کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma

درهفته چهارم بارداری کودک شما سخت در تکاپوست تا وضعیت معلق خود را در رحم ثابت کند و به دیواره رحم بچسبد. از هفته چهارم حاملگی به احتمال زیاد متوجه بارداری خود با عقب افتادن پریودتان میشوید...

هفته بعدی     هفته قبلی

هفته 4 بارداری، هفته چهارم بارداری

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته چهارم بارداری

در حالی که رویان تلاش می‌کند خودش را به دیواره رحم بچسباند، بسیاری از زنان در هفته چهارم  درد خفیفی را در ناحیه شکم خود تجریه می‌کنند. این دردها طبیعی است چرا که بدن خودش را با هورمون‌های جدید بارداری هماهنگ می‌کند و رحم شما تبدیل به خونه جدید رویان کوچولو می‌شود.
 برخی از زنان هم خونریزی را تجربه می‌کنند، اما یادتان باشد به رنگ آن توجه کنید. خونی که از شما دفع می‌شود نباید قرمز پررنگ یا روشن مثل دوران قاعدگی باشد بلکه باید به رنگ صورتی یا قهوه‌ای باشد. ناراحتی لانه گزینی یا خونریزی معمولاً5 تا 12 روز پس از تخمک‌ گذاری اتفاق خواهد افتاد. درد شما نباید شدید باشد و اگر درد شدید، تب، لرز یا خونریزی واژینال سنگین دارید حتما با پزشک تماس بگیرید.


وضعیت جنین درهفته چهارم بارداری

هفته چهارم اولین هفته ای است که شما از وجود نوزاد مطمئن هستید! ولی دیدن آن سخت است حتی با وسایل سونو گرافی با فن آوری بالا . اگر ساک حاملگی را ببینید خوش شانس هستید که از طریق سونوگرافی واژینال دیده میشود. در کیسه حاملگی کیسه زرده در حال تشکیل است که به تغذیه کودک شما تا شکل گیری جفت در اواخر سه ماهه اول کمک میکند. درپایان هفته چهارم پرزهای جفتی کاملا تشکیل شده اند که زائده های انگشتی بافت جفت میباشد که حاوی ماده ژنتیکی مشابه فرزندتان بوده و بعدا در تست ژنتیک کمک کننده هستند. 

مهم نیست آی کیو فرزند شما پس از تولد چقدر است، در این مرحله فرزند شما در حال تغییر ژن ها می باشد. در این مرحله، سلول های تخصصی وجود دارند که ژن هایی که لازم نیستند را غیرفعال کرده و ژن هایی که وظایف خاصی انجام می دهند را فعال می کنند.

سلول های ماهیچه تمام ژن ها را دارا هستند به جز ژنی که پروتئین های سلول ماهیچه را درست می کند.فعالیت های سلولی براساس زمان و مکان بر فاکتورهای رشد اثر می گذارد. این سیگنال ها از نطفه خارج می شود.

معجزه کوچک:

تصور کنید که نطفه در داخل رحم تشکیل شده و سیگنال های رشد را تنظیم می کند و پذیرش کننده ها براساس نیازهای موجود فعال یا غیرفعال می شوند. این بهترین معجزه رشد است که در رحم اتفاق می افتد. جنین هویت خود را داخل رحم نشان می دهد.از ابتدای بارداری، خون بدن شما با خون جنین مخلوط نمی شود. جفت حکم دروازه بان دارد. سیستم رگ های جنین در حال تکامل است و عمل انتقال اکسیژن، خون و مواد مغذی از طریق بند ناف انجام می شود.

 

جنین در هفته چهارم بارداری


توصیه ها درهفته چهارم بارداری

* نوشیدن مایعات به میزان کافی، مهمترین چیزی است که در اوایل بارداری باید به آن عمل کنید. بدن در این دوره جریان خون‌را افزایش خواهد داد، به همین دلیل شما به مایعات بیشتری احتیاج دارید. نوشیدن مایعات به رفع خستگی و یبوست شما نیز کمک می‌کند.


