کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma

شما اکنون در هفته بیستت و سوم بارداری قرار دارید در این هفته ممکن است کمی ترشحات از سینه هایتان داشته باشید و این نشان دهنده آماده شدن تغذیه با شیر مادر است. با بزرگ شدن شكم شما براي فراهم كردن فضاي لازم براي كودك در حال رشد ممكن است نشانه هاي كشيدگي را بر روي پوست خود مشاهده كنيد. بعضي از خانمهاي حامله دچار اين عارضه نمي شوند، اما تقريبا بر روي پوست نيمي از آنها آثار اين كشيدگي ظاهر مي شود.اثرات ثابت شده اي از اينكه محلولهاي طبي و لوسيونها از بروز اين خطوط رنگي جلوگيري كنند يا آنها را از بين ببرند، وجود ندارد. اما مي توانند خارش احتمالي ناشي از كشيدگي پوست را كاهش دهند. همچنين ممكن است ناف تورفته و زيباي شما تغيير شكل دهد، احتمالا سطح ناف شما ابتدا صاف شده و حتي به زودي بيرون مي زند؛ اما نگران نباشيد، به احتمال زياد بعد از زايمان به حالت طبيعي خود باز مي گردد.....

در اینجا میتوانید برای آشنایی بیشتر از وضعیت نی نی خود در هفته 23 بارداری فیلم زیر را مشاهده نموده و سپس به خواندن باقی مطلب بپردازید.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

بدن شما در هفته 23 بارداری

- به یاد داشته باشید بارداری برای هر فردی تجربه ای متفاوت است و تغییرات بدن نیز متفاوت است. بهتر است به حرف سایرین توجه نکنید و با پزشک خود مشورت کنید.

- تغییر در سایز و شکل بدن اتفاق می افتد. شکم شما هر روز بزرگتر از قبل می شود. تقریبا شما پنج تا هفت کیلوگرم افزایش وزن تا امروز داشته اید


وضعیت جنین در هفته 23 بارداری 

روده های فرزندتان با ماده ضخیمی به نام مکونیوم که اولین دفع فرزندتان است پرشده است. به طور طبیعی تا زمان زایمان و چند روز بعد از آن دیده نمیشود. لانوگو موی نازک روی بدن کودکتان در هفته23 بارداری در حال تیره شدن است. ناخن های فرزندتان در حال رشد میباشد. او شروع می‌کند به سکسکه، شما با هر بار سکسکه او انقباضاتی را حس خواهید کرد. چشم هایش رشد کافی را داشته است، اما عنبیه او هنوز رنگدانه های خود را ندارد. با این حال در این هفته چشم هایش باز می شود و او پلک می‌زند. جنین شما تقریبا یک نوزاد واقعی است از این بعد رشد او هر روز تکامل بیشتری می‌یابد.

بدن مادر و جنین در هفته بیست و سوم بارداری


توصیه ها در هفته 23 بارداری

* کارهایی که باید پیش از تولد نوزادتان در هفته بیست و سوم بارداری انجام دهید را به انجام رسانید، دست پاچه نشوید. چشم‌های خود را ببندید و کودک خود را تصور کنید که به آرامی در شکم شما جای گرفته است و با این فکر نفس‌های عمیقی بکشید. تصور کردن چیزهای آرامش بخش برای کاهش فشار در هنگام سختی های زندگی بسیار مفید است.


علائم طبیعی در هفته 23 بارداری

1. خط تیره رنگ روی شکم (نیگرا) : این خط ناشی از کشیده شدن عضله نگهدارنده شکمی است و بعد از زایمان خود به خود ازبین خواهد رفت.

2. آکنه: آکنه ها به خاطر تغییرات هورمونی ایجاد شده و بعد از بارداری ازبین خواهند رفت.

3. بواسیر: علایم بواسیر عبارت اند از: احساس خارش، درد و زخم مقعد و گاهی خون ریزی بعد از دفع مدفوع. فشار آوردن و زور زدن به هنگام دفع مدفوع، فشار مضاعفی بر روی رگ‌های خونی می‌آورد که باعث بزرگ شدن و احتمالا بیرون زدن آنها از مقعد می‌شود و بعد از اجابت مزاج ممکن است، موجب خون ریزی و خارش شود. زور زدن در مرحله دوم زایمان موجب تشدید بواسیر یا به وجود آمدن آن می شود؛ ولی در اکثر مواقع بواسیر بعد از زایمان از بین می‌رود.

برای درمان آن راهکارهای زیرتوصیه میگردد:

  * قطره گیاهان قابض: یک تکه پنبه تمیز را به قطره یکی از گیاهان قابض مانند هاماملیس یا MG آغشته کرده و به منطقه مقعد بمالید. مرتب پنبه را عوض کنید . قطره MG و گاه هاماملیس در غالب داروخانه ها موجود است و بدون نسخه عرضه می‌شود.

  * استفاده از یخ: برای تسکین تورم ، روزی چند مرتبه کیسه یخ یا کمپرس سرد روی مقعد بگذارید.                                                                                                      

  * منطقه مقعد را پاکیزه نگاه دارید: استفاده از کاغذ توالت های مرطوب، راحت تر از کاغذ توالت های خشک است. از انواعی استفاده کنید که معطر نبوده یا دارای الکل نیستند یا از باندهای طبی استفاده نمائید که اختصاصاً برای افراد دچار هموروئید تهیه شده اند.                                                                            

  * پرهیز از نشستن به مدت طولانی: نشستن سبب وارد آمدن فشار بر وریدی‌های مقعد و راست روده می‌گردد. اگر می‌توانید به پهلو دراز بکشید یا بایستید. در صورتی که باید بنشینید، مرتب بین فاصله‌های نشستن بایستید.


هشدارها در هفته 23 بارداری

* خون ریزی بواسیر آسیبی به بارداری نمی‌رساند، اما در صورت تداوم می‌تواند خطرناک باشد. اگر بواسیر شما بسیار دردناک است بهتر است به یک متخصص روده و مقعد یا یک جراح عمومی مراجعه کنید.


تغذیه در هفته 23 بارداری

میزان کالری دریافتی: 
 * سه ماه اول بارداری: پزشکان توصیه می‌کنند که میزان کالری مصرفی قبل از بارداری (2000 تا 2200) را ادامه دهید. اگرچه مقدار کالری مورد نیاز جنین در سه ماه اول بارداری کم است، اما احتیاج او برای مواد مغذی زیاد است. 
  * سه ماه دوم بارداری: پزشکان پیشنهاد می‌کنند که 340 کالری در روز دریافت کنید. 
  * سه ماه سوم بارداری: پزشکان 450 کالری در روز را پیشنهاد می‌کنند. 


فعالیت های مفرح برای هفته 23 بارداری

سعی کنید تصویری از فرزندتان در ذهن خود ایجاد کنید. سعی کنید به همراه همسرتان تصویری از فرزندتان بکشید. می توانید ایت تصویر را با فرزندتان هنگامی که متولد شد مقایسه کنید. فرزندتان سال ها بعد از دیدن این تصاویر خوشحال می شود.

 • می توانید برای کنار آمدن با مشکلات فیزیکی و افزایش وزن یوگا تمرین کنید. همچنین یوگا از نظر روحی و فیزیکی به شما کمک می کند.
 • اگر تعادل زندگی شما به هم خورده است سعی کنید بدون مشورت با پزشک مهارت هایی برای افزایش تعادل انجام ندهید.
 • پیش از ورزش، ماهیچه ها را بکشید.
 • با پزشک در خصوص مسائل مختلف مشورت کنید.
 • مواد مغذی و آب بخورید. از خوردن نوشابه، قهوه و چای خودداری کنید. آب میوه و سوپ سبزیجات برای سلامتی شما مناسب است.
 • اگر شاغل هستید برای زمان زایمان خود برنامه ریزی کنید. زمان مناسب برای ترک کردن شغل وجود ندارد. برخی خانم ها تا زمان زایمان سرکار می روند.

سعی کنید برای زمان استراحت خود برنامه های مفرح و سرگرم کننده داشته باشید. زیرا بیکار بودن باعث می شود کم کم کسل و خسته شوید


ورزش در هفته 23 بارداری

اغلب متخصصان بر این باورند که ورزش کردن علاوه بر کاهش ناراحتی ها و دردهای بارداری برای جلوگیری از بیماری‌های حاد مانند دیابت بارداری، بسیار مفید است. با این وجود، ورزش‌های بیش از حد سنگین ممکن است خیلی خوب نباشند. ورزش روزانه خود را به 30 دقیقه محدود کنید. البته برای خانم‌های ورزشکار این میزان متغیر است.


نکاتی برای پدرها در هفته 23 بارداری

 • بهتر است زمان های آزاد خود را با همسر و فرزند باشید. در این زمان درباره آینده فرزند خود صحبت کنید.
 • تصمیم بگیرید چه مدت پس از زایمان مرخصی می گیرید و به همسرتان کمک می کنید. وظایف خود را مطابق با نیازها برنامه ریزی کنید.
 • اگر همسرتان کار می کند، باید درباره پرستاری از فرزند پس از بازگشت همسر به محل کار تصمیم بگیرید.
 • هفته های اول برای شما دشوار خواهد بود. سعی کنید خود را آماده کنید و برای نگهداری فرزند در آغوش نترسید.
 • احساس حضور در خلق زندگی برای هر فردی خوب است. بارداری در بدن و ذهن همسر شما دشوار است اما مادر یا پدر بودن احساس خوبی به شما می دهد
امتیاز مطلب: 96%
96


 • profileشکوفه نازی1396/06/04

  سلام ببخشید من احساس میکنم هردفعه که دفع ادرار دارم همش خارج نمیشه و مقداریش میمونه،اذیتم نمیکنه،سوزش و خارش هم ندارم،وقتی دراز میکشم احساس میکنم مثانه ام پر و خالی میشه،نمیدونم به خاطر حرکات جنین هست یا نه واقعا مشکل از مثانه ام هست؟

  • profileگیسو ف1396/05/11

   ضمن عرض سلام و ادب و احترام, میخواستم بدونم برای انجام ازمایش دیابت بارداری چند ساعت قبل باید ناشتا بود و تا چند هفتگی فرصت هست, ممنون از تمام زحماتتون

   • profileپزشک اوما1396/05/12

    سلام عزیزم
    8 ساعت ناشتا بودن برای انجام آزمایش قند خون کافی است. شما بهتره بین هفته های 24 تا 28 بارداری حتما قند خون رو چک کنید. اما اگر الان هفته بارداری شما بالاتر هست و این آزمایش را ندادید، می توانید انجام دهید.

  • profilesetare b.s1396/03/05

   سلام خسته نباشید
   من الان بیست و سوم هستم جنین الان باید بالای ناف باشه اما بچه من اغلب سمت راست و خیلی پایین تر از نافم هست این مشکل زا نیست

   • profileپزشک اوما1396/03/06

    سلام ستاره جان
    اگر بارداری اول شما است از هفته 18 تا 20 بارداری اولین حرکات جنین رو حس می کنید و اگر بارداری دوم باشد ممکنه از هفته 16 بارداری نیز حرکات جنین رو حس کرده باشید. جنین گاها در سمت چپ و یا راست و یا بالای ناف احساس میشود و در افراد مختلف متفاوت است. در هفته های پایانی نحوه قرار گیری جنین مهم است و باید کنترل شود.

  • profilehamide n1395/12/03

   خسته نباشید. ببخشید یه سوال داشتم میتونم الان که هفته بیست و سوم بارداری هستم طاق باز بخوابم؟برای جنین ضرر نداره؟میترسم یکم

   • profileپزشک اوما1395/12/04

    سلام حمیده جان
    بهترین حالت خوابیدن در دوران بارداری به پهلوی چپ خوابیدن است که باعث افزایش جریان خون بیشتر جنین میشود. شما هنوز هفته بیست و سوم بارداری هستید و شکمتان به اندازه کافی بزرگ نشده که طاق باز خوابیدن اذیتتان کند. میتوانید بخوابید مشکلی نداره عزیزم

   • profilesetare b.s1396/03/05

    سلام عزیزم اغلب مادرا حتی برای قبل از چهار ماهگی میگن به پهلو بخوابین و نگران نحوه خوابیدنمونهستن بنظر من سعی کنید به پهلو بخوابید چون دیدگاهشون تجربی هست