کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma

درهفته چهارم بارداری کودک شما سخت در تکاپوست تا وضعیت معلق خود را در رحم ثابت کند و به دیواره رحم بچسبد. از هفته چهارم حاملگی به احتمال زیاد متوجه بارداری خود با عقب افتادن پریودتان میشوید.

اومایی عزیز ابتدا فیلم مربوط به هفته چهارم بارداری که برای شما تدارک دیده شده است را مشاهده فرمایید و سپس مروری بر مطالب این هفته داشته باشید

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته چهارم بارداری

در حالی که رویان تلاش می‌کند خودش را به دیواره رحم بچسباند، بسیاری از زنان در هفته چهارم  درد خفیفی را در ناحیه شکم خود تجریه می‌کنند. این دردها طبیعی است چرا که بدن خودش را با هورمون‌های جدید بارداری هماهنگ می‌کند و رحم شما تبدیل به خونه جدید رویان کوچولو می‌شود.
 برخی از زنان هم خونریزی را تجربه می‌کنند، اما یادتان باشد به رنگ آن توجه کنید. خونی که از شما دفع می‌شود نباید قرمز پررنگ یا روشن مثل دوران قاعدگی باشد بلکه باید به رنگ صورتی یا قهوه‌ای باشد. ناراحتی لانه گزینی یا خونریزی معمولاً5 تا 12 روز پس از تخمک‌ گذاری اتفاق خواهد افتاد. درد شما نباید شدید باشد و اگر درد شدید، تب، لرز یا خونریزی واژینال سنگین دارید حتما با پزشک تماس بگیرید.


وضعیت جنین درهفته چهارم بارداری

هفته چهارم اولین هفته ای است که شما از وجود نوزاد مطمئن هستید! ولی دیدن آن سخت است حتی با وسایل سونو گرافی با فن آوری بالا . اگر ساک حاملگی را ببینید خوش شانس هستید که از طریق سونوگرافی واژینال دیده میشود. در کیسه حاملگی کیسه زرده در حال تشکیل است که به تغذیه کودک شما تا شکل گیری جفت در اواخر سه ماهه اول کمک میکند. درپایان هفته چهارم پرزهای جفتی کاملا تشکیل شده اند که زائده های انگشتی بافت جفت میباشد که حاوی ماده ژنتیکی مشابه فرزندتان بوده و بعدا در تست ژنتیک کمک کننده هستند. 

مهم نیست آی کیو فرزند شما پس از تولد چقدر است، در این مرحله فرزند شما در حال تغییر ژن ها می باشد. در این مرحله، سلول های تخصصی وجود دارند که ژن هایی که لازم نیستند را غیرفعال کرده و ژن هایی که وظایف خاصی انجام می دهند را فعال می کنند.

سلول های ماهیچه تمام ژن ها را دارا هستند به جز ژنی که پروتئین های سلول ماهیچه را درست می کند.فعالیت های سلولی براساس زمان و مکان بر فاکتورهای رشد اثر می گذارد. این سیگنال ها از نطفه خارج می شود.

معجزه کوچک:

تصور کنید که نطفه در داخل رحم تشکیل شده و سیگنال های رشد را تنظیم می کند و پذیرش کننده ها براساس نیازهای موجود فعال یا غیرفعال می شوند. این بهترین معجزه رشد است که در رحم اتفاق می افتد. جنین هویت خود را داخل رحم نشان می دهد.از ابتدای بارداری، خون بدن شما با خون جنین مخلوط نمی شود. جفت حکم دروازه بان دارد. سیستم رگ های جنین در حال تکامل است و عمل انتقال اکسیژن، خون و مواد مغذی از طریق بند ناف انجام می شود.

 

جنین در هفته چهارم بارداری


توصیه ها درهفته چهارم بارداری

* نوشیدن مایعات به میزان کافی، مهمترین چیزی است که در اوایل بارداری باید به آن عمل کنید. بدن در این دوره جریان خون‌را افزایش خواهد داد، به همین دلیل شما به مایعات بیشتری احتیاج دارید. نوشیدن مایعات به رفع خستگی و یبوست شما نیز کمک می‌کند.


علائم طبیعی درهفته چهارم بارداری

علائم حاملگی:
1. دردخفیف: بسیاری از زنان درد خفیفی را در ناحیه شکم خود تجریه می‌کنند. این دردها طبیعی است چرا که بدن خودش را با هورمون‌های جدید بارداری هماهنگ می‌کند تا رحم شما تبدیل به خونه جدید رویان کوچولو گردد. شما باید بابت این مساله خوشحال باشید تنها راه برطرف کردن آن استراحت کردن میباشد.

