کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma

خیلی خوب میشود اگر بتوانيد در يكي از كلاسهاي مربوط به آموزشهاي دوران بارداري و تمرينات زايمان ثبت نام كنيد؛ در ايران فعلا اين كلاسها بصورت منسجم و همگاني ارائه نمي شود، پس جستجوي خود را از همين حالا آغاز كنيد. ممكن است بيمارستان شما كلاسهايي را برگزار كند، يا مي توانيد به توصيه هاي پزشك يا ماماي خود و يا دوستانتان توجه كنيد. وقتي زمان زايمان فرا برسد خواهد ديد كه شركت در اين كلاسها ارزش صرف وقت و هزينه را داشته است...

در اینجا فیلم مربوط به هفته نوزدهم بارداری را که توسط گروه سلامت اوما تهیه شده است شاهده بفرمایید.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته نوزدهم بارداری

شما هنوز در قسمتی زیبا از بارداری هستید. احتمالا تغییراتی در شکل و مرکز ثقل ایجاد می شود. نگران نباشید. تعادل خود را حفظ کنید. تغییر در حالت نشستن باعث پشت درد می شود.

رحم شما بالای ناف است. بعد از زایمان این مشکلات حل می شود.

تغییرات بدن در هفته نوزدهم بارداری:

درد رباط:

احتمالا شکم و لگن شما از یک طرف یا دو طرف درد شدیدی حس می کنند. در بارداری درد رباط طبیعی است. ماهیچه های رحم به خاطر فشار جنین به بدن فشار وارد می آورد.

خستگی و تنگی نفس:

خستگی و تنگی نفس چیز جدیدی نیست. جریان خون شما خون را به بدن و بند ناف جنین می رساند. این مسئله باعث خستگی بدن می شود. مراقب رژیم غذایی خود باشید. باید مقدار کافی ویتامین ث و آهن برای رشد جنین و سلامتی بدن خود کسب کنید.

سعی کنید غذاهای مختلف را ترکیب کنید تا مواد مغذی لازم را دریافت کنید.

سعی کنید سبزیجات در بارداری مصرف کنید. سبزیجات برگ سبز مواد مغذی مانند فیبر، کلسیم و فولات و ویتامین ث و آهن دارند. گوشت قرمز، میوه های تازه، عدس و غلات در بارداری مفید هستند.

سوزش معده:

سوزش معده مشکلی است که در بارداری شما را رها نمی کند. معده در این زمان حساس تر از قبل می شود. در بارداری هورمون های جدیدی ترشح می شوند که بدن را به آرامش می رسانند و فاصله بین معده و لوله غذا بسته می شود. هر وعده، سوزش معده باعث سوزش قفسه سینه می شود. پیش از انتخاب روشی مناسب برای درمان سعی کنید با پزشک مشورت کنید. شیر سرد باعث برطرف شدن سوزش معده می شود.

عرق کردن:

خانم باردار در بارداری دمای داخلی بدنش بیشتر است


وضعیت جنین درهفته نوزدهم بارداری

از حالا حس چشایی او  در هفته نوزدهم کار می‌کند. اگرچه سایر حس مثل لامسه و بویایی نیز به کار افتاده‌اند اما فعلا هیچ تجربه ای برای استفاده از حس‌هایش ندارد. در واقع سلول‌های عصبی او در حال فعالیت بر روی حس‌های پنج گانه جنین است تقریبا دیگر اعضای بدنش به حد تعادل رسیده دیگر خبری از کله بزرگ و پاهای کوچکش نیست همه اینها با هم رشد کرده‌اند. پوست جنین در این هفته با ماده‌ای «ورنیکس» پوشانده  می‌شود که حالت لغزنده و سفیدی دارد بدن او را از خشکی محافظت می کند. این پوشش نرم و لیز حركت كودك در مجرای زایمان را نیز آسان تر می‌كند.                                  

خبر خوب آن است که که اکثر موهای ریز یا به اصطلاح لانوگو قبل از تولد محو میشوند. ممکن است لکه های کوچکی از مو در انتهای کمرتان ببینید. دندان فرزندتان در این هفته شکل میگیرد. دخترشما 6 میلیون تخمک در دستگاه تناسلی خود انبار کرده که کم‌کم در زمان تولد به 2 میلیون تخمک می‌رسد. شاید از این هفته به بعد دیگر نتوان خیلی خوب رگ‌های بدنش را دید چرا که رنگ دانه های پوستی به نام « ملانوسیت» کارشان را آغاز کرده‌اند.


انقباضات براکستون هیکس

- احتمالا با انقباضات براکستون هیکس آشنا هستید و باید از آن ها در هفته نوزدهم بارداری دوری کنید. گاهی در هفته نوزدهم بارداری گرفتگی عضلات رحم را مشاهده می کنید. اگر دست را بر روی شکم قرار دهید، این گرفتگی را حس می کنید. این گرفتگی حدود نیم ساعت طول می کشد و دوباره هر نیم ساعت یا پنجاه دقیقه تکرار می شود. در واقع این درد و گرفتگی هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و گاهی حتی به آن توجه نمی کنید.

- این گرفتگی ها مشابه تمرین گرفتگی رحم است که توسط عضلات اتفاق می افتد. گرفتگی براکستون هیکس مشابه ماساژ سریع بر روی پوست است. این ماساژ به چرخش خون در جنین کمک می کند و جنین را هوشیار نگه می دارد.

- انقباضات براکستون هیکس گاهی با انقباضات ناشی از درد زایمان اشتباه گرفته می شود. شناختن و آشنایی با آن ها از ابتدا از ترسیدن و نگرانی جلوگیری می کند.

