کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma

درهفته چهارم بارداری کودک شما سخت در تکاپوست تا وضعیت معلق خود را در رحم ثابت کند و به دیواره رحم بچسبد. از هفته چهارم حاملگی به احتمال زیاد متوجه بارداری خود با عقب افتادن پریودتان میشوید.

اومایی عزیز ابتدا فیلم مربوط به هفته چهارم بارداری که برای شما تدارک دیده شده است را مشاهده فرمایید و سپس مروری بر مطالب این هفته داشته باشید

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته چهارم بارداری

در حالی که رویان تلاش می‌کند خودش را به دیواره رحم بچسباند، بسیاری از زنان در هفته چهارم  درد خفیفی را در ناحیه شکم خود تجریه می‌کنند. این دردها طبیعی است چرا که بدن خودش را با هورمون‌های جدید بارداری هماهنگ می‌کند و رحم شما تبدیل به خونه جدید رویان کوچولو می‌شود.
 برخی از زنان هم خونریزی را تجربه می‌کنند، اما یادتان باشد به رنگ آن توجه کنید. خونی که از شما دفع می‌شود نباید قرمز پررنگ یا روشن مثل دوران قاعدگی باشد بلکه باید به رنگ صورتی یا قهوه‌ای باشد. ناراحتی لانه گزینی یا خونریزی معمولاً5 تا 12 روز پس از تخمک‌ گذاری اتفاق خواهد افتاد. درد شما نباید شدید باشد و اگر درد شدید، تب، لرز یا خونریزی واژینال سنگین دارید حتما با پزشک تماس بگیرید.


وضعیت جنین درهفته چهارم بارداری

هفته چهارم اولین هفته ای است که شما از وجود نوزاد مطمئن هستید! ولی دیدن آن سخت است حتی با وسایل سونو گرافی با فن آوری بالا . اگر ساک حاملگی را ببینید خوش شانس هستید که از طریق سونوگرافی واژینال دیده میشود. در کیسه حاملگی کیسه زرده در حال تشکیل است که به تغذیه کودک شما تا شکل گیری جفت در اواخر سه ماهه اول کمک میکند. درپایان هفته چهارم پرزهای جفتی کاملا تشکیل شده اند که زائده های انگشتی بافت جفت میباشد که حاوی ماده ژنتیکی مشابه فرزندتان بوده و بعدا در تست ژنتیک کمک کننده هستند. 

مهم نیست آی کیو فرزند شما پس از تولد چقدر است، در این مرحله فرزند شما در حال تغییر ژن ها می باشد. در این مرحله، سلول های تخصصی وجود دارند که ژن هایی که لازم نیستند را غیرفعال کرده و ژن هایی که وظایف خاصی انجام می دهند را فعال می کنند.

سلول های ماهیچه تمام ژن ها را دارا هستند به جز ژنی که پروتئین های سلول ماهیچه را درست می کند.فعالیت های سلولی براساس زمان و مکان بر فاکتورهای رشد اثر می گذارد. این سیگنال ها از نطفه خارج می شود.

معجزه کوچک:

تصور کنید که نطفه در داخل رحم تشکیل شده و سیگنال های رشد را تنظیم می کند و پذیرش کننده ها براساس نیازهای موجود فعال یا غیرفعال می شوند. این بهترین معجزه رشد است که در رحم اتفاق می افتد. جنین هویت خود را داخل رحم نشان می دهد.از ابتدای بارداری، خون بدن شما با خون جنین مخلوط نمی شود. جفت حکم دروازه بان دارد. سیستم رگ های جنین در حال تکامل است و عمل انتقال اکسیژن، خون و مواد مغذی از طریق بند ناف انجام می شود.

 

جنین در هفته چهارم بارداری


توصیه ها درهفته چهارم بارداری

* نوشیدن مایعات به میزان کافی، مهمترین چیزی است که در اوایل بارداری باید به آن عمل کنید. بدن در این دوره جریان خون‌را افزایش خواهد داد، به همین دلیل شما به مایعات بیشتری احتیاج دارید. نوشیدن مایعات به رفع خستگی و یبوست شما نیز کمک می‌کند.


علائم طبیعی درهفته چهارم بارداری

علائم حاملگی:
1. دردخفیف: بسیاری از زنان درد خفیفی را در ناحیه شکم خود تجریه می‌کنند. این دردها طبیعی است چرا که بدن خودش را با هورمون‌های جدید بارداری هماهنگ می‌کند تا رحم شما تبدیل به خونه جدید رویان کوچولو گردد. شما باید بابت این مساله خوشحال باشید تنها راه برطرف کردن آن استراحت کردن میباشد.