2. لکه بینی خفیف: ممکن است لکه بینی خفیفی به خاطر لانه گزینی اتفاق بیفتد. این مسئله به خاطر کاشت تخمک بر پوشش رحم می باشد. این اتفاق در زمان پریودی می افتد و امری رایج است.ممکن است در هفته های اول بارداری گرفتگی عضلات مشابه زمان پریودی ببینید.اگر در زمان بارداری خونریزی مشاهده کردید با پزشک صحبت کنید.

3. تهوع و استفراغ: تهوع و استفراغ جز جدا نشدنی ماه های اول بارداری است که خانم های باردار طی چهار ماه اول با آن دست به گریبانند. در مواقع استفراغ و تهوع به این فکر کنید که شما تنها نیستند و این اتفاق ممکن است هر روز صبح، ظهر و شب برای 36 میلیون زن باردار مثل شما در جهان رخ دهد. این اولین نشانه حاملگی در شما است علت آن هم بالا رفتن هورمون های بارداری در بدن شماست. برای رفع این حالت یک بسته بیسکوییت پتی بور یا مقداری نان خشک در کنار رختخواب خود گذاشته صبح قبل از بلند شدن مقداری در دهان خود بگذارید تا کمی وضعیت شما را بهبود ببخشد.

4. سفت و دردناک شدن پستان: به خاطر تغییرات هورمونی و آماده شدن پستان ها برای تولید شیر ممکن است پستان شما کمی سفت و دردناک شود برای رفع این حالت از کمپرس آب گرم استفاده کنید.

5. حساس شدن شکم و نفخ، کمر درد و نرم شدن دهانه رحم از علائم طبیعی دیگر این دوره است.

6. تغییرات ناگهانی روحی: یک روز، خوب و سرحال هستید و روز بعد بداخلاق و بی‌حوصله. نگران این موضوع نباشیداین یکی علامت نیز به خاطر تغییرات هورمونی و شرایط محیطی که ناشی از استرس مادر شدن، زایمان و. . میباشد. این تغییرات کاملاً طبیعی هستند و جای نگرانی نیست. فقط به خودتان فرصت دهید تا با این تغییرات که ممکن است ماه‌ها با آن درگیر باشید، آرام کنار بیایید و محیط اطراف خود را با تفکرات مثبت خود شاد نگه دارید و به این فکر کنید که چه قدر زایمان که همراه با تولد نی نی شماست فضای زیبا و شادی را برای شما و خوشبختی را برای خانواده شما رقم خواهد زد.

7. درد سینه ها:در این هفته، ترشح پروژسترون باعث درد سینه ها می شود. دردی مشابه پیش از پریودی. این هورمون های بارداری بدن را برای تولید شیر آماده می کند. این دردها در انتهای سه ماهه اول بارداری کاهش می یابد.


هشدارها درهفته چهارم بارداری

1. فقط در موارد زیر از نزدیکی پرهیز کنید:
  * خونریزی دارید.
  * شما یا همسرتان عفونت فعال منتقل شونده جنسی دارید.
  * جفت سر راهی دارید که جفت نزدیک گردنه رحم است.
2. برای بار سوم به مادران باردار می‌گوئیم که به محض اطمینان از بارداری از کشیدن سیگار خودداری کنید. دود ناشی از آن رسیدن اکسیژن به رویان کوچک شما را دشوار می‌کند، لذت بردن شما از کشیدن سیگار او را آزارده خاطر می‌کند.
3. اگر دچار درد شدید، تب، لرز یا خونریزی واژینال سنگین شدید حتما با پزشک خود تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه کنید.


تغذیه درهفته چهارم بارداری

1. خوردن ویتامین‌ها را شروع کنید. خوردن ویتامین‌های A، B، D در دوران بارداری ضروری است. ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که در کبد ذخیره می‌شود. مقدار روزانه 200 واحد از این ویتامین در بارداری و قبل از آن توصیه می‌شود. 
2. خوردن جیگر به علت فراوانی ویتامین A ممنوع است چون ویتامین A  به مقدار کافی در مکمل ها و غذاها یافت میشود  و بیشتر از 200 واحد از این ویتامین برای کودک شما ضرر دارد و همچنین جگر به علت اینکه ممکن است داخل آن انگل وجود داشته باشد و در حین پخت این انگل ها به طور کامل از بین نروند، از خوردن آن خودداری کنید. 


ورزش درهفته چهارم بارداری

دیگر آن دوران که همه فکر می‌کردند خانم باردار باید تمام روز در تخت استراحت کند، گذشته است. امروزه فواید ورزش کردن در دوران بارداری بر همه آشکار شده است. تحقیقات نشان داده است خانم‌هایی که ورزش می‌کنند و در وضعیت خوب جسمانی و آمادگی کامل به ‌سر می‌برند، در زمان وضع حمل بسیار راحت تر هستند، احتمال سزارین اجباری در مورد آنها بسیار کم ‌تر است، و دوران نقاهت کم‌ تری خواهند داشت.

