کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma

هفته هفتم بارداری خود را سپری می کنید.هفته بعد قرار ملاقاتی را با پزشک خود ترتیب دهید و هفته های حاملگی که بایسد به دکتر مراجعه کنید را در دفترچه خود یادداشت نمایید....

هفته بعدی     هفته قبلی

هفته هفتم بارداری، هفته 7 بارداری

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته هفتم بارداری

اکثر زنان چیزی را در رحم خود احساس میکنند ولی نمیتوانند توصیف کنند از کلماتی مانند سنگین، سفت، ضخیم استفاده میکنندو با علائمی مانند بیماری صبحگاهی، یبوست، سوزش سر دل، خستگی و سایر علائم در هفته هفتم  مواجه شوند. اکثر زنان با پیشرفت حاملگی شدت اولین سه ماهه را فراموش میکنند و مجموعه ای از احساسات مبهم داشته ولی فراموشی حاملگی مسول نجات آنهاست.


وضعیت جنین درهفته هفتم بارداری

کودک شما در هفته هفتم  در حال رشد سریع اندام های خود میباشد. در این هفته کلیه ها بیشتر رشد میکنند. هنوز جنسیت قابل تشخیص نیست. صورت هنوز کاملا شکل نگرفته است. حفره های بینی در حال شکل گیری است. چشم ها خیلی بزرگ و بدون پلک هستند. روده ها در حال شکل گیری در داخل طناب نافی بوده و به داخل شکم حرکت میکنند.


زمان مناسب برای سونوگرافی

هفته هفتم بارداری بهترین زمان برای انجام اولین آزمایش سونوگرافی است. سونوگرافیست با دقت جنین را بررسی می کند و سن جنین و رشد نطفه در رحم را مشاهده می کند. در این مرحله، جنین وارد مرحله اصلی رشد شده است و خصوصیات منحصر به فردی از خود نشان میدهد.

در این مرحله تشخیص سن جنین کار آسانی نیست و میزان رشد از هر فردی به فرد دیگر فرق می کند. در هفته هفتم بارداری می توانید نکاتی مهم در خصوص بارداری بفهمید. سونوگرافی در ابتدای بارداری می تواند:

 • بارداری را تایید کند.
 • سن دقیق جنین را مشخص کند.
 • منبع از دست دادن خون را تعیین کند.
 • نشان دهد رحم، تخمدان و لوله های رحم شکل مناسبی دارند.
 • بارداری خارج از رحم را مشخص کند.
 • رشد و تکامل جنین را بررسی کند.
 • به شما اجازه می دهد ضربان قلب جنین را از طریق سونوگرافی بشنوید.

در سونوگرافی اول خیلی امیدوار نشوید زیرا اطلاعات اندکی در اختیار شما قرار می دهد. جنین و کیسه بارداری بسیار کوچک است به طوری که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود


توصیه ها درهفته هفتم بارداری

مسواک زدن ممکن است اق زدن را دراوایل حاملگی تحریک کند ولی نباید از بهداشت دهان دوری کرد.
1-یک مسواک نرم بخرید
2-خمیر دندان نعنایی را به چیزی که سبب تهوع شما نمیشود تغییر دهد.
3-به آسانی به پشت زبان رفته و فشار کمتری وارد کنید.
4-دمای آب را تنظیم کنید تا راحت بودن آن برای معده خود مطمئن شوید.


علائم طبیعی درهفته هفتم بارداری

1. تهوع: دنبال یک راه حل می‌گردید که تهوع صبحگاهی خود را برطرف کنید ما به شما چند روش را آموزش می‌دهیم:

  * حداقل ۸ ساعت در طول شب بخوابید و هر زمان که خسته شدید استراحت کنید. هر زمان بدنتان به دلیل خستگی ضعیف شود تسلیم حالت تهوع می‌شود.
  * ویتامین‌های دوران بارداری را همراه غذا و مقدار زیادی آب بخورید. مواد مغذی موجود در ویتامین‌ها ممکن است سیستم دستگاه گوارش را به هم ریخته و حالت تهوع را بدتر کند. اگر با وجود خوردن ویتامین‌ها به همراه غدا، هنوزهم معده‌یتان اذیت می‌شود از دکترتان بخواهید ویتامینی حاوی مواد مغذی کمتری برای شما تجویز کند.
  * هر زمان بر محیط خود کنترل داشتید عواملی که باعث حالت تهوع می‌شوند را رفع کنید. از عطر، شمع و پاک کننده‌های خانگی که باعث تهوع می‌شوند اجتناب کنید. دیگر عوامل محیطی که ممکن است نیاز به تنظیم شدن داشته باشند عبارتند از درجه حرارت اتاق، نور و کیفیت هوا.