2. لکه بینی خفیف: ممکن است لکه بینی خفیفی به خاطر لانه گزینی اتفاق بیفتد. این مسئله به خاطر کاشت تخمک بر پوشش رحم می باشد. این اتفاق در زمان پریودی می افتد و امری رایج است.ممکن است در هفته های اول بارداری گرفتگی عضلات مشابه زمان پریودی ببینید.اگر در زمان بارداری خونریزی مشاهده کردید با پزشک صحبت کنید.

3. تهوع و استفراغ: تهوع و استفراغ جز جدا نشدنی ماه های اول بارداری است که خانم های باردار طی چهار ماه اول با آن دست به گریبانند. در مواقع استفراغ و تهوع به این فکر کنید که شما تنها نیستند و این اتفاق ممکن است هر روز صبح، ظهر و شب برای 36 میلیون زن باردار مثل شما در جهان رخ دهد. این اولین نشانه حاملگی در شما است علت آن هم بالا رفتن هورمون های بارداری در بدن شماست. برای رفع این حالت یک بسته بیسکوییت پتی بور یا مقداری نان خشک در کنار رختخواب خود گذاشته صبح قبل از بلند شدن مقداری در دهان خود بگذارید تا کمی وضعیت شما را بهبود ببخشد.

4. سفت و دردناک شدن پستان: به خاطر تغییرات هورمونی و آماده شدن پستان ها برای تولید شیر ممکن است پستان شما کمی سفت و دردناک شود برای رفع این حالت از کمپرس آب گرم استفاده کنید.

5. حساس شدن شکم و نفخ، کمر درد و نرم شدن دهانه رحم از علائم طبیعی دیگر این دوره است.

6. تغییرات ناگهانی روحی: یک روز، خوب و سرحال هستید و روز بعد بداخلاق و بی‌حوصله. نگران این موضوع نباشیداین یکی علامت نیز به خاطر تغییرات هورمونی و شرایط محیطی که ناشی از استرس مادر شدن، زایمان و. . میباشد. این تغییرات کاملاً طبیعی هستند و جای نگرانی نیست. فقط به خودتان فرصت دهید تا با این تغییرات که ممکن است ماه‌ها با آن درگیر باشید، آرام کنار بیایید و محیط اطراف خود را با تفکرات مثبت خود شاد نگه دارید و به این فکر کنید که چه قدر زایمان که همراه با تولد نی نی شماست فضای زیبا و شادی را برای شما و خوشبختی را برای خانواده شما رقم خواهد زد.

7. درد سینه ها:در این هفته، ترشح پروژسترون باعث درد سینه ها می شود. دردی مشابه پیش از پریودی. این هورمون های بارداری بدن را برای تولید شیر آماده می کند. این دردها در انتهای سه ماهه اول بارداری کاهش می یابد.


هشدارها درهفته چهارم بارداری

1. فقط در موارد زیر از نزدیکی پرهیز کنید:
  * خونریزی دارید.
  * شما یا همسرتان عفونت فعال منتقل شونده جنسی دارید.
  * جفت سر راهی دارید که جفت نزدیک گردنه رحم است.
2. برای بار سوم به مادران باردار می‌گوئیم که به محض اطمینان از بارداری از کشیدن سیگار خودداری کنید. دود ناشی از آن رسیدن اکسیژن به رویان کوچک شما را دشوار می‌کند، لذت بردن شما از کشیدن سیگار او را آزارده خاطر می‌کند.
3. اگر دچار درد شدید، تب، لرز یا خونریزی واژینال سنگین شدید حتما با پزشک خود تماس بگیرید یا به بیمارستان مراجعه کنید.


تغذیه درهفته چهارم بارداری

1. خوردن ویتامین‌ها را شروع کنید. خوردن ویتامین‌های A، B، D در دوران بارداری ضروری است. ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی است که در کبد ذخیره می‌شود. مقدار روزانه 200 واحد از این ویتامین در بارداری و قبل از آن توصیه می‌شود. 
2. خوردن جیگر به علت فراوانی ویتامین A ممنوع است چون ویتامین A  به مقدار کافی در مکمل ها و غذاها یافت میشود  و بیشتر از 200 واحد از این ویتامین برای کودک شما ضرر دارد و همچنین جگر به علت اینکه ممکن است داخل آن انگل وجود داشته باشد و در حین پخت این انگل ها به طور کامل از بین نروند، از خوردن آن خودداری کنید. 


ورزش درهفته چهارم بارداری

دیگر آن دوران که همه فکر می‌کردند خانم باردار باید تمام روز در تخت استراحت کند، گذشته است. امروزه فواید ورزش کردن در دوران بارداری بر همه آشکار شده است. تحقیقات نشان داده است خانم‌هایی که ورزش می‌کنند و در وضعیت خوب جسمانی و آمادگی کامل به ‌سر می‌برند، در زمان وضع حمل بسیار راحت تر هستند، احتمال سزارین اجباری در مورد آنها بسیار کم ‌تر است، و دوران نقاهت کم‌ تری خواهند داشت.

