کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma

در هفته پنجم  بارداری ديگر با استفاده از يك تست حاملگي خانگي مي توانيد مطئمئن شويد كه آيا باردار هستيد يا خير؟. اگر تست شما مثبت باشد خيلي خوب است كه با پزشك خود تماس بگيريد و اگر تست بارداری شما منفی بوده است بهتر است آن را در آخر هفته مجددا تکرار نمایید...

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته پنجم بارداری

اگر در هفته گذشته نشانی از علائم بارداری در شما نبوده این هفته یعنی هفته پنجم بارداری حتماً منتظرش باشید. اگر پستان شما درد می‌کند، زود خسته می‌شوید یا مدام مجبورید به دست‌ شویی بروید این علائم را جدی بگیرید. بدن شما در این هفته خون بیشتری تولید می‌کند تا بتواند اکسیژن و غذا را به کودک برساند. ضربان قلب برای حفظ تعادل خود افزایش می‌یابد و این افزایش خستگی، گیجی و سردرد را به همراه دارد. در این هفته درد پستان‌ها یا حسی شبیه به سوزن‌ سوزن‌ شدن شما را آزار می‌دهد. احتمال بزرگ شدن پستان‌ها و تیره شدن هاله رنگی دور آن نیز وجود دارد.
ویار هم در این زمان بروز می‌کند و احتمالاً حسابی شما را حساس می‌کند. هر ماده غذایی که شما می‌بینید وسوسه می‌شوید که آن را بخورید. ویار به دلیل به هم خوردن تعادل بین انتقال‌ دهنده‌های عصبی بدن مادر، حالت روحی و روانی خاص و همچنین نیازهای تغذیه‌ای او به وجود می‌آید. ممکن است وقتی دلتان پنیر می‌خواهد ناشی از کمبود سدیم باشد یا هنگامی که حسابی هوس بستنی بزرگ کرده‌اید نشان از نیاز بدن شما به کلسیم و چربی باشد.


وضعیت جنین درهفته پنجم بارداری

این نی نی کوچک باعث میشود مسائل زیادی  در این هفته در حال رخ دهد:
در این هفته قلب کودکتان شروع به زدن میکند. چین های عصبی (چین بافتی که تبدیل به مغز و طناب نخاعی میشود) به هم متصل میشوند و این به معنای تمایز سر از دم میباشد. حتی با سونو گرافی جزئیات بیشتری را نمیتوانید ببینید.


روش استفاده از کیت های بارداری

هر کیت بارداری مراحل دستورالعمل متفاوتی دارد. در واقع باید با استفاده از ادرار، آزمایش بارداری با استفاده از کیت انجام دهید و چند دقیقه صبر کنید تا نتیجه را ببینید. بهتر است دو بار تست را انجام دهید تا از نتیجه مطمئن شوید. برخی نکات گیج کننده در خصوص آزمایشات وجود دارد بنابراین بهتر است پیش از نتیجه گیری از این نکات گیج کننده آگاه شوید.

نتایج مثبت و منفی اشتباه!

برخی کیت های بارداری به وجود هورمون گنادوتروپین در ادرار برای تشخیص بارداری بستگی دارد. مقدار هورمون گنادوتروپین پس از باردار شدن افزایش می یابد اما زمان می برد تا به مقداری برسد که با آزمایش ادرار قابل تشخیص باشد. بنابراین، اگر باردار هستید ولی ابتدای بارداری است، نتیجه آزمایش به وسیله کیت منفی و اشتباه است.

احتمال نتیجه مثبت اشتباه در مقایسه با نتیجه منفی اشتباه بسیار کمتر است.

نتایج مثبت اشتباه زمانی است که کیت بارداری، بارداری را نشان دهد اما شما باردار نباشید. این نتیجه اشتباه زمانی اعلام می شود که در ادرار خون یا پروتئین وجود دارد. بنابراین بهتر است آزمایش را دو بار انجام دهید تا نتیجه درست را دریافت کنید.

دلایل اشتباه بودن نتیجه آزمایش بارداری خانگی:

نتایج اشتباه بارداری زمانی اتفاق می افتد که شما:

 • قرص مصرف می کنید.
 • آزمایش بارداری را به زودی گرفته اید.
 • نمی توانید مطابق با دستورالعمل نوشته شده روی کیت بارداری عمل کنید.
 • از کیت بارداری استفاده کرده اید که منقضی شده است.
 • مقدار زیادی ادرار بر روی کیت جمع شده است.