علائم طبیعی درهفته چهارم بارداری

علائم حاملگی:
1. دردخفیف: بسیاری از زنان درد خفیفی را در ناحیه شکم خود تجریه می‌کنند. این دردها طبیعی است چرا که بدن خودش را با هورمون‌های جدید بارداری هماهنگ می‌کند تا رحم شما تبدیل به خونه جدید رویان کوچولو گردد. شما باید بابت این مساله خوشحال باشید تنها راه برطرف کردن آن استراحت کردن میباشد.

2. لکه بینی خفیف: ممکن است لکه بینی خفیفی به خاطر لانه گزینی اتفاق بیفتد. این مسئله به خاطر کاشت تخمک بر پوشش رحم می باشد. این اتفاق در زمان پریودی می افتد و امری رایج است.ممکن است در هفته های اول بارداری گرفتگی عضلات مشابه زمان پریودی ببینید.اگر در زمان بارداری خونریزی مشاهده کردید با پزشک صحبت کنید.

3. تهوع و استفراغ: تهوع و استفراغ جز جدا نشدنی ماه های اول بارداری است که خانم های باردار طی چهار ماه اول با آن دست به گریبانند. در مواقع استفراغ و تهوع به این فکر کنید که شما تنها نیستند و این اتفاق ممکن است هر روز صبح، ظهر و شب برای 36 میلیون زن باردار مثل شما در جهان رخ دهد. این اولین نشانه حاملگی در شما است علت آن هم بالا رفتن هورمون های بارداری در بدن شماست. برای رفع این حالت یک بسته بیسکوییت پتی بور یا مقداری نان خشک در کنار رختخواب خود گذاشته صبح قبل از بلند شدن مقداری در دهان خود بگذارید تا کمی وضعیت شما را بهبود ببخشد.

4. سفت و دردناک شدن پستان: به خاطر تغییرات هورمونی و آماده شدن پستان ها برای تولید شیر ممکن است پستان شما کمی سفت و دردناک شود برای رفع این حالت از کمپرس آب گرم استفاده کنید.

5. حساس شدن شکم و نفخ، کمر درد و نرم شدن دهانه رحم از علائم طبیعی دیگر این دوره است.

6. تغییرات ناگهانی روحی: یک روز، خوب و سرحال هستید و روز بعد بداخلاق و بی‌حوصله. نگران این موضوع نباشیداین یکی علامت نیز به خاطر تغییرات هورمونی و شرایط محیطی که ناشی از استرس مادر شدن، زایمان و. . میباشد. این تغییرات کاملاً طبیعی هستند و جای نگرانی نیست. فقط به خودتان فرصت دهید تا با این تغییرات که ممکن است ماه‌ها با آن درگیر باشید، آرام کنار بیایید و محیط اطراف خود را با تفکرات مثبت خود شاد نگه دارید و به این فکر کنید که چه قدر زایمان که همراه با تولد نی نی شماست فضای زیبا و شادی را برای شما و خوشبختی را برای خانواده شما رقم خواهد زد.

7. درد سینه ها:در این هفته، ترشح پروژسترون باعث درد سینه ها می شود. دردی مشابه پیش از پریودی. این هورمون های بارداری بدن را برای تولید شیر آماده می کند. این دردها در انتهای سه ماهه اول بارداری کاهش می یابد.


هشدارها درهفته چهارم بارداری

1. فقط در موارد زیر از نزدیکی پرهیز کنید:
  * خونریزی دارید.
  * شما یا همسرتان عفونت فعال منتقل شونده جنسی دارید.
  * جفت سر راهی دارید که جفت نزدیک گردنه رحم است.
2. برای بار سوم به مادران باردار می‌گوئیم که به محض اطمینان از بارداری از کشیدن سیگار خودداری کنید. دود ناشی از آن رسیدن اکسیژن به رویان کوچک شما را دشوار می‌کند، لذت بردن شما از کشیدن سیگار او را آزارده خاطر می‌کند.
3. اگر دچار درد شدید، تب، لرز یا خونریزی واژینال سنگین شدید حتما با پزشک خود تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه کنید.