امتیاز مطلب: 98%
98


 • profilesara shabani2 روز قبل

  سلام.آیا این حقیقت داره فولیکول سمت چپ جنین دختر میشه و سمت راست باشه پسر میشه؟

  • profileپزشک اوماحدود 15 ساعت قبل

   سلام. خیر ربطی به سمت چپ و راست نداره. بیشتر به محیط رحم و جفت شدن کروموزوم ها بستگی داره

 • profileFatemeh Ziba4 روز قبل

  سلام خسته نباشید.
  اولین روز آخرین پریود ۱٩ دی بود و ٢۵ پاکی. چند ماهی هم هست که برای بارداری اقدام کردیم و این ماه تقریبا ۱۰ روزه که پریود عقب افتاده الان حدود 5 روزه لکه بینی خیلی خفیف قهوه ای دارم طوری که روزی یک یا قطرس. وقتی زیاد مینشینم یا سرپام لکه بینیم بیشتر میشه. فعلا آزمایش نرفتم فکر میکنم زوده. شنیدم برای قطع لکه بینی از شیاف استفاده میکنن ولی نمیدونم چه شیافی؟ هنوز دکتر نرفتم اگه برم هم برام آز بتا می نویسه .در ضمن اینم بگم که معمولا پریودام منظمه و ٢٨ تا ٢۶ روزس. میشه لطفا برای قطع لکه بینی و نگرانیام راهنمایی کنین.ممنون

  • profileپزشک اوما3 روز قبل

   سلام فاطمه جان حتما آزمایش بتا انجام دهید اگر سیکل منظم دارید احتمالا باردارید. باید خوب استراحت کنید و از پله بالا و پایین نروید و کار سنگین انجام نده. ببینیم عدد بتا چنده؟ برای لکه بینی شیاف سیکلوژست تجویز میشه اما زیر نظر پزشک معالج استفاده بشه

 • profileمهسا ب4 روز قبل

  سلام‌خسته نباشید من اخرین پریودم ۳۰ بهمن بوده و به علت بالا بودن پرولاکتین قرص داستینکس استفاده میکنم اما الان پریود نشدم نگرانم که باردارم یا نه بیبی چک هم منفی یوده بع نظرتون قرص داستینکس رو همچنان بخورم؟ضرری نداره؟

  • profileپزشک اوما3 روز قبل

   سلام مهسا جان. چند روز دیگه اگر پریود نشدی مجدد از بی بی چک استفاده کن. قرص را زیر نظر پزشک معالج کم و زیاد و یا قطع کنید. دوره درمان باید تکمیل بشه . خود پرولاکتین بالا شانس بارداری را کم میکنه. اگر باردار بود قرص را قطع و به پزشک مراجعه کنید

 • profilePegah Lalehzar4 روز قبل

  با سلام و خسته نباشید....من آخرین قاعدگیم ۲۷دی ماه بوده سیکلام ۳۰ روزه س...۲۵بهمن بی بی چکم مثبت شد همون روز آز بتا دادم ۲۷ بود...الان سوالم اینه ک من باردارم؟؟اگه هستم چن هفته و چن روزمه؟؟ممنونم ک جواب میدین

  • profileپزشک اوما3 روز قبل

   سلام پگاه جان. عدد بتا خیلی پایینه در همان آزمایشگاه اگر 48 ساعت گذشته آزمایش را تکرار و نتیجه را اعلام کنید

 • profileDina Mehri5 روز قبل

  سلام من اولين روز از آخرين پريوديم ٢٦ دى بود و يك بهمن پاكى، روز ٢٥ سيكل ينى ٢١ بهمن بى بى چك زدم مثبت شد آز دادم عدد بتا ٤٠ بود، آيا باردارم؟ آيا بتام خوبه؟

  • profileپزشک اوما4 روز قبل

   سلام. عدد بتا بالای 25 به معنی بارداری است. یکم بتا پایینه. اما بهتره 48 ساعت بعد نیز در همان آزمایشگاه عدد بتا تکرار شود.

 • profilenafise naderi7 روز قبل

  سلام
  من 29 بهمن اولین روز پریودیم بوده وعادت هام معمولا منظم 28 روزه است ومن چند ماه اقدام به بارداری کردم اما الان که وقت عادتم هستم دو روزه درد خفیفی در شکم ودر طی این دوز دو تا لک قهوه ای خفیف دیدم و بی بی چک امروز مصرف کردم منفی بود میخواستم ببینم ایا من باردار هستم .ممنونم

  • profileپزشک اوما6 روز قبل

   سلام خیر در پریود منظم اغلب بی بی چک درست نشون میده ، لکه بینی یکی دو روز قبل از پریود هم طبیعی است احتمالا علائمی که گفتید از پریود باشه. اگر چند روز بعد از تاریخ پریود تاخیر داشتی مجدد از بی بی چک استفاده کنید.