کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma

لباس های شما و مخصوصا لباس زیرتان روز به روز تنگ تر میشوند. سعی نمایید آنها را عوض کنید تا بدن و شکم و پستان ها تحت فشار نباشند. ممکن است کمی دچار ترس شوید که آیا توانایی پدر و مادر خوب بودن را دارید یا نه؟
در این دوران بهتر است کارهای سنگین انجام ندهید و برخی از کارها را به شریک زندگیتان واگذار نمایید.حتی در صورتی که همیشه آدمی مستقل بوده اید نیاز است اکنون از همسرتان کمک بگیرید. بارداری امری مشترک بین شما و همسرتان است پس با همکاری از بارداری خود بیشتر لذت ببرید....

هفته بعدی     هفته قبلی

هفته هجدهم بارداری، هفته 18 بارداری

بدن شما درهفته هجدهم بارداری

دراین زمان رحم شما به خوبی در زیر ناف احساس می‌شود همزمان که رحم شما رشد می‌کند نقطه تعادل در بدن شما تغییر می‌کند و این باعث کم تعادلی بدن شما می‌شود. در هفته هجدهم بارداری هنگام دراز کشیدن هم چون رحم به آئورت و رگ‌های اصلی دیگر فشار می‌آورد، احتمال بروز سرگیجه وجود دارد. البته کم خونی هم ممکن است حالت سرگیجه به شما بدهد. حاملگی غلظت قند خون را تغییر می‌دهد و بالا رفتن و پایین رفتن میزان قند خون می‌تواند احساس گیجی و ضعف را در پی داشته باشد.


وضعیت جنین درهفته هجدهم بارداری

جنین از حالا به بعد بیشتر به انسان شبیه می شود. خود را برای دیده چهره او آماده کنید. چشم های بسته جنین نسبت به نوری که بر روی شکم شما می افتد حساس است. می توانید واکنش او را نسبت به نور در هنگام اسکن ببینید. تغییراتی که در جنین مشاهده می کنید:

 • صورت جنین همراه با ابرو و مژه
 • اندام جنین در حال رشد است و با سایر قسمت های بدن جنین هماهنگی دارد.
 • استخوان های جنین سفت شده اند.
 • استخوان های گوش داخلی سخت شده و شنوایی جنین در حال تکامل است.
 • جنین به صداها بیش از پیش واکنش نشان می دهد.
 • می تواند دستهایش را مشت کند و دست ها را به هم بکوبد.
 • اتصال بین اعصاب و عضلات به وجود خواهد آمد و حرکات جنین بهتر می شود.
 • لایه ای چربی بر روی اعصاب قرار می گیرد بنابراین اعصاب می توانند پیام ها را از مغز به بدن منتقل کنند.
 • ریه های جنین کامل شده است اما اکسژن هنوز از جفت به او منتقل می شود.
 • رشد جنین به آرامی انجام می شود.
 • او میتواند پاهایش را ضربدری قرار دهد می تواند دست ها و پاهایش را خم کند و تکان دهد.
 • جنین هر چند دقیقه معلق می زند.

اگر جنین داخل رحم شما دختر است، لوله های رحم و رحمش در سر جای خود قرار گرفته و تشکیل شده استرشد تناسلی جنین:

دانستن جنسیت جنین هیجان انگیز است. برخی والدین نمی توانند تا زمان تولد صبر کنند تا جنسیت را بفهمند. شما جنسیت جنین را در هفته هجدهم بارداری با انجام سونوگرافی متوجه می شوید اما خیلی واضح نیست.

کروموزوم های جنسی:

جنسیت جنین پس از لقاح در تخمدان تعیین می شود. جفت بیست و سوم کروموزوم جنسیت جنین را تعیین می کند. تخمک حاوی دو کروموزوم ایکس می باشد، اسپرمی که لقاح را انجام میدهد حامل کروموزوم ایکس و وای است. جنیست جنین بستگی به نوع کروموزوم پدر که با کروموزوم مادر ترکیب میشود، دارد. اگر کروموزوم ایکس با کروموزوم ایکس  ترکیب شود، جنین دختر می شود اما اگر کروموزوم ایکس از مادر با کروموزوم وای از پدر ترکیب شود، جنین پسر می شود. بنابراین، جنسیت جنین هنگامی که در مرحله سلولی است تعیین می شود.

