کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma

لباس های شما و مخصوصا لباس زیرتان روز به روز تنگ تر میشوند. سعی نمایید آنها را عوض کنید تا بدن و شکم و پستان ها تحت فشار نباشند. ممکن است کمی دچار ترس شوید که آیا توانایی پدر و مادر خوب بودن را دارید یا نه؟
در این دوران بهتر است کارهای سنگین انجام ندهید و برخی از کارها را به شریک زندگیتان واگذار نمایید.حتی در صورتی که همیشه آدمی مستقل بوده اید نیاز است اکنون از همسرتان کمک بگیرید. بارداری امری مشترک بین شما و همسرتان است پس با همکاری از بارداری خود بیشتر لذت ببرید....

در ادامه ابتدا فیلم هفته هجدهم بارداری را ملاحظه نموده و سپس به مرور باقی مطلب بپردازید.

هفته بعدی     هفته قبلی

بدن شما درهفته هجدهم بارداری

دراین زمان رحم شما به خوبی در زیر ناف احساس می‌شود همزمان که رحم شما رشد می‌کند نقطه تعادل در بدن شما تغییر می‌کند و این باعث کم تعادلی بدن شما می‌شود. در هفته هجدهم بارداری هنگام دراز کشیدن هم چون رحم به آئورت و رگ‌های اصلی دیگر فشار می‌آورد، احتمال بروز سرگیجه وجود دارد. البته کم خونی هم ممکن است حالت سرگیجه به شما بدهد. حاملگی غلظت قند خون را تغییر می‌دهد و بالا رفتن و پایین رفتن میزان قند خون می‌تواند احساس گیجی و ضعف را در پی داشته باشد.


وضعیت جنین درهفته هجدهم بارداری

جنین از حالا به بعد بیشتر به انسان شبیه می شود. خود را برای دیده چهره او آماده کنید. چشم های بسته جنین نسبت به نوری که بر روی شکم شما می افتد حساس است. می توانید واکنش او را نسبت به نور در هنگام اسکن ببینید. تغییراتی که در جنین مشاهده می کنید:

 • صورت جنین همراه با ابرو و مژه
 • اندام جنین در حال رشد است و با سایر قسمت های بدن جنین هماهنگی دارد.
 • استخوان های جنین سفت شده اند.
 • استخوان های گوش داخلی سخت شده و شنوایی جنین در حال تکامل است.
 • جنین به صداها بیش از پیش واکنش نشان می دهد.
 • می تواند دستهایش را مشت کند و دست ها را به هم بکوبد.
 • اتصال بین اعصاب و عضلات به وجود خواهد آمد و حرکات جنین بهتر می شود.
 • لایه ای چربی بر روی اعصاب قرار می گیرد بنابراین اعصاب می توانند پیام ها را از مغز به بدن منتقل کنند.
 • ریه های جنین کامل شده است اما اکسژن هنوز از جفت به او منتقل می شود.
 • رشد جنین به آرامی انجام می شود.
 • او میتواند پاهایش را ضربدری قرار دهد می تواند دست ها و پاهایش را خم کند و تکان دهد.
 • جنین هر چند دقیقه معلق می زند.

اگر جنین داخل رحم شما دختر است، لوله های رحم و رحمش در سر جای خود قرار گرفته و تشکیل شده استرشد تناسلی جنین:

دانستن جنسیت جنین هیجان انگیز است. برخی والدین نمی توانند تا زمان تولد صبر کنند تا جنسیت را بفهمند. شما جنسیت جنین را در هفته هجدهم بارداری با انجام سونوگرافی متوجه می شوید اما خیلی واضح نیست.

کروموزوم های جنسی:

جنسیت جنین پس از لقاح در تخمدان تعیین می شود. جفت بیست و سوم کروموزوم جنسیت جنین را تعیین می کند. تخمک حاوی دو کروموزوم ایکس می باشد، اسپرمی که لقاح را انجام میدهد حامل کروموزوم ایکس و وای است. جنیست جنین بستگی به نوع کروموزوم پدر که با کروموزوم مادر ترکیب میشود، دارد. اگر کروموزوم ایکس با کروموزوم ایکس  ترکیب شود، جنین دختر می شود اما اگر کروموزوم ایکس از مادر با کروموزوم وای از پدر ترکیب شود، جنین پسر می شود. بنابراین، جنسیت جنین هنگامی که در مرحله سلولی است تعیین می شود.

