کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma

در هفته8 حاملگی سعی نمایید ویتامین های مورد نیاز خود را در مواد غذایی بگنجانید در صورتیکه پزشکتان برای شما مکمل هایی را در نظر گرفت سعی نمایید قبل از مصرف این قرص های مکمل کمی غذا بخورید چرا که جذب مکمل ها با معده خالی سریع نخواهد بود.کودکتان شروع به تشکیل اندام های اصلی اش در هفته هشتم حاملگی میکند از این به بعد منتظر اتفاقاتی خوبی باشید چون حس یک زن حامله را زین پس بهتر درک میکنید. ابتدا فیلم مربوط به هفته هشتم بارداری را مشاهده کرده و سپس به مطالعه ادامه مقاله بپردازید.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته هشتم بارداری

این دومین پریودی است که از دست میدهید و اولین ویزیت پره ناتال شما نزدیک است. این ویزیت طولانی ترین  خواهد بود چون شرح حال گرفتن طول میکشد. علائم حاملگی تان در این هفته ادامه میابد. سه ماهه اول در کمتر ازچند هفته آینده به پایان میرسد و شما احساس بهتری خواهید داشت. 


وضعیت جنین درهفته هشتم بارداری

اکنون زمانی است که گنادها به صورت بیضه یا تخمدان در می آیند. هفته گذشته انگشت ها بزرگ بودند ولی در هفته هشتم انگشت شصت بزرگ است. علاوه برشست ها استخوان های کودکتان شروع به سفت شدن میکنند که استخوان سازی نامیده میشود و آرنج فرزندتان شروع به رشد خود میکند. یکی از تکاملات اصلی این هفته شروع حرکات خودبه خودی میباشد و این به این معنی است فرزندتان  از مفاصل خود استفاده میکند و شروع به حرکت کردن و لگد زدن میکند که در سونوگرافی قابل مشاهده است حتی اگر شما آن ها را احساس نکنید.

اتصالات:

در هفته هشتم، بند ناف جنین رشد می کند و ارتباطی حیاتی بین شما و جنین ایجاد می کند. شما در حال حاضر جنین را با استفاده از این اتصال تغذیه می کنید.بند ناف مانند پلی ارتباطی بین شما و جنین است. هورمون های بدن شما سیگنال هایی برای تغییرات اساسی مبادله می کنند. دو شریان و یک رگ خونی از بند ناف در بافت ارتباطی قرار دارد. شریان های اطراف رگ باعث می شود بند ناف بسیار قوی شود. جنین در یک سر این بند و جفت در سر دیگر بند ناف قرار دارد.

قطب جنینی:

سلول هایی که خود را از کیسه آب جدا می کنند قطب جنینی نامیده می شوند. این قطب در هفته ششم بارداری در سونوگرافی واژینال دیده می شود و در هفته هشتم بارداری در سونوگرافی شکمی دیده می شود. قطب جنینی مرحله ای از تشکیل جنین است.

بهترین راه برای محاسبه دقیق زمان بارداری افزودن یک میلیمتر روزانه به قطب جنینی بعلاوه شش هفته است زیرا سرعت رشد جنین از هفته ششم بارداری مساوی این عدد است. در هفته هشتم بارداری اندازه گیری قطب جنینی چهارده میلیمتر خواهد بود

 


توصیه ها درهفته هشتم بارداری

* یک حمام داغ می‌تواند حسابی آرام‌بخش باشد با این حال حواستان باشد که آب زیاد داغ نباشد چرا که آب‌ خیلی داغ برای جنین در هفته هشتم بارداری مناسب نیست.


علائم طبیعی درهفته هشتم بارداری

* تهوع: برای مقابله با حالت تهوع چند راهکار ساده وجود دارد که می توانند مفید واقع شوند از جمله اینکه صبحها قبل از بلند شدن از تخت یک چیز شیرین بخورید. همچنین سعی کنید در طی روز وعده‌های غذایی خود را کوچکتر اما تعداد آن را بیشتر نمایید و از خوردن وعده‌های سنگین و زیاد پرهیز نمایید. خوشبختانه حالت تهوع تا سه ماهه دوم از بین خواهد رفت.