تغییرات تناسلی:

در ابتدا ساختار داخلی و خارجی تناسلی جنین دختر و پسر مشابه است. با گذشت زمان، اندام ها شروع به تغییر می کنند. با گذشت زمان تغییرات اندام ها شامل:

غدد جنسی- غدد جنسی در دخترها به تخمدان و در پسرها به بیضه تبدیلی می شوند.

فالوس- فالوس به آلت تناسلی در دخترها و پسرها تبدیل می شود.

فولدهای تناسلی- در پسرها به کیسه بیضه و در دخترها به لابیا تبدیل می شود.

تغییرات اساسا به حضور هورمون توستسترون در جنین بستگی دارد. هورمون مردانه ترشح می شود اگر کروموزوم وای در جنین وجود داشته باشد. این هورمون در رشد و تکامل اندام های مردانه کمک می کند. در حضور تستسترون، جنین انتخاب می کند دختر باشد


اسکن آنومالی:

ممکن است برای اسکن ناهنجاری ها در این زمان برنامه ریزی کرده باشید. این اسکن به شما اجازه می دهد جنین را بهتر ببینید و داخل رحم را نیز بهتر مشاهده کنید. سونوگرافیست جنین، جفت و جزئیات را به شما نشان میدهد. می توانید این اطلاعات را به همسرتان نیز بدهید. به یاد داشته باشید همسرتان نمی تواند حرکات جنین را مانند شما متوجه شود و حس کند و این حس کردن یکی از اتفاقات بزرگ در بارداری است.

- در این مرحله، جنین را بهتر از قبل می بینید. در این اسکن نه تنها جنین را بخوبی می بینید بلکه مشکلاتی که باشد را نیز می توانید تشخیص دهید.

- از طریق این اسکن، پزشک رشد جنین را بررسی می کند. پزشک به بررسی وزن جنین، رشد و طبیعی بودن شرایط می پردازد. همچنین بررسی می کند که جفت و بند ناف سر جای خودش است یا خیر.

- پیش از انجام اسکن باید مثانه شما پر باشد بنابراین آب و مایعات به مقدار زیاد بخورید. اسکن به شما نشان می دهد فرزند شما دو قلو است یا خیر.

- اگر در اسکن ناهنجاری در جنین مشاهده شود، به شما و همسرتان اجازه داده می شود تصمیم بگیرید چه کاری می خواهید انجام دهید. با پزشک درباره شرایط و مشکلات صحبت کنید.


توصیه ها درهفته هجدهم بارداری

* اکثر زنان حامله از پوشیدن لباس های رنگ روشن اجتناب میکنند. میگوسند که سیاه پوشیدن باعث لاغر به نظر رسیدن آنها میشود. چرا انقدر شجاع نیستید که لباس هایی با رنگ واقعی و شاد بپوشید؟


علائم طبیعی درهفته هجدهم بارداری

دردکمر: ممکن است هورمونی به نام «ریلکسن» در بدن شما ترشح کند که بدن شما را سست و شل می‌کند و حالت ایستادن در شما به همین دلیل با مشکل روبه‌رو می‌شود و احساس درد در ناحیه کمر می‌کنید.


هشدارها درهفته هجدهم بارداری

بی‌خوابی یکی از عوارض دوران بارداری در هفته هجدهم بارداری است که نباید نسبت به آن احساس نگرانی داشته باشید اما باید آن را جدی گرفت چون اگر برطرف نشود خطر آفرین میتواند باشد، نکات زیر را در نظر بگیرید:

  * به جای قرص آن از دوش آب گرم، نوشیدن شیرگرم در هنگام خواب، خواندن کتاب و روش‌های  مدیتیشن(شل و سبک‌سازی بدن) استفاده کنید.

  * مصرف کافئین را کاهش دهید. مایعات را بیشتر در طول روز و کمتر در شب بنوشید.