تغییرات تناسلی:

در ابتدا ساختار داخلی و خارجی تناسلی جنین دختر و پسر مشابه است. با گذشت زمان، اندام ها شروع به تغییر می کنند. با گذشت زمان تغییرات اندام ها شامل:

غدد جنسی- غدد جنسی در دخترها به تخمدان و در پسرها به بیضه تبدیلی می شوند.

فالوس- فالوس به آلت تناسلی در دخترها و پسرها تبدیل می شود.

فولدهای تناسلی- در پسرها به کیسه بیضه و در دخترها به لابیا تبدیل می شود.

تغییرات اساسا به حضور هورمون توستسترون در جنین بستگی دارد. هورمون مردانه ترشح می شود اگر کروموزوم وای در جنین وجود داشته باشد. این هورمون در رشد و تکامل اندام های مردانه کمک می کند. در حضور تستسترون، جنین انتخاب می کند دختر باشد


اسکن آنومالی:

ممکن است برای اسکن ناهنجاری ها در این زمان برنامه ریزی کرده باشید. این اسکن به شما اجازه می دهد جنین را بهتر ببینید و داخل رحم را نیز بهتر مشاهده کنید. سونوگرافیست جنین، جفت و جزئیات را به شما نشان میدهد. می توانید این اطلاعات را به همسرتان نیز بدهید. به یاد داشته باشید همسرتان نمی تواند حرکات جنین را مانند شما متوجه شود و حس کند و این حس کردن یکی از اتفاقات بزرگ در بارداری است.

- در این مرحله، جنین را بهتر از قبل می بینید. در این اسکن نه تنها جنین را بخوبی می بینید بلکه مشکلاتی که باشد را نیز می توانید تشخیص دهید.

- از طریق این اسکن، پزشک رشد جنین را بررسی می کند. پزشک به بررسی وزن جنین، رشد و طبیعی بودن شرایط می پردازد. همچنین بررسی می کند که جفت و بند ناف سر جای خودش است یا خیر.

- پیش از انجام اسکن باید مثانه شما پر باشد بنابراین آب و مایعات به مقدار زیاد بخورید. اسکن به شما نشان می دهد فرزند شما دو قلو است یا خیر.

- اگر در اسکن ناهنجاری در جنین مشاهده شود، به شما و همسرتان اجازه داده می شود تصمیم بگیرید چه کاری می خواهید انجام دهید. با پزشک درباره شرایط و مشکلات صحبت کنید.


توصیه ها درهفته هجدهم بارداری

* اکثر زنان حامله از پوشیدن لباس های رنگ روشن اجتناب میکنند. میگوسند که سیاه پوشیدن باعث لاغر به نظر رسیدن آنها میشود. چرا انقدر شجاع نیستید که لباس هایی با رنگ واقعی و شاد بپوشید؟


علائم طبیعی درهفته هجدهم بارداری

دردکمر: ممکن است هورمونی به نام «ریلکسن» در بدن شما ترشح کند که بدن شما را سست و شل می‌کند و حالت ایستادن در شما به همین دلیل با مشکل روبه‌رو می‌شود و احساس درد در ناحیه کمر می‌کنید.


هشدارها درهفته هجدهم بارداری

بی‌خوابی یکی از عوارض دوران بارداری در هفته هجدهم بارداری است که نباید نسبت به آن احساس نگرانی داشته باشید اما باید آن را جدی گرفت چون اگر برطرف نشود خطر آفرین میتواند باشد، نکات زیر را در نظر بگیرید:

  * به جای قرص آن از دوش آب گرم، نوشیدن شیرگرم در هنگام خواب، خواندن کتاب و روش‌های  مدیتیشن(شل و سبک‌سازی بدن) استفاده کنید.

  * مصرف کافئین را کاهش دهید. مایعات را بیشتر در طول روز و کمتر در شب بنوشید.