تغذیه درهفته چهارم بارداری

1. خوردن ویتامین‌ها را شروع کنید. خوردن ویتامین‌های A، B، D در دوران بارداری ضروری است. ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که در کبد ذخیره می‌شود. مقدار روزانه 200 واحد از این ویتامین در بارداری و قبل از آن توصیه می‌شود. 
2. خوردن جیگر به علت فراوانی ویتامین A ممنوع است چون ویتامین A  به مقدار کافی در مکمل ها و غذاها یافت میشود  و بیشتر از 200 واحد از این ویتامین برای کودک شما ضرر دارد و همچنین جگر به علت اینکه ممکن است داخل آن انگل وجود داشته باشد و در حین پخت این انگل ها به طور کامل از بین نروند، از خوردن آن خودداری کنید. 


ورزش درهفته چهارم بارداری

دیگر آن دوران که همه فکر می‌کردند خانم باردار باید تمام روز در تخت استراحت کند، گذشته است. امروزه فواید ورزش کردن در دوران بارداری بر همه آشکار شده است. تحقیقات نشان داده است خانم‌هایی که ورزش می‌کنند و در وضعیت خوب جسمانی و آمادگی کامل به ‌سر می‌برند، در زمان وضع حمل بسیار راحت تر هستند، احتمال سزارین اجباری در مورد آنها بسیار کم ‌تر است، و دوران نقاهت کم‌ تری خواهند داشت.

امتیاز مطلب: 98%
98


 • profilefaeze bageri10 روز قبل

  سلام خسته نباشید،ازمایش بارداری دادم مثبت بود،از امروز لکه های قهوهای دیدم،زیر دلم وکمرمم درد میکنه،ایا این لکه ها خطرناکن ؟؟؟؟چون دردم دارم،ممنونمیشم جواب بدین ،خیلی استرس دارم

  • profileجوجو کوچولو1396/05/12

   سلام خسته نباشین.من آخرهفته ۴ هستم ولی دو روز بعد از زمان پریودیم لکه بینی پیدا کردم و تا امروز هم لکه بینی قهوه ای دارم خیلی کمه یکم صبح یکم ظهر ولی آزمایش ندادم.بنظرتون حامله هستم یا ماله پریودی هست.؟توروخدا زود جوابم بدین چیکار کنم؟

   • profileجوجو کوچولو1396/05/12

    سلام خسته نباشید من آخرهفته چهارم دو روز بعدپریودیم لکه بینی پیدا کردم .۸بایدپریودمیشدم الان رفتم آزمایش منفی بود .ولی بدن درد و گرفتگی عضله دارم سینه هام خیلی درد میکنه گر گرفتگی بدنم دارم ممکن باردار باشم ولی جواب منفی نشون بده؟تورو خدا راهنماییم کنین، امکانش هست.؟

   • profileجوجو کوچولو1396/05/12

    سلام خسته نباشین.خانم دکترمن ماه پیش سونودادم گفت کیست نداری الانم آزمایش دادم منفی بود.الان چیکارکنم؟یعنی مشکلم چیه وچرا باردار نیستم؟تاحالا امکان داشته ک بارداری هم با آزمایش مشخص نشه و با سونو مشخص بشه؟

   • profileپزشک اوما1396/05/12

    عزیزم. با بی بی چک منفی احتمال بارداری ضعیفه. اما بهتره برای اینکه مطمعن بشی یه آزمایش بتا انجام دهید. در صورت باردار نبودن علت این لکه بینی باید مشخص بشه که ممکنه کیست داشته باشی و یا علت دیگری داشته باشد.

   • profileجوجو کوچولو1396/05/12

    من هنوز آزمایش انحام ندادم.روز پریودیم بی بی گذاشتم منفی بود.الان نمیدونم چیکار کنم.

   • profileپزشک اوما1396/05/12

    سلام عزیزم.لکه بینی در بارداری مخصوصا در سه ماهه اول مشاهده میشود که باید حتما به پزشک مراجعه کنید تا در صورت نیاز شیاف سیکلوژست برای شما تجویز کنند. خوب استراحت کنید و کار سنگین انجام ندهید. در هفته پنجم بارداری سونو انجام دهید که ساک حاملگی مشاهده شود البته اگر آزمایش بتا انجام داده اید سطح بتا باید بین 1500 تا 2000 باشه که ساک حاملگی رویت شود.