  * در وضعیت خواب خود نیز تغییر ایجاد کنید. به پهلو دراز کشیده و بالشی زیرشکم و بالش دیگری را بین زانونتان قرار دهید.


تغذیه درهفته هجدهم بارداری

همان طور که به سه ماه دوم بارداری خود نزدیک می‌شوید، از تغذیه سالم خود اطمینان حاصل کنید. ما در اینجا نکاتی را برای مصرف به شما یادآوری می‌کنیم:

  1. تعداد وعده مصرف میوه ها و سبزی را در روز افزایش دهید. 
  2. منابع پروتئینی خود را افزایش دهید. 
  3. از غذا های تازه به جای غذا های بیرون،  فست فود، و یخ زده استفاده کنید. 
  4. مقدار دریافت کالری روزانه خود را محاسبه کنید. 


ورزش درهفته هجدهم بارداری

اگر ورزش را شروع نکرده ‌اید هنوز دیر نشده است. ورزش به شما انرژی داده، استرس را کاهش می‌دهد و عضلات شکمی شما را تقویت می‌کند. البته پیش از آغاز ورزش با پزشک خود مشورت کنید. ورزش‌هایی که به مفاصل شما فشار نمی‌آورند و سبک هستند از قبیل پیاده روی، شنا و یوگای بارداری، بسیار سودمند هستند.


نکاتی برای پدرها در هفته هجدهم بارداری:

اگر همسرتان برای اسکن نزد پزشک می رود همراه او باشید. هر دوی شما از دیدن چهره جنین، سک سکه کردن او، مک زندن انگشت و خمیازه کشیدن او لذت می برید. دیدن جنین از طریق سونوگرافی هیجان انگیزترین اتفاق در بارداری است. با همسر خود صحبت کنید و ببینید می خواهید جنسیت او را بدانید یا خیر. بچه داشتن تغییری اساسی در زندگی شما ایجاد می کند. سعی کنید برنامه های آینده خود را بدانید و هر دو برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنید. مراقب باشید مشکلات مالی بر شادی شما تاثیر نگذارد.

امتیاز مطلب: 98%
98


 • profileسميرا مامان جديد سميرا1396/05/19

  سلام،من الان هفته ١٨بارداريم،يه هفته ميشه كه صبها كه از خواب بيدار ميشم وقتي راه ميرم كف پام به شدت درد ميكنه،انگار كل شبو روي پاهام ايستادم،يكم كه ميگذره كم كم بهتر ميشم،بنظرتون دليلش چيه؟آيا ويتاميني كم دارم؟ممنون از راهنمايي هاتون

  • profileپزشک اوما1396/05/21

   سلام عزیزم. با افزایش وزن و تغییرات هورمونی درد در ناحیه پا و دست در بارداری مشاهده میشود. اما بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید تا در صورت نیاز آزمایشات مربوطه را تجویز کند.

 • profileهستي خانم1396/05/03

  ببخشيد مجددا .شرمنده من ميخواستم لطف كنين اسم و فاميلم توي ديدگاه نوشته نشه.ممنون و متشكر

  • profileپشتیبان اوما1396/05/04

   سلام دوست عزیز
   شما می توانید در قسمت پروفایل من گزینه ویرایش اطلاعات را انتخاب کرده و فامیلی مورد نظر خود را تغییر دهید. در حال حاضر فامیلی برای شما تغییر کرده است.

 • profileهستي خانم1396/05/03

  سلام وقتتون بخير.ببخشيد من ميخواستم بدونم جنسيت جنين كه از طريق آزمايش niftyتعيين ميشه صد درصد هست و يا احتمال خطا داره؟

  • profileپزشک اوما1396/05/04

   سلام عزیزم
   قدرت تشخیص جنسیت جنین در این تست بالای 97 درصد است و یکی از مطمعن ترین راه ها برای تعیین جنسیت جنین می باشد.