2. یبوست: انواع سالادها و سبزیجات را جزء اصلی برنامه غذایی خود کنید. تغذیه مناسب باعث برطرف شدن عارضه‌هایی همچون نفخ و یبوست خواهد شد که در دوران بارداری شایع هستند. برگ‌های سبز گیاهان و سبزیجات خوردنی باعث ایجاد تعادل در بدن شما می شوند؛ به علاوه می توانید از زردآلو، کشمش و غذاهای سبوس‌دار نیز استفاده کنید.

3. بی خوابی: برای درمان این عارضه نکات زیر را مد نظر قرار میدهیم:

  * در طول روز ورزش کنید نه به هنگام خواب
  * ازنوشیدن  نوشیدنی های کافئین دار در بعد از ظهر بپرهیزید
  * قبل از خواب غذا نخورید
  * قبل از خواب شیر گرم بنوشید
  * قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید
  * قبل از خوابیدن مطالعه کنید


هشدارها درهفته هفتم بارداری

1. خوردن فست فود ممنوع: شما و کوچولویتان در هفته هفتم  به یک برنامه غذایی کامل احتیاج دارید تا تمام احتیاجات غذایی بدن شما تکمیل گردد. غذاهای لذیذ و خوشمزه ای که هم ویار و گرسنگی را برطرف کند و هم سلامت شما و فرزندتان را در طول 40 هفته بارداری تضمین نماید. پس از همین امروز غذاهایی را که از نظر ارزش غذایی و سلامتی کامل به‌درد نخور هستند، ترک کنید و سعی کنید غذاهایی کامل سلامت و سودمند مصرف کنید.

2. خونریزی یا لکه بینی

3. درد کمر

4. محو ناگهانی علائم حاملگی


تغذیه درهفته هفتم بارداری

* مصرف آهن خود را از طریق مواد غذایی افزایش دهید و خوردن مولتی ویتامین‌های بارداری خود را پس از مشورت با پزشک، آغاز کنید. میزان آهنی که در طول بارداری به شما پیشنهاد می‌شود حدود 27 میلی گرم است که در بیشتر مولتی ویتامین‌های بارداری یافت می‌شود. 

* مصرف آهنی که از مواد غذایی و ویتامین‌های بارداری به دست می‌آید، بسیار اهمیت دارد. افزایش حجم خون در طول بارداری و نیازهای جنین در حال رشد، مادر را در معرض خطر ابتلا به فقر آهن و کم خونی قرار می‌دهد. آهنی که در مواد غذایی قابل دسترس است، هِم نام دارد که در گوشت‌گاو، خوک و مرغ یافت می‌شود. مواد غذایی سرشار از آهن شامل سبزیجات برگ سبز، لوبیا و نخود را به همراه مواد سرشار از ویتامین سی مانند گوجه فرنگی و پرتقال را به رژیم غذایی خود راه دهید تا در جذب آهن به شما کمک کند. مولتی ویتامین‌های بارداری نیز منبع دیگری از آهن هستند. 

* از مصرف مولتی ویتامین‌های بارداری غافل نشوید. این مواد منبعی از آهن، فولیک اسید و دیگر مواد معدنی و ویتامین‌ها هستند. البته این نکته را به خاطر بسپارید که مولتی ویتامین‌‌ها هیچ گاه جایگزین غذایی خوبی نیستند. 

* تغذیه بین هفته‌های 5 تا 8 بارداری، نقش مهمی را در رشد سیستم عصبی، گوارشی، تنفسی، گردش خون و سیستم تولید مثل ایفا می‌کند. در این هفته مصرف این مواد غذایی را در اولویت برنامه خود قرار دهید


ورزش درهفته هفتم بارداری

با استفاده از وزنه‌های سبک می توانید عضلات زردپی، باسن، قسمت تحتانی کمر و شانه ها را تقویت کنید تا بعدها در وضع حمل، حمل کردن کودک با کالسکه، بغل کردن کودک و کیف بچه و . . . با مشکل مواجه نشوید. 


نکاتی برای پدرها در هفته هفتم بارداری:

- هنگامی که همسرتان را در حال بالا آوردن می بینید عذاب می کشید. او در این دوره خسته می شود و حالت روحی نامناسبی دارد. سعی کنید بهترین رفتار خود را نشان دهید و سعی کنید مراقب او باشید. منزل خود را تمیز و بهداشتی نگه دارید. سعی کنید از مواد شیمیایی در تمیزکاری استفاده نکنید زیرا برای مادر و جنین ضرر دارد.

- به صحبت های همسر خود گوش کنید؛ گاهی احساس بدبختی می کند که به خاطر تغییرات هورمونی می باشد.

