کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma
در ابتدای هفته دوم بارداری پریودتان تقریبا تمام شده و در انتهای این هفته شما به احتمال بالا تخمک گذاری خواهید داشت. تخمک گذاری معمولا در هفته دوم و ابتدای هفته سوم بارداری (در صورت حامله شدن) یعنی از روز سیزدهم تا روزشانزدهم آغاز دوره انجام میشود و برای بعضی خانم ها متغیر است. اگر قصد حاملگی دارید در این هفته سعی کنید نزدیکی را هرشب و یا یک شب درمیان داشته باشید این کار احتمالا شما را به نتیجه دلخواهتان برساند. فیلم مربوط به هفته دوم بارداری را مشاهده بفرمایید.
 

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

بدن شما در هفته دوم بارداری

در هفته دوم بارداری هرچه به آزاد شدن تخمک از تخمدان نزدیک میشوید، ممکن است تغییراتی را در بدنتان متوجه شوید. تغییرات مخفی و غیر مخفی که در قسمت علائم طبیعی آورده شده است نشان دهنده تخمک گذاری هستند. با دانستن این تغییرات میتوانید این مسئله را درک کنید.


وضعیت جنین در هفته دوم بارداری

مراحل کامل لقاح در این هفته توضیح داده میشود. حدود سیصد اسپرم وارد لوله های رحم می شود اما فقط یکی با تخمک لقاح انجام می دهد. پس از نفوذ اسپرم، سطح را به گونه ای ایجاد می کند که غیر قابل نفوذ باشد. هر تخمک و اسپرم حاوی بیست و سه کروموزوم هستند. تخمک کروموزوم های ایکس و اسپرم کروموزوم های ایکس یا وای را حمل می کنند. این کروموزوم ها ترکیب می شوند تا تخم بارور را تشکیل دهند و لقاح کامل شود.

سلول تخمک پس از بیست و چهار ساعت پس از لقاح به رنگ بنفش می شود. لایه ای زرد رنگ و ضخیم نیز دور آن تشکیل می شود که غیر قابل نفوذ است.

مراحل تخمک پس از لقاح:

نطفه تشکیل شده به غدد هیپوفیز در مغز پیغام می فرستد که پریودی را قطع کند. در این حالت هورمون گنادوتروپین تشکیل می شود که باعث متوقف شدن پریودی می شود. این هورمون به حفظ مقدار پروژسترون مورد نیاز برای بارداری کمک می کند. این پروژسترون به نطفه کمک می کند در رحم نجات یابد و باعث رشد جنینی سالم شود.

در هفته چهارم تا پنجم نطفه تمام هورمون های لازم برای حفظ زندگی جنین را ترشح می کند. در این حالت نطفه مانند انسانی مستقل عمل می کند.

تقسیم سلول ها (روز اول تا سوم):

تخمک بارور سی ساعت نیاز دارد تا اولین تقسیم سلولی را انجام دهد. تخمک بارور یک دهم میلیمتر قطر دارد و به شانزده سلول تقسیم می شود. این شانزده سلول به رحم حرکت کرده و در روز سه وارد رحم می شوند. در این حالت سلول ها به پوشش رحم متصل می شوند و کاشت انجام می شود.

روز چهارم:

در این مرحله، مایع در داخل سلول ها تشکیل می شود و لایه بیرونی ضخیمی ایجاد می شود. در این حالت لایه داخلی نطفه و لایه خارجی جفت می باشد. کل ساختار سلول شامل پنجاه و هشت سلول می باشد که بلاستوسیست نامیده می شود.

روز پنجم:

بلاستوسیست روزهای زیادی در رحم حضور دارد بدون این که عمل کاشت انجام شود. سطح خارجی سلول ها که غیر قابل نفوذ است حالا ناپدید می شود و بلاستوسیست برای کاشت وارد عمل می شود.


روش های پیش بینی تخمک گذاری

راه های زیادی برای پیش بینی تخمک گذاری وجود دارد. اگر به دنبال علائم تخمک گذاری هستید، می توانید زمان باروری را مشخص کنید و زمان مناسب نزدیکی جنسی را بدانید.

بررسی پریود:

در پریود معمولی، فاصله پریودی ها حدود بیست و هشت روز است. برخی خانم ها فاصله پریودی یکسانی ندارند و هر ماه با ماه دیگر فرق می کند. سعی کنید الگوی پریودی خود را بدانید. همچنین می توانید هر ماه روز پریودی را علامت بزنید یا از نرم افزار مخصوص باروری استفاده کنید. این کار به شما کمک می کند زمان تخمک گذاری را محاسبه کنید.

دمای بدن:

در طول تخمک گذاری، دمای بدن تغییر می کند. احتمال باردار شدن دو تا سه روز پیش از  افزایش دمای بدن وجود دارد. می توانید دمای بدن را هر روز در زمانی یکسان اندازه گیری کنید. می توانید هنگامی که بیدار می شوید دمای بدن را اندازه بگیرید. با ثبت دما، می توانید الگویی پیدا کنید و پیش از افزایش دما می توانید نزدیکی جنسی داشته باشید.

ترشحات واژن:

هنگامی که تخمک گذاری انجام می دهید، بافت ترشحات واژن تغییر می کند. این ترشحات شفاف تر و لیزتر می شوند. بعد از تخمک گذاری، ترشحات ضخیم تر و مات تر می شوند و سپس ناپدید می شوند.

آزمایش تخمک گذاری:

روش دیگر تعیین زمان تخمک گذاری استفاده از کیت های آزمایش است. این کیت ها برای نمونه های ادرار استفاده می شود و هورمون هایی که تخمک گذاری را پیش بینی می کنند را اندازه می گیرد. باید برای تعیین نتیجه دقیق مطابق دستورالعمل نوشته شده عمل کنید.


توصیه ها در هفته دوم بارداری

* در هفته دوم بارداری بسته لوازم تخمینِ زمانِ تخمک‌گذاری، می تواند خرید مناسبی باشد. به کمک این کیت تخمک گذاری می توانید مقدار هورمون (LH) خود را اندازه گیری نمایید و زمانی که میزان آن بالا برود، متوجه می شوید که زمان آزاد شدن تخمک چه روزی خواهد بود، البته کاربرای که از نرم افزار اوما استفاده می کنند به راحتی روز تخمک گذاریشان در تقویم زنانگی اوما تعیین شده و همچنین روزهایی که در آن احتمال بالای بارداری وجود دارد با رنگ سبز رنگ نشان داده خواهد شد. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر از زمان تخمک گذاری بر روی این لینک مقاله کلیک نمایید.


علائم طبیعی در هفته دوم بارداری

نشانه های تخمک گذاری در هفته دوم بارداری :

1. افزایش ترشحات واژینال
2. درد مختصر یک طرفه تخمدان
3. تغییر در قوام ترشحات واژنی
4. تغییرات گردن رحم به صورت نرم شدن گردن رحم
5. نوسانات دمایی: افزایش ناگهانی دمای بدن


هشدارها در هفته دوم بارداری

1. درد یک طرفه در هفته دوم بارداری : درد یک طرفه شکم که مداوم است ممکن است علامتی از کیست تخمدانی باشد. بعضی از کیست های تخمدانی عملکردی بوده و و مشکل آفرین نیستند ولی دانستن این مطلب با وجود اینکه باعث کاهش درد نمیشود، خیالتان را راحت میکند.
2. خونریزی یا لکه بینی در هفته دوم بارداری : خونریزی یا لکه بینی در این مرحله قاعدگی میتواند طبیعی باشد، چنانچه خونریزی یا لکه بینی تان مداوم و طول کشیده باشد، درمورد مشکلات بالقوه تان با پزشکتان صحبت کنید.


تغذیه در هفته دوم بارداری

1. انواع مختلفی غذا از همه گروه های غذایی بخورید و جایگزین های سالم و بهداشتی استفاده کنید. مطمئن باشید که رژیم شما حاوی سبزیجات نارنجی و سبز، غلات، و پروتئین باشد. 
2. قابل قبول نیست که شیرینی و چربی نخورید ولی مقدار آن را محدود کنید. 
3. از مولتی ویتامین‌های بارداری استفاده کنید تا ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای بدن‌تان فراهم شوند. فولیک اسید و آهن، دو ماده ‌ای هستند که مادران باردار به آن احتیاج دارند و در این قرص‌ها یافت می‌شوند. با پزشک خود درباره نوع و مصرف آن مشورت کنید. 
4.  مصرف کافئین اگر به صورت معتدل باشد خطری برای شما و جنین ایجاد نمی‌کند، اما اگر در روز بیشتر از 200 میلی‌گرم کافئین (در کاپوچینو یا قهوه) مصرف کنید خطر سقط جنین تا دو برابر افزایش می‌یابد.


ورزش در هفته دوم بارداری

تصمیم برای بارداری و مادرشدن شاید همراه با استرس باشد. ورزش یکی از راه های مفیدی است که شما را از قید و بند استرس و فشار های عصبی منفی می رهاند. پس سعی کنید در برنامه هفتگی خود 4 تا 5 روز در هفته و هر روز به مدت 30 دقیقه، ورزش کنید.


نکاتی برای پدرها در هفته دوم بارداری:

- همسرتان فکر می کند در این مرحله از بارداری نقشی ندارد اما سلامتی او و روش زندگی اش بر آینده فرزند تاثیر می گذارد.

- او باید عادات غذایی اش، قرص ها و عاداتش را مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل یا مواد مخدر  بررسی کند.

- می توانید پیش از باردار شدن قرص های ویتامین مصرف کنید. البته باید با پزشک هماهنگ کنید.

پیام اومایی: امیدواریم در هفته دوم بارداری حس خوبی داشته باشید. حتی اگر ظاهر جنین هنوز واضح نباشد، هفته دوم زمانی مهم و حیاتی برای جنین است. بنابراین در هفته دوم بارداری، درست بخورید، مراقب خود باشید و امیدواریم بارداری خوبی داشته باشید.

امتیاز مطلب: 96%
96


 • profileزینب صاد10 روز قبل

  سلام
  خسته نباشید
  هیچ راهی وجود نداره ک قبل از عقب افتادن پریود بفهمم باردارم یا نه؟
  بی بی چک ها مطمعن جواب نمیدن، شایدم من بلد نیستم استفاده کنم ک اشتباه جواب میده.
  چیکار کنم؟
  ممنون

  • profileپزشک اوما10 روز قبل

   سلام زينب جان ، بهترين زمان براي استفاده از بي بي چك زناني است كه پريود يكي دو روز تاخير دارد، استفاده زودتر ممكنه جواب دلخواه شما نباشه، اگر بي بي حك درست استفاده شود در اغلب موارد مطمعن هست، در غيراينصورت ميتونيد با تاخير در پريود آز بتا بدهيد

 • profileMina M1396/03/14

  با سلام
  ممنون از وقتي كه ميگذاريد
  من ٢٨ سالمه و مدت شش ماه هست كه در حال اقدام هستم ماه اول اقدام سونو تخمك گذاري انجام دادم و اندازه تخمك در روز ١٣ پريودي ١٣.٥ و ٨ بود.
  الان در ماه شش اقدام از كيت تخمك گذاري استفاده كردم اما متاسفانه هيچ روزي رنگ نشانه پررنگ نشد و به مدت چند روز كمرنگ ميشد بعد بي رنگ بعد دوباره كمرنگ!
  كلا خيلي گيج شدم
  يعني من تخمك گذاري ندارم؟
  بايد دارو مصرف كنم؟

  • profileپزشک اوما1396/03/15

   سلام مینا جان
   اندازه فولیکول بالغ که آماده لقاح و تخمک گذاری باشد معمولا در حدود 18 تا 30 میلی متر باید باشد. اما در مورد کیت تخمک گذاری، این کیت براساس افزایش هورمون LH قبل از تخمک گذاری عمل میکند. این هورمون تقریبا دو روز قبل از تخمک گذاری به بیشترین مقدار خودش میرسه. و در این زمان خطوط کیت باید پرنگ باشد. قبل از شروع تخمک گذاری شما ترشحاتی شبیه سفیده تخم مرغ دارید که با مشاهده این ترشحات می تونید از کیت استفاده کنید. برای اطمینان از تخمک گذاری باید قبل از آن از سونو استفاده بشه. معمولا از داروهای محرک تخمک گذاری مثل کلومیفن و یا لتروزول استفاده میشود و یا اگر پریودتان نامنظم است از آمپول پروژسترون برای منظم شدن پریودها و تحریک نخمک گذاری استفاده میشود. در این زمینه با پزشک معالج مشورت کنید و تحت نظر باشید.