بنابراین بهتر است به نتایج کیت بارداری اعتماد نکنید و با پزشک خود صحبت کنید. همچنین سریع به اطرافیان اعلام نکنید باردار هستید. بگذارید زمان بگذرد و از بارداری مطمئن شوید.

آزمایش بارداری در کلینیک:

از آن جایی که شما نمی توانید به آزمایش بارداری خانگی اعتماد کنید بنابراین بهتر است برای اطمینان از آزمایش بارداری در کلینیک استفاده کنید. پزشک علاوه بر آزمایش ادرار، آزمایش خون نیز انجام می دهد. این آزمایشات به شما نتیجه درست را اعلام می کند.

در کلینیک آزمایشات دیگر نیز انجام می شود. آزمایشی کمی برای بررسی مقدار هورمون های موجود در خون انجام می شود که هر بیماری که در بارداری وجود داشته باشد را به شما اعلام می کند. اطلاع داشتن در خصوص آن چه انتظار دارید کمک زیادی به شما می کند.


توصیه ها درهفته پنجم بارداری

* چنانچه نگران هستید ممکن است در هفته پنجم شوق یک زن حامله را نداشته باشید. از حالا برخیزید و گونه های خود را سرخ کنید تا شبیه مادر سالم باشد علی رغم اینکه ممکن است نگران باشید.


علائم طبیعی درهفته پنجم بارداری

اگر در هفته گذشته نشانی از علائم بارداری در شما نبوده این هفته حتماً منتظرش باشید. نشانه های بارداری به قرار زیر است:
1. درد پستان
2. تکرر ادرار: تکرر ادرار یکی از علائم آزاردهنده بارداری است که هیچ ضرری برای جنین یا مادر ندارد. در واقع ادرار باعث خروج سموم از بدن می شود. تا زمانی که نشانه دیگری مشاهده نشود، تکرر ادرار طبیعی است.
3. افزایش ضربان قلب: بدن  برای حفظ تعادل خودضربان خود را افزایش می‌یابد
4.  افزایش خستگی، گیجی و سردرد: به علت افزایش ضربان قلب میباشد.
5. ویار
6. خستگی زود رس: یاد بگیرید چگونه با خستگی زودرس کنار بیایید. برای این کار چرت زدن راه حل آن نمیباشد که برای این کار لازم است شب به اندازه کافی بخوابید لازم است قبل از خواب از ورزش کردن بپرهیزید. قبل از خوابیدن غذا نخورید. از چرت های بلند مدت بپرهیزید. زمان رفتن به خواب و بیدار شدن را تنظیم کنید.


هشدارها درهفته پنجم بارداری

1. مصرف داروها را کنار بگذارید. هر دارویی می‌تواند بر روی رویان تأثیر مستقیم بگذارد. اگر نمی‌دانستید باردار هستید و دارو مصرف کرده‌اید حتماً این مسئله را با پزشک متخصص در میان بگذارید. سرخود و بر اساس توصیه‌های بزرگترها داروهای گیاهی مصرف نکنید. در صورتی که پزشک خود مراجعه میکنید قبل از تجویز دارو حتما او را از باردار بودن خود مطلع کنید و اگر فراموش کردید او را مطلع کنید مجاز بودن دارو را در اوما دارو یا همان قسمت داروهای نرم افزار ما چک کنید. سلامتی شما آرزوی ماست.
2. درد کمر: درد کمر ممکن است نشانه ای از کرامپ رحمی و سقط بالقوه باشد یا حتی نشانه ای ازعفونت و کشیدگی رحم باشد، آن را در هفته پنجم جدی بگیرید.
3. محو شدن ناگهانی علائم بارداری: چنانچه یکی از علائم شایع بارداری در شما محو شد باید به پزشک خود اطلاع دهید.
4. درد یک طرفه: درد یک طرفه مداوم ممکن است نشانه کیست تخمدانی یا حاملگی نابجا باشد.
خونریزی شدید و مداوم: ممکن است علامت سقط یا حاملگی نابجا باشد.