امتیاز مطلب: 98%
98


 • profileمریم بزرگی2 روز قبل

  سلام
  پریودام نامنظم بود
  گاهی سه ماه یک بار
  تاریخ روز اول پریود قبلم 14 آذر و روز آخر 21 آذر بود
  سه روز پیش تیتر بتام اندازش 1830 بود
  امروز بعد سه روز 6960
  آیا طبیعیه ؟ یا اینکه مولار یا خارج رحم ؟
  هنوز سونو ندادم چون شنیدم سونو داخل رحم باعث سقط شده چند مورد. بی زحمت جواب بدین خیلی دلهره دارم

  • profileپزشک اوما1 روز قبل

   سلام مریم جان بارداری شما مبارکه. بله طبیعی هست . در بارداری طبیعی هر 48 ساعت بتا باید حداقل دوبرابر بشه که برای شما شده، خیلی خوب استراحت کنید و کار سنگین انجام ندهید و از پله بالا و پایین نروید. اگر درد شکمی یا لکه بینی داشتی به پزشک مراجعه کن. میتونی بین هفته های 7 تا 8 بارداری سونو قلب جنین را انجام دهید.

 • profileمرضیه گل3 روز قبل

  با سلام
  یه سوال داشتم من هفته ی پیش آز دادم عدد 98 بود و دکتر گفت که باید تکرار شود این هفته دوباره آزمایش دادم عدد بتا 250 رو نشون داد می خواست بدونم مشکلی ندارد و هفته چندم هستم با تشکر

  • profileپزشک اوما2 روز قبل

   سلام عزیزم. عدد بتا باید هر 48 ساعت حداقل 2 برابر بشه که برای شما این اتفاق افتاده پس جای نگرانی نداره. برای سن بارداری باید تاریخ اولین روز از آخرین پریود شما را بدونیم؟

  • profileمرضیه گل2 روز قبل

   سلام ممنون از پاسختون
   آخرین پریود 14 آذر چند هفته می شود؟

  • profileپزشک اوما1 روز قبل

   عزیزم شما روز سوم از هفته هفتم بارداری هستید.

 • profileلادن نظری3 روز قبل

  سلام.من تاریخ پریودیم ۲۳آذرماه بوده.بعداز ۳روزتاخیرآزمایش بارداری دادم مثبت بود.بتا ۴۱۹.میخواستم بدونم الان چند وقتمه ؟امروز رفتم دکتر ،نه سونویی برام نوشتن نه هیچی.فقط بهم قرص فولیک اسید دادن وگفتن ۶اسفنددوباره برم.

  • profileپزشک اوما2 روز قبل

   سلام عزیزم بارداری شما مبارکه! سن بارداری شما 4 هفته و 6 روز است. هنوز برای سونو زوده! فعلا خب استراحت کن، کار سنگین انجام نده و از پله بالا و پایین نروید. اگر درد شکمی پیوسته یا لکه بینی داشتی به پزشک مراجعه کن.

 • profileمحدثه نیکوکار5 روز قبل

  من الان از چه ویتامینایی باید استفاده کنم..کم خونی هم دارم

  • profileپزشک اوما4 روز قبل

   عزیزم بهتره اول آزمایش خون بدهید و میزان کم خونی تایید شود بعد می توانید مکملی استفاده کنید که هم اسید فولیک و هم آهن داشته باشد.

 • profilesahba bahari5 روز قبل

  سلام
  من تاریخ آخرین پریودم 17 آذر بودو تخمک گذاریم 1 دی ماه و بعد از یک هفته تاخیر پریود دیروز آزمایش بتا دادم مثبت بود.با توجه به این که من کم کاری تیروئید خفیف دارم دکتر غدد بهم گفته هفته ی پنجم مراجعه کنم.میخواست ببینم الان من هفته ی چندم بارداری هستم؟و کی باید برم دکتر غدد؟ممنون

  • profileپزشک اوما4 روز قبل

   سلام عزیزم شما روز چهارم از هفته ششم هستید. یعنی سن بارداری شما 5 هفته و 4 روز است

 • profileمحدثه نیکوکار6 روز قبل

  سلام خسته نباشید..من اخرین پریودیم۲۳اذر بود..امروز ازمایش دادم۲۵۵بود بتام..هفته چندمم؟؟کی برای سونو برم؟

  • profileپزشک اوما6 روز قبل

   سلام عزيزم، بارداري شما مبارك🌹شما روز سوم از هفته پنجم بارداري هستيد، يكي دو هفته ديگه بهتره سونو انجام شود

  • profileمحدثه نیکوکار5 روز قبل

   خعلی ممنون از راهنماییتون..من اسید فولیک مصرف کنم؟؟یانه؟؟

  • profileپزشک اوما4 روز قبل

   بله محدثه جان باید از مکمل یدوفولیک روزانه یک عدد مصرف شود