  • profiletahere rezai1396/04/28

   سلام خسته نباشید من دوره های پریودیم نامنظم هست چه زمانی برای تست بی بی چک مناسب هست؟ یه سوال دیگه هم داشتم ایا خط کمرنگ بی بی چک نشانه بارداری است؟ البته این خط هرچه زمات میگذشت پررنگ تر میشد

   • profileپزشک اوما1396/04/29

    سلام طاهره جان، هورمون بارداری ۱۰ روز بعد از لقاح یا تخمک گذاری در خون و ۱۲ تا ۱۴ روز بعد در ادرار مادر ظاهر میشه، اما شما تاریخ دقیق تخمک گذاری رو به دلیل سیکل نامنظم نمیدانید، بهترین زمان برای بی بی چک چه در سیکل منظم و چه نامنظم روزی است که پریود شما عقب بیافته، خط کمرنگ بارداری مشکوک است و علت آن هم زود چک کردن هورمون باداری است که به اندازه کافیه در ادرار بالا نرفته است.

  • profileYasaman Ghderi1396/04/26

   سلام خانم دکتر عزیز من ۲۶ ماه پیش پریود شدم دوره پریودم ۲۸ روزه هست اما پریود نشدم و امروز ۲۶ هست کمر درد و تیر کشیدن همیشگی رو ندارم اما سینه هام درد ناک شده سوزش و گز گز سینه ندارم فقط اطرافش درد میکنه ترشح و لکه بینی ندارم‌تکرر ادرار تو این دو روز دارم که فکر میکنم برای مصرف گل گاو زبان هست این ماه هم استرس داشتم امکان بارداری هست ؟ آزمایش خون و بیبی چک مشخص میکنه ؟ الان هم خیلی استرس دارم

   • profileپزشک اوما1396/04/28

    سلام عزیزم. بله شما از بی بی چک استفاده کنید و اگر مثبت شد آزمایش بتا بدهید تا مطمعن شوید که باردار هستید. اگر باردار بودید بهتره از دم کرده ای گیاهی مانند گل گاو زبان استفاده نکنید. البته پریود نشدن ممکنه دلایل زیادی از جمله استرس داشته باشه.

  • profileعشق كوچولو1396/04/05

   سلام روزبخير.
   من با روش اي وي اف باردار شدم و الان در هفته ٤هستم. از شياف GESTAN 200 واژينال استفاده مي كنم. دچار خوارش در ناحيه خارجي واژن شدم. دارويي هست كه استفاده از اون بي ضرر باشه؟ ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد

   • profileپزشک اوما1396/04/07

    سلام لیلا جان این شیاف برای حفظ بارداری و جلوگیری از لکه بینی تجویز میشود و اگر حساسیت به این دارو دارید باید باتوجه به دستور به پزشک دارو را عوض کنید. شیاف بصورت مقعدی و واژینال استفاده میشود اما مقعدی جذبش کمتر میشه، حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

  • profileعشق كوچولو1396/03/31

   سلام روزبخير. من الان عضو شدم. هفته چهارم بارداريم هست. خواستم از سايتتون تشكر كنم. ممنون بابت سايت بسيار عالي و سودمندتون. ارزوي موفقيت روزافزون براتون دارم

  • profileasal rozbehi1396/02/25

   سلام من به دلایلی مجبور به سقط جنینم شدم 4هفته وسه روزه بود باقرص سایتوتک
   19سالمه وازدیشب که 3تاقرص 200میکروگرمی روبه صورت واژینال استفاده کردم خونریزی دارم ولی شدید نیست ومثل پریودمه ولی خیلی درد دارم امروز صبح هم 2تا ازقرصا کامل دفع شدن میشه لطفاراهنماییم کنین چیکارکنم که جفت هم کامل دفع بشه که نیازی به ساکشن یاکورتاژنباشه
   ممنون ازسایت وراهنمایی های خوبتون

   • profileپزشک اوما1396/02/26

    سلام عسل جان
    خونریزی بعد از مصرف قرص ممکنه تا یک ماه هم ادامه داشته باشه. شما یه سونو انجام بدید تا ببنید جنین کاملا دفع شده یا نه. اگر دفع نشده بود براساس اندازه باقی مانده پزشک تصمیم به انجام کورتاژ میگیره. اگر بافیمانده کم باشه تا یک ماه با پریود بعتدی از بدن دفع میشه. حتما به پزشک مراجعه کنید و تحت نظر او باشید.