- اگر از پدر بودن می ترسید نگران نباشید و فکر نکنید پدر بدی هستید. بیشتر مردها این حس را پیدا می کنند اما در هنگامی که فرزندشان به دنیا می آید مهارت های موردنیاز را می آموزند

امتیاز مطلب: 96%
96


 • profilemina arbi1396/04/27

  سلام،من تو هفته هفتمم و دچار غفونت قارچی شدم ب دکتر مراجعه کردم قرص و پماد دادن ولی میترسم استفاده کنم ،واسه جنین ضرر نداره؟

  • profileپزشک اوما1396/04/28

   سلام مینا جان، عفونت در بارداری رایج است اما باید درمان شود. نگران نباشید و طبق دستور پزشک داروها رو مصرف کنید . داروهای درمانی عفونت قارچی برای جنین ضرر نداره و اگر عفونت درمان نشود برای جنین ضرر خواهد داشت پس بدون نگرانی مصرف کنید.

 • profileاکرم حضرتی1396/02/09

  سلام خدمت دکتر مهربان
  من اولین روز آخرین پریودم 26اسفند ماه بود و نزدیکیم 9فروردین ماه بود(روز تخمکگذاری)،دوره هام 28روزه می باشد.
  روز 7اردیبهشت ماه رفتم برای سونو،سن جنین چهار هفته بدون ضربان قلب اعلام کردند.
  آیا سن جنین درسته؟یعنی مشکلی نیست؟
  ضربان قلب از چند هفتگی جنین شنیده می شود؟
  من الان هفته چند بارداریم؟

  • profileپزشک اوما1396/02/09

   اکرم جان سونو سن ۴ هفته رو نشون داده که در این سن بارداری ساک حاملگی دیده شده اما قطب جنینی دیده نشده که در هفته ۶ بارداری صدای قلب جنین شنیده میشه. در این سونو توصیه به انجام سونو واژینال شده چون سونو واژینال زودتر از سونو شکمی وقایع رو تشخیص میده . عزیزم با پزشک متخصص خودت مشورت کن

  • profileپزشک اوما1396/02/09

   سلام عزیزم
   طبق اولین روز از آخرین پریود شما سن بارداری شما ۶ هفته و ۲ روز است اما اغلب یکی دو هفته بیشتر و یا کمتر بین سونو اختلاف وجود دارد اما سونو در اوایل بارداری دقیق تر است. صدای قلب جنین معمولا از هفته ۶ بارداری با دستگاه داپلر قابل شنیدن است معمولا سونو اول برلی تعیین سن حاملگی و سونو بعدی برای شنیدن قلب جنین تجویز میشود نگران نباشید

  • profileاکرم حضرتی1396/02/09

   مطالب مندرج در سونو:
   رحم با ابعاد 48*51*79 mm
   درون رحم و در موقعیت فوندالتصویر یک GS مشهود است که حدود 4هفته رانشان می دهد.
   F.P رویت نمی شود.
   آدنکسها طبیعی است
   TVS توصیه می شود.
   خواهشمندم پاسخ من را بدهید.

 • profilemobina s1395/11/30

  سلام و تشکر از سایت خیلی خوبتون.

  من الان شش هفته و یک روز هستم, این یعنی در هفته هفتم بارداری بودن؟ یا باید مطالب هفته ششم مطالعه بشه؟

  و باید در این هفته سونوگرافی برم؟

  • profileپزشک اوما1395/12/02

   عزیزم این یعنی در هفته هفتم قرارداری
   در ضمن تحت نظر پزشکت باش که با تشخیص ایشون زمان سونو گرافی برای شما مشخص می شود.

 • profileنازلی احمدی1395/11/26

  سلام مرسی از سایت. یه سوال داشتم من اصلا گرفتگی و یا درد ندارم اما لکه بینی خیلی کمی دارم و رنگش قهموه ای، مشکل بدی ایجاد نمیکنه برای جنینم؟

  • profileپزشک اوما1395/11/27

   سلام نازلی عزیز دردکمر، پشت و شکم در خانم های بارداری متفاوت است برخی تا هفته هفتم بارداری هیچ مشکلی ندارند و برخی تازه دردها شروع میشه. پس جای نگرانی نداره. اما در مورد سوال دوم عزیزم لکه بینی معمولا در اوایل بارداری اتفاق می افته که گاهی در زمانی که شما باید پریود میشد رخ میدهد. اما مواظب باش در سه ماهه اول تهدید به سقط وجود داره و اگر لکه بینی به خونریزی روشن تبدیل شد و یا همراه با درد و گرفتگی شدید بود به پزشک مراجعه کنید.