  * در وضعیت خواب خود نیز تغییر ایجاد کنید. به پهلو دراز کشیده و بالشی زیرشکم و بالش دیگری را بین زانونتان قرار دهید.


تغذیه درهفته هجدهم بارداری

همان طور که به سه ماه دوم بارداری خود نزدیک می‌شوید، از تغذیه سالم خود اطمینان حاصل کنید. ما در اینجا نکاتی را برای مصرف به شما یادآوری می‌کنیم:

  1. تعداد وعده مصرف میوه ها و سبزی را در روز افزایش دهید. 
  2. منابع پروتئینی خود را افزایش دهید. 
  3. از غذا های تازه به جای غذا های بیرون،  فست فود، و یخ زده استفاده کنید. 
  4. مقدار دریافت کالری روزانه خود را محاسبه کنید. 


ورزش درهفته هجدهم بارداری

اگر ورزش را شروع نکرده ‌اید هنوز دیر نشده است. ورزش به شما انرژی داده، استرس را کاهش می‌دهد و عضلات شکمی شما را تقویت می‌کند. البته پیش از آغاز ورزش با پزشک خود مشورت کنید. ورزش‌هایی که به مفاصل شما فشار نمی‌آورند و سبک هستند از قبیل پیاده روی، شنا و یوگای بارداری، بسیار سودمند هستند.


نکاتی برای پدرها در هفته هجدهم بارداری:

اگر همسرتان برای اسکن نزد پزشک می رود همراه او باشید. هر دوی شما از دیدن چهره جنین، سک سکه کردن او، مک زندن انگشت و خمیازه کشیدن او لذت می برید. دیدن جنین از طریق سونوگرافی هیجان انگیزترین اتفاق در بارداری است. با همسر خود صحبت کنید و ببینید می خواهید جنسیت او را بدانید یا خیر. بچه داشتن تغییری اساسی در زندگی شما ایجاد می کند. سعی کنید برنامه های آینده خود را بدانید و هر دو برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنید. مراقب باشید مشکلات مالی بر شادی شما تاثیر نگذارد.

امتیاز مطلب: 98%
98


 • profileمریم عیسوند25 روز قبل

  با سلام و احترام
  من در هفته هجدهم بارداری هستم و طبق چکاب و آزمایشاتی که ماه دوم بارداری انجام دادم پزشکم متوجه شدن ک من به عفونت CMVمبتلا هستم و با تکرار آزمایش و انجام تست PCR متوجه شدن که این عفونت مربوط به قبل از بارداری بوده و گفتن چون عفونت جدید نیست هیچ مشکلی وجود نداره، ولی من با این که دوماه از این موضوع تقریبا گذشته باز هم استرس دارم ک نکنه مشکلی برای جنین خدایی نکرده پیش بیاد، بنظر شما هیچ جای نگرانی نیست ؟ و اینکه من میتونم فرزندم رو طبیعی به دنیا بیارم و بهش شیر بدم؟ با توجه به این که فرزند اولم هست و قبلا باردار نشدم
  با تشکر فراوان از شما

  • profileپزشک اوما24 روز قبل

   سلام عزیزم نگران نباشید وقتی مادر در حین حاملگی برای اولین بار به CMV مبتلا ­شود اثرات آن بر جنین مهمه، در حالیکه عفونت ثانویه مادر تأثیر چندانی بر جنین ندارد و فقط در کمتر از ۱% موارد عفونت ثانویه، نوزاد دچار مشکلات ناشی از عفونت می‌­شود.

 • profileElahe Haghdost1396/10/28

  سلام خانم دکتر خسته نباشید من باردارم هفته 18سمت راستم بیشتر درد میگیره یهو یا ادرار میرم فقط سمت راست شکمم هست بخاطر چیه

  • profileپزشک اوما1396/10/30

   سلام الهه جان بهتره از نظر عفونت بررسی شوید و در صورت تایید آن حتما با دارو درمان کنید

 • profileazin ایمانی1396/09/27

  سلام خسته نباشید. من هفته 18 و 4 روز هستم. در غربالگری اول ضخامت گردن جنین 5.07 بود که پزشکم آزمایش DNA رو تجویز کردن و بعد از دو هفته جواب آزمایشم اومد و سندرم ها رو LOW RISK نوشته بود به پزشکم نشون دادم گفت مشکلی نیست و آخر هفته ی 18 سونوگرافی سلامت جنین و طول سرویکس برام نوشته. سوالم اینه آزمایش تکمیلی تری لازم ندارم؟ آزمایش DNA جواب مطمنی هست؟

  • profileazin ایمانی1396/09/27

   ببخشید خانم دکتر ضخامت پشت گردن 2.07 بود اشتباه نوشته بودم!