 • profileفاطمه افشار1396/01/12

  سلام خانم دکتر ببخشید سونوگرافی آنومالی را همه حتما باید انجام بدن؟من هفته هجدهم بارداری هستم و میخوام بدونم اگر واجب هست انجام بدم ممنون میشم کمکم کنید

  • profileپزشک اوما1396/01/13

   سلام فاطمه جان
   سونوگرافی آنومالی جز غربالگری دوران بارداری است و باید بصورت روتین انجام بشه تا از سلامت جنین مطلع شوید اما سایر سونوگرافی های سه بعدی چهاربعدی cell DNA و غیره با توجه به شرایط جنین و شما و نظر پزشک تجویز میشه و لزومی نداره که همه باردارا آنها را انجام دهند

 • profile سمانه مقصودی1396/01/12

  سلام من هفته هجدهم بارداری هستم و خیلی بی حالم دلیل این بی حالی میتونه کم خونی باشه؟آزمایش هم دادم البته و کم خون نبودم ممنونم راهنماییم کنید

  • profileپزشک اوما1396/01/12

   سلام سمانه جان
   بی حالی و خستگی در هفته 18 بارداری و تقریبا در کل دوران بارداری رایج است و یکی از دلایل آن می تونه کم خونی باشه . شما حتما قرص آهن را مرتب مصرف کنید و از منابع آهن مانند گوشت قرمز، مرغ ماهی بهمراه نارنج و لیموترش تازه استفاده کنید. از منابع تازه گوشت استفاده کنید. گوشت یخ زده آهن کمتری داره. قرص آهن را با یک کیوی و یا پرتغال و یا نارنگی بخورید. قبل و بعد از آن تا یکساعت از شیر؛ قهوه و نسکافه استفاده نشود.

 • profileسپیده سلطانی1396/01/10

  سلام من یه سوال داشتم من و همسرم خیلی دوست داریم زودتر جنسیت جنین را بدانیم و من اوایل هفته 18 بارداری هستم. تو این هفته قطعی هست؟ میتونم برم سونوگرافی؟

  • profileپزشک اوما1396/01/13

   سلام سپیده جان
   بهترین زمان برای تعیین جنسیت جنین بین هفته های 18 بارداری تا 20 بارداری است. زودتر از آن ممکنه کامل مشخص نباشه. شما میتونید جنسیت جنین را هم اکنون مشخص کنید.

 • profileشادی احدی1396/01/10

  من الان اوایل هفته 18 بارداری هستم. باید حتما اسکن آنومالی رو را در همین هفته انجام بدم ؟

  • profileپزشک اوما1396/01/13

   سلام شادی عزیز
   سونوگرافی آنومالی جز غربالگری مرحله دوم بشمار می ره و برای مشاهده دقیق تر جنین و رحم و قرارگیری جفت صورت می گیرد، که معمولا بین هفته های هجدهم بارداری تا بیستم بارداری انجام میشه.شما فرصت دارید اما در همین محدوده باید انجام بشه.

 • profileستاره رستمی1395/11/26

  با سلام و ادب. ممنون از مطالبتون . من به شدت سوزش سر دل دارم. دردش مثه معده درد نیست. خیلی کلافه کننده است. چیکار کنم؟میتونم داروی خاصی مصرف کنم؟ من هفته 18 بارداری هستم

  • profileآزاده احدی1396/01/10

   ستاره جون نگران نباش منم بشدت سوزش داشتم طوری که هیچی غذا نمیتونستم بخورم اما طبیعی است و به خاطر فشاریه که رحم به معده وارد میکنه. من آب گوشت و ماهیچه رو بهتر تحمل میکردم . همش میترسیدیم جنینم رشد نکنه. بخاطر همین پروتئین ها رو هرجور شده میخوردم اما کبابی بهتر از هر حالت دیگه تحمل میشد.

  • profileپزشک اوما1395/11/27

   ستاره عزیز سلام سوزش سردل نیز یکی از ناخوشایندهای دوران بارداری است. در هفته 18 بارداری رحم درحال بزرگ شدن و فشار آوردن به معده است. ممکنه شما در کل طول بارداری این حالت را تجربه کنید. بهتره دارویی در این زمینه مصرف نشه ، مگه درد خیلی زیاد برای آزاردهنده باشه. عزیزم شما بلافاصله بعد از غذا دراز نکشید. هنگام غذاخوردن پشت کاملا صاف باشد. از غذاهای تند و چرب بپرهیزید.