- با گذشت زمان بارداری این انقباضات دردناک تر و شدیدتر می شوند. اشتباه گرفتن این درد با درد زایمان امری طبیعی است. این انقباضات در بیشتر موارد به خودی خود متوقف می شود. می توایند به آرام شدن درد انقباضات کاری که می کنید را متوقف کنید به عنوان مثال راه بروید یا کاری دیگر انجام دهید.


توصیه ها درهفته نوزدهم بارداری

* حال‌ که هنوز می توانید به راحتی حرکت کنید و پر انرژی هستید، زمان مناسبی برای ترتیب دادن یکسری برنامه های مفرح و شاد برای خود و همسرتان است، چون در آینده‌ای نه چندان دور به راحتی قادر به انجام این‌کارها نخواهید بود.


علائم طبیعی در هفته نوزدهم بارداری

در هفته نوزدهم بارداری  شما در حدود 3. 5 تا 6. 5 کیلوگرم وزن اضافه کرده‌اید که 170 گرم آن مربوط به جفت جنین، 310 گرم مربوط به مایع محافظ جنین و 340 گرم مربوط به بزرگ شدن سینه‌هاست. به علت جاذبه و کاهش فشار خون بدن، هنگام بلند شدن‌های ناگهانی ممکن است احساس سرگیجه نمایید. همچنین هنگام دراز کشیدن نیز چون رحم به آئورت و رگ‌های اصلی دیگر فشار می‌آورد، احتمال بروز سرگیجه وجود دارد.


هشدارها در هفته نوزدهم بارداری

هرگز داخل وان آب خیلی گرم نخوابید. ممکن است آب آن برای شما خیلی گرم به‌نظر نرسد، اما می تواند باعث صدمه خوردن به جنین شود. اگر برای 10 دقیقه برای کاهش درد در آب خیلی ولرم دراز بکشید ایرادی نخواهد داشت.


تغذیه در هفته نوزدهم بارداری

آیا داروهای گیاهی در هفته نوزدهم بارداری مجاز است؟ بیشتر افراد فکر می کنند داروهای گیاهی در همه حال مجاز هستند. باید بدانید برخی داروهای گیاهی مانند قرص ها در طول بارداری ضرر دارند. گاهی مصرف این داروهای گیاهی پیش از بارداری مشکلی ایجاد نمی کرده است اما در طول بارداری می تواند موجب سقط جنین، زایمان زودرس، انقباضات رحم یا ایجاد جراحت در جنین شود. برخی داروهای گیاهی مانند سنا یا روزماری باعث سقط جنین می شود. حتما قبل از مصرف چای گیاهی با پزشک خود مشورت کنید.


ورزش در هفته نوزدهم بارداری

اگر کمرتان برایتان مشکل ساز شده، تمرین زیر را انجام دهید: 

روی یک صندلی یا روی زمین بنشینید و پاهای خود را دراز کنید و به آرامی سر خود را به طرف زانوها برده و با دو دست خود به طرف انگشتان پاها متمایل شوید تا جایی که فشاری به شما نیاورد و برایتان راحت باشد و دوباره به آرامی به حالت اولیه بازگردید. در آینده مجبور خواهید شد این کشش را نه برای ورزش کردن، که برای جمع کردن ماکارونی‌های پرتاب شده انجام دهید.


نکاتی برای پدرها در هفته نوزدهم بارداری:

- همراه با همسرتان شامی مجلل بخورید. غذا خوردن با آرامش و بالا نیاوردن باعث می شود همسرتان لذت ببرد.

- تغییراتی حیاتی در هفته نوزدهم بارداری اتفاق می افتد. بهتر است از هر لحظه لذت ببرید.

- جنین آنچه شما حس می کنید را حس می کند. سعی کنید خوشحال باشید و به جنین بیاموزید خوشحال باشد.

امتیاز مطلب: 97%
97


 • profilesara jalil1396/10/21

  سلام حضور خانم دکتر عزیز
  سوالم درباره انقباضات براکستون هیکس هست, من قبلا هیچوقت چنین انقباضاتی نداشتم ولی از دیروز شروع شده و خیلی دردناک و عذاب آوره, برای من در طول 24 ساعت گذشته اکثر اوقات درد داشتم و مدت کوتاه تر از 15 دقیقه ای درد آرام شده و دوباره شروع میشود, نمی توان برای آرام کردن درد کاری کرد ؟ و اگر قرار باشد در ادامه بارداری شدیدتر هم بشود که واویلاست. لطفا راهنمایی بفرمایید

  • profilesara jalil1396/10/20

   با سلام, ممنون از سایت عالی تون
   من در هفته 19 هستم و دقیقا تمام علایمی رو که هفته به هفته گفته میشه رو دارم, مثلا از امروز صبح یه درد شدید تو ناحیه زیر شکم که کاملا سفت و دردناکه رو دارم و در حالت نشسته خیلی شدید هست, آیا همان انقباضات براکستون هیکس میتونه باشه؟ چون خیلی ناگهان شروع شد و هنوز هم خوب نشدم خیلی نگرانم
   ممنون میشم راهنمایی کنید

   • profileپزشک اوما1396/10/23

    سلام عزیزم. در زمان انقباض زایمان کل رحم رو میگره، یعنی کل رحم سفت میشه نه فقط چپ یا راست، انقباض زیر 1 دقیقه است مثلا اگه شکم شما یه ربع که سفته و شل نمیشه، این انقباض نیست. تون عضلات شکم خودته. انقباض کاری به نشستن و خوابیدنت نداره. تو حالت خوابیده هم میگیره، اما اگه با ایستادن سفت بشه و با نشستن هم شل بشه این انقباض نیست. برای کاهش درد از شکم بند بارداری استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید:
    https://ooma.ir/post/59528/view