* گودی کمر: اکنون به علت تغییر ثقل گودی کمرتان پر شده است برای راحت بودن بدنتان در هنگام نشستن از بالشتک های طبی که گودی کمر را پر میکند استفاده کنید و یا یک بالش کوچک هنگام خوابیدن زیر زانو خود بگذارید. از کفش پاشنه بلند  نیز استفاده نکنید.

* بزرگ شدن سینه ها: نوک سینه‌هایتان حساس‌تر و بزرگ‌ تر شده است نگران این موضوع نباشید سینه های شما تحت تاثیر هورمون های بارداری برای آماده شدن برای شیردهی مناسب است.

* درد ناحیه شکم و پهلوها: اندازه رحم شده اندازه یک انار درشت، با بزرگ‌شدن تدریجی رحم شما ممکن است احساس درد در ناحیه شکم یا پهلو داشته باشید. برخی خانم‌ها در این دوران انقباضاتی را در رحم احساس می‌کنند اگر شما هم این انقباضات را حس می‌کنید نگران نباشید کاملا طبیعی است.     

* خستگی و کسلی: خستگی و ضعف در سه ماهه اول بارداری طبیعی است و سپس در ماه های آخر بارداری این خستگی مشاهده می شود. شدت ضعف در افراد مختلف متفاوت است و با عوامل مختلفی بستگی دارد. نوسانات هورمونی در طول بارداری نقش مهمی در افزایش خستگی و ضعف ایفا می کنند. افزایش چشم گیر پروژسترون خون نیز باعث خستگی می شود. بارداری همراه با افزایش ادرار می باشد؛ بنابراین در طول شب چند بار دستشویی می روید. حالت تهوع و استفراغ نیز باعث کاهش انرژی بدن می شود و در انتهای روز حس می کنید مدت زیادی دویده اید.

* عوارض دیگر: از جمله واریس، خونریزی لثه و خفقان بینی. برای جلوگیری از واریس از ایستادن به مدت طولانی پرهیز کنید. برای درمان خونریزی لثه درهنگام مسواک زدن به دندانهایتان فشار وارد نکنید.


هشدارها درهفته هشتم بارداری

1. استفراغ بیش از حد حاملگی: استفراغی که باعث از دست رفتن 5%از وزن بدن بشود نیاز به درمان دارد که شامل: ویتامین تراپی، سرم تراپی، تغذیه کامل وریدی، تغذیه لوله ای
2. اگر تاکنون حیوانات خانگی داشته‌ اید سعی کنید آنها را از محیط خانه‌تان دور کنید. حیوانات دارای انگل‌هایی هستند که برای جنین بسیار خطرناک است. برخی از حیوانات عفونت‌هایی را با خود همراه می‌آورند که ممکن است باعث سقط جنین شود.
3.  گوشت را به خوبی بپزید. گوشت خام ممکن است دارای عفونت‌هایی باشد که به جنین شما آسیب برساند. حتی بعد از دست‌ زدن به گوشت خام حتما دستان خود را بشویید.
4.  برخی از خانم‌ها عادت دارند که برای جوش‌های صورت خود از محلول‌هایی برطرف کننده جوش استفاده می‌کنند. حتما به یاد داشته باشید که ممکن است که این محلول‌ها برای جنین شما خطرناک باشند؛ بنابراین حتما با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.
5. نزدیک‌ شدن به مواد و سموم شیمیایی مانند رنگ، پاک کننده‌ها و حلال‌هادر این دوران چندان ضروری نیست بنابراین بهتر است از این مواد دوری کنید. مواد شیمیایی در سه ماه نخست بارداری برای جنین خطرآفرین است.


تغذیه درهفته هشتم بارداری

خوردن ویتامین‌ها بسیار مفید هستند. جنین در حال تکامل به مواد مقوی و مغذی مانند فولیک اسید، آهن و . . . ، بسیار احتیاج دارد. خوردن فولیک اسید از 3 ماه قبل از بارداری توصیه شده است و همچنین خانم های کم خون باید قبل از بارداری برای درمان فقر آهن خود اقدام نمایند. لذا مصرف این دو مکمل در همان هفته های ابتدایی بسیار توصیه می شود، در حالیکه ممکن است حتی از بارداری خود خبر نداشته باشید. مصرف فولیک اسید در بارداری را جدی بگیرید.
انتخاب مولتی ویتامین مناسب، سلامتی شما و جنین را در این دوره حساس تضمین می‌کند؛ البته تغذیه سالم