنتیکی جنین

  1. بررسی سندرم داون در بررسی ها
  2. بررسی نقص در جنین مربوط به مشکلات کروموزومی
  3. والدین حامل بیماری های ژنتیکی مانند کیست فیبروئید
  4. سابقه خانوادگی خواهر و برداری همراه با بیماری های ژنتیکی
  5. حضور بیماری های کروموزومی و ژنتیکی در سابقه خانوادگی.
  6. خانمی که در سن بالاتر از سی و پنج سال باردار شده است.

فاکتورهایی برای بررسی پیش از انجام آزمایش آمنیوسنتز:

  • پیش از انجام آزمایش، مزایا و معایب آن را بررسی کنید.
  • بیشتر زوج ها در هنگام تشخیص بیماری در جنین سقط را انجام می دهند. برخی دیگر آزمایشات بررسی انجام می دهند.
  • برخی دیگر مطمئن نیستند چه کاری انجام دهند. برخی با انجام ندادن آزمایشات بررسی از مشاهده نتیجه فرار می کنند.
  •  نتیجتا، انجام هر گونه آزمایش بررسی انتخاب شما است. این مسئله به انتخاب شما بستگی دارد.

علائم طبیعی درهفته شانزدهم بارداری

1. اضافه وزن:اگر تا به حال وزنی اضافه نکردید این هفته اضافه‌وزن به سراغتان می‌آید. افزایش خون شما و مایع در برگیرنده کودک، بزرگ شدن سینه‌ها و تورم رحم و جفت جنین، می‌تواند باعث افزایش وزن شما شود. با این وجود شاید هنوز زمان بروز آن نرسیده باشد.

2. سردرد: سردرد در دوران بارداری کاملا مرسوم است، مخصوصا در اوایل بارداری که بدن شما در حال تطابق خود با شرایط جدید می باشد.در حالیکه هنوز دلایل واقعی سردرد در بارداری مشخص نیست ولی به احتمال بالا با نوسانات در هورمون ها و تغییرات در گردش خون در ارتباط می باشد. یکی از مرسوم ترین انواع سردرد در دوران بارداری سردرد تنشی است، و در صورتیکه شما به این نوع سردرد حساسیت دارید احتمالن خود باعث اذیت شدن بیشتر شما در دوران بارداری خواهد شد. سردرد تنشی شبیه درد مبهم و ثابت در هر دو طرف سر یا پشت گردن احساس می شود.


هشدارها درهفته شانزدهم بارداری

1. آیا سر درد دارید؟ از خوردن آسپیرین و بروفن جداً خودداری کنید زیرا که باعث اختلال در رشد و پرورش کودک می شود. بهترین مسکن استامینوفن است.

2. علائم فشار خون ناشی از حاملگی را بشناسید:

  * تورم ناگهانی به ویژه در صورت و دست ها
  * تورم ساق ها که پس از12ساعت از بین نمیرود
  * افزایش فشار خون
  * پروتئین در ادرار
  * افزایش وزن بیشتر از 2. 5 کیلوگرم درهفته بدون دلیل
  * اختلالات بینایی مثل دوبینی، تاری دید
  * سردرد های شدید و ناگهانی و مداوم


تغذیه درهفته شانزدهم بارداری

1. آیا نگران افزایش وزن خود هستید؟ باید بدانید که تمام مادران با این مشکل دست به گریبان هستند. باید به این موضوع توجه کنید که به خود و فرزندتان  تغذیه مناسب برسانید پس خیلی هم به فکر اضافه وزن خود نباشید. 

2. در این هفته از بارداری، آهن نقش بسیار مهمی در تولید سلول‌های قرمز خونی بدن شما دارد. به علاوه، آهن یکی از اصلی ‌ترین مواد مغذی مورد نیاز است که به جلوگیری از عوارض هم برای مادر و هم برای کودک کمک می‌کند. بدون آهن کافی، شما دچار کمبود خون می‌شوید که می‌تواند خستگی و بیماری‌های دیگر را برای شما به همراه داشته باشد.


ورزش درهفته شانزدهم بارداری

صاف بایستید! زیرا بزرگ شدن رحم و سینه‌ها و جلو افتادن مرکر ثقل بدن، باعث فشار آمدن به قوس کمر شما می شود. نگه داشتن حالت مناسب بدن بسیار مهم است، خصوصاً زمانی ‌که در حال ورزش هستید. 


نکاتی برای پدرها در هفته شانزدهم بارداری:

هنگامی که همسرتان خبر می دهد می تواند حرکت جنین در رحم را متوجه شود، احساس خوشحالی خواهید کرد. متاسفانه شما باید مدتی طولانی صبر کنید تا بتوانید این حس را درک کنید. در این زمان باید با صحبت کردن با جنین، او را با صدای خود آشنا کنید.

امتیاز مطلب: 97%
97