  • profileپزشک اوما1396/10/30

   سلام عزیزم. بله آزمایش سل فری آزمایش دقیقی هست. نیاز به آزمایشات تکمیلی بیشتر نیست اما ممکنه با توجه به شرایط پزشکی شما پزشک تشخیص به آزمایشات بیشتر داشته باشه. اما طول سرویکس را باید مشخص کنید.

 • profileطهوراجون صداقت1396/09/27

  سلام،تازه رفتم هفته هجدهم جفتم پایین پاهام خیلی درد میکنن شبااصلا ازپادرد خواب ندارم آیا بخاطر بارداری هستش،راه حلی داره؟؟

  • profileپزشک اوما1396/09/27

   سلام عزیزم. پادرد هم یکی دیگر از ناخوشایندهای دوران بارداری است و بدلیل فشاری است که رحم به رگ ها وارد می کند و افزایش وزن شما باعث ایجاد درد مخصوصا در سه ماهه دوم بارداری میشه.تغییرات هورمونی هم از علت های دیگر است. بهتره از کفش مناسب استفاده کنید. زیاد سرپا نباشید، جوراب واریس گاهی کمک کننده است. گاها درد پا بعلت کمبود کلسیم است بد نیست که یه دوره مکمل کلسیم را زیر نظر پزشک معالج مصرف کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید:
   https://ooma.ir/post/57388/%D9%/view

 • profileشقایق شایقی1396/09/18

  سلام،خسته نباشید دکتر مهربون😘
  ممنون بابت تمام مطالب عالی تون
  من تو هفته 18 هستم ،آیا رفتن به کنسرت یا جاهایی که صدای بلند موزیک هست مثل عروسي برای جنينم مشکل ایجاد میکنه???
  بازم تشکر میکنم از لطف تون

  • profileپزشک اوما1396/09/19

   سلام عزيزم، بطور كلي خانم باردار بايد در جاي آرام باشد و آرامش داشته باشد اما سرو صدا و جاي شلوغ نيز براي جنين مشكلي ايجاد نميكنه و يكم بي خوابش ميكنه! توصيه ميشود سرو صداي بلند بيش از چند ساعت نباشه. نگران نباش ميتوني به كنسرت يا عروسي برويد.

 • profileمایده مهدوی1396/09/17

  سلام
  من الان هفته 17 ام بارداریم تموم شده و وارد هفته 18 ام شدم
  ٣روزه که دل درد دارم بعضی مواقع شدید میشه طوری که پامو رو زمین میزارم یا تکون میخورم دلم درد میگیره
  خون دماق هم میشم و بعضی اوقاط تاریه دید دارم
  میخواستم بدونم این نشونه ها خطرناکه یا طبیعیه
  توی غربالگری اول دکترم که دید گفت خوبه و نیاز به سونو غربالگری دوم ندارم فقط برام یدونه از ازمایش های غربالگری دوم رو نوشت . میخواستم بدونم یعنی واقعا نیاز به سونوگرافیه غربالگری دوم نیست

  • profileپزشک اوما1396/09/17

   سلام عزيزم، نگران نباش خون دماغ در بارداري طبيعي است، دردها اگر گذرا است مشكلي نداره و بدليل انقباضات شكم و بزرگ شدن رحم است، اگر ادامه دار بود و با شديدتر سد به پزشك مراجعه كنيد و از نظر عفونت بررسي كنيد. زماني كه جواب غربالگري اول منفي ميشه و مادر هيچ ريسك فاكتور ديگري مثل سن بالا، سابقه سقط مكرر، سابقه تولد نوزاد با سندرم دوان و ... ندارد نيازي به انجام غربالگري دوم نيست نگران نباشيد.