تغذیه درهفته پنجم بارداری

* یک رژیم غذایی متعادل را در پیش گیرید. 
* به خاطر بسپارید که رژیم غذایی متعادل به معنی خوردن یک نوع غذا نیست. شما باید غذاهای متفاوتی را برای دریافت مواد مورد نیاز بدنتان، مصرف کنید. برای یک برنامه غذایی مناسب، به خصوص در طول بارداری و شیر دهی، با پزشک خود مشورت کنید. شما برای مطلع شدن از نوع رژیم برحسب BMI بدن خود میتوانید به قسمت رژیم غذایی اوما مراجعه کنید. نی نی سالم به دنیا آوردن هدف گروه ماست. 
* به محض آگاهی از بارداری خود، باید مصرف روزانه ویتامین و مواد معدنی را آغاز کنید. 
* به جای نان سفید، نان سبوس دار مصرف کنید. با این روش فیبر بیشتر و به همان نسبت منیزیم و کرومیوم بیشتری را به رژیم غذایی خود راه می‌دهید. به علاوه زینک، روی، ویتامین E و ویتامین B6 خود را فراهم می‌کنید. 
* غلات سبوس دار مانند برنج قهوه ‌ای، ماکارونی و نان سبوس دار مصرف کنید.


تغذیه درهفته پنجم بارداری

*اگر تا پیش از این دارای سلامت جسمانی نبوده اید یا مشکلی داشته اید، پیش از شروع به ورزش با پزشک خود مشورت کنید. ورزش کردن انرژی شما را بسیار افزایش می دهد و این برای خانم‌هایی که در سه ماهه اول بارداری خود هستند، خبر خوشحال کننده ای است. زیرا به راحتی خسته می شوند و افزون بر آن ورزش، بدن شما را برای فعالیت‌های فیزیکی دوره بارداری آماده میکند. فعالیت‌هایی که باید از آن‌ها اجتناب کنید را بشناسید.

امتیاز مطلب: 97%
97


 • profileazin no4 روز قبل

  سلام‌ من با نامزدم سه روز بعد از پاکیم رابطه داشتم که مطمئنه اب ریخته نشده
  بلافاصله بعد از رابطه قرص اورژانسی خوردم
  دقیقا ۷ روز بعد باز +پریود شدم یعنی تو یک ماه دوبار پریود شدم بعد از رابطه
  حالت تهوع ندارم فقط نفخ دارم منو نامزدم خیلی عصبی شدیم که نکنه باردار باشم
  خیلی هم به من گفت ازمایش بده که ترسیدم
  الان ۸ هفته ازرابطمون گذشته اما هنوز +پریود نشدم و زمان پریودیم نرسیده و بهم خورده شکمم هم جلو نیومده لطفا راهنمایی کنید

  • profileپزشک اوما4 روز قبل

   سلام. پریود شدن شما به معنی عدم بارداری است نگران نباشید. علت دوبار پریود شدن قرص اورژانسی است. این قرص باعث بی نظمی در پریود های بعدی هم میشه. تاریخ پریودی بعدی را براساس آرخرین پریود محاسبه کنید.

 • profileArezoo As11 روز قبل

  سلام من 16 دی پریود شدم اما این ماه نشدم پنج روز تاخیر داشتم بیبی چک هم مثبت شده اما هیچ علائمی ندارم من چهارماه قبل سقط داشتم بخاطر بارداری پوچ جنین تشکیل نشد الان هم بخاطر نداشتن علائم بارداری نگرانم بنظر شما طبیعیه ؟

  • profileپزشک اوما10 روز قبل

   سلام بارداري شما مبارك🌺 حتما آزمايش بتا بدهيد، همه مامان ها در بارداري علائم بارداري را ندارند ، پس بارداري شما ربطي به اين نداره كه علائم داريد يا نداريد. عدد بتا را اعلام كنيد

  • profileArezoo As7 روز قبل

   سلام من امروز بعد از 9 روز تاخیر پریود آزمایش خون دادم عددش 3800 هستش بنظرتون خوبه یا زیاده؟بنظرتون طبیعیه؟ اولین روز اخرین پریوم 16دی بود

  • profileپزشک اوما7 روز قبل

   سلام آرزو جان مباركه🌸 خوب استراحت كن در سه ماهه اول و عدد بتا طبيعيع ميتوني سونو انجام دهيدتا ساك حاملگي ديده شود

  • profileArezoo As7 روز قبل

   ممنونم از لطفتون💖

  • profileArezoo As5 روز قبل

   سلام من الان ترشح قهوه ای داشتم علتش چیه نگرانم کرده ممکنه بارداریم خارج رحم باشه ؟

  • profileپزشک اوما4 روز قبل

   سلام لکه بینی در سه ماهه اول بارداری رایجه اما از علائم تهدید کننده سقط جنین است. بهتره در صورت ادامه دار بودن به پزشک مراجعه تا داروی مناسب تجویز شود.

 • profileبهناز باوندپور15 روز قبل

  دکتر امروز یه کمی لکه تیره داشتم ولی زود قطع شد علائم پریود هم دارم ولی خبری نیست؟ معنیش چیه؟ چند روز صبر کنم دوباره بیبی چک استفاده کنم؟

  • profileپزشک اوما14 روز قبل

   سلام بهناز جان. ممکنه لکه بینی به علت پریود باشه و یا به علت بارداری. یکی دو روز دیگه اگر پریود نشدی از بی بی چک استفاده کن

 • profileبهناز باوندپور16 روز قبل

  سلام من ۶ساله که ازدواج کردم و بدون حتی یک ماه استراحت قرص LD مصرف کردم ماه پیش چکاپ های پیش از حاملگی رو انجام دادم و با خیال اینکه فعلا امکان نداره حامله بشم قرص نخوردم آخرین تاریخ پریودم ۱۴دی بود دقیقا در وسط سیکلم یعنی روز ۲۸دی درد زیر شکم و ترشحات غلیظ داشتم که فکر میکردم مهم نیست و تا یک هفته هم طول کشید! هم دردم هم ترشح! الآن ۴روزه عقب انداختم ولی بی بی دیروز منفی بود خیلی اضطراب دارم ولی از یک طرف بدم نمیاد باردار باشم به نظر شما امکان داره باردار باشم؟ با تشکر

  • profileپزشک اوما15 روز قبل

   سلام بهناز جان اگه سیکل منظم دارید تاخیر 4 روزه جواب درستی نشون میده بهتره چند روز دیگه صبر کنید تا پریود شوید. اگر تا چند روز دیگه خبری از خونریزی نشد مجدد از بی بی چک استفاده کنید

 • profileMona Kh16 روز قبل

  سلام وقت شما بخیر
  من ۳۲سال سن دارم و سه تا فرزند که فرزند اخرم خرداد ۹۵ به دنیا امد
  اولین روز پریود قبلی من ۱۰/۱۵ بود و تا روز ۱۱پریودم لکه بینی داشتم و تا الان پریود نشدم تست خانگی دوبار انجام دادم دو روز پیش و امروز که هر دو مثبت بود
  خواب الودگی شدید دارم وسردرد و کمردرد که تو دوروز گذشته خیلی کمردرد هام کمتر شده و امروز تقریبا از بین رفته
  میخواستم بدونم احتمال بارداری برای من چقدره و اینکه برای ازمایش خون اقدام کنم یا صبر کنم واینکه من ۳بار سزارین شدم و بخاطر سقط جنین و سه بار سزارین تا الان ۴بار بیهوش شدم این بارداری و سزارین دوباره برای من خطرناک نیست و باید چه کارهایی انجام بدم چون اگر باردار باشم اصلا دلم نمیخواد بچه ام رو سقط کنم و دوست دارم نگهش دارم در جراحی اخر دکتر گفت رحمم مشکلی نداره برای همین لوله هام رو نبست ممنون میشم منو راهنمایی کنید و سپاس از وقتتون

  • profileپزشک اوما15 روز قبل

   سلام منا جان بهتره آزمایش خون انجام دهید تا بارداری شما قطعی شود. اگر رحم مشکلی نداشته برای بارداری شما اتفاقی نخواهد افتاد و میتوانید بچه را نگه دارید و جای نگرانی نداره

 • profileزهرا زارع1396/10/20

  سلام وقتتون بخیر
  من ۸ماه پیش سقط در هفته۸بارداری داشتم که قلب تشکیل شده بود و رشد خوبی داشت ولی ایست قلبی کرد و مجبور به کورتاژ شدم کم کاری تیروئید وتنبلی تخمدان هم داشتم....الان مجدد حامله ام و در هفته پنجم با hcg 4987mIu ...قرص متفورمین و اسید فولیک و لووتیروکسین و کپسول ویتامین E۲۰۰واحد هم مصرف میکنم...میخواستم بدونم قرص متفورمین ضرری داره برا جنین؟؟ و میزان hcgمناسب هست یا نه؟

  • profileپزشک اوما1396/10/21

   سلام عزیزم. بارداری شما مبارک. عدد بتا خوبه و جای نگرانی نداره. اگر متفورمین را بعلت خاصی و یا از قبل از بارداری مصرف میکردید و طبق نظر و دستور پزشک مشکلی نداره . قرص ویتامین ای را پزشک تجویز کرده است؟ مصرف جداگانه ویتامین ای در بارداری لزومی نداره/

  • profileزهرا زارع1396/10/21

   سلام ممنون و متشکرم...بله قرص ویتامین E رو دکتر قبل از بارداری تجویز کردن..متفورمین هم بخاطر تنبلی تخمدان تجویز کردن و من همچنان مصرف میکنم...حاملگی قبلی اصلا تهوع و استفراغ نداشتم الان هم ندارم فقط گاهی اوقات با خوردن بعضی غذاها احساس تنگی نفس ونفخ دارم خدای نکرده مجدد باعث سقط نشه؟؟ خیلی نگرانم...مجدد ممنونم از پاسخگویی شما..

  • profileپزشک اوما1396/10/21

   عزیزم. قرص ویتامین ای در بارداری نیازی نیست. برای ادامه مصرف قرص متفورمین هم حتما با پزشک معالج مشورت کنید اگر بارداری طبیعی داشته باشید نیازی به مصرف نیست. در بارداری تنها داروهایی که پزشک تجویز میکنه در این دوران مصرف کنید نه دارویی که از قبل می خوردید. نگران علائم بارداری نباشید. در برخی مامان ها علائم اصلا وجود نداره و در برخی از همون روزهای اول علائم بارداری هست

  • profileزهرا زارع1396/10/29

   سلام صبحتون بخیر و شادی..ببخشید که دوباره مزاحمتون شدم...من از اوایل هفته ششم روزی یکبار ترشحات قهوه ای رنگ داشتم چهارشنبه رفتم سونو واژینال گفتن با توجه به تاریخ اخرین پریود که۱۱آذر بوده الان باید ۶هفته داشته باشه ولی اندازش۵ mm و درحد هفته پنجم و ده روز دیگه بایدسونو تکرار کنم...به دکتر نشون دادم بهم شیاف پروژسترون۴۰۰ داد الان دو شب استفاده میکنم ترشحاتم پر رنگتر شده و زیادتر..میترسم سقط بشه..نمیدونم چیکار کنم...کلا استرس شدید گرفتم و از دستشویی رفتن ترس دارم...زیادشدن ترشحاتم میشه که بخاطر سونو یا شیاف باشه؟؟ البته هیچ دردی ندارم گاهی اوقات تیر میکشه زیر شکمم..سینه هامم الان یک هفته است دردش خیلی کمترشده...چیکار کنم این یکی دیگه سقط نشه؟؟؟

  • profileزهرا زارعحدود 1 ماه قبل

   سلام..ان شاءالله تمام دوستانی که حامله هستن به سلامتی بچه هاشون به دنیا بیارن...دوستان کوچکترین لک یا دردی داشتین حتما برید دکتر بخصوص مادرهایی که سقط داشتن...من فک کنم سطح پروژسترون خونم اومد پایین و دوباره بچه ام سقط شد...ولی بقیه مادران حتما پیگیر باشن من بخاطر کار همسرم تنها تو یک شهر غریب هستم و دکتر زنان نبود که به موقع برم و دیر شد و شیاف اثر نکرد...بقیه ان شاءالله بسلامت این نه ماه رو سپری کنند و بچه های سالم به دنیا تقدیم کنن...ممنون از راهنمایی های سایت اوما

  • profileآناهیتا .10 روز قبل

   عزیزم اشکال نداره .یوقت غصه نخوری .خودتو حسابی تقویت کن بعد اقدام کن به بارداری .وقت بسیاره.خدا پشت و پناهت باشه و هرچی خیره برات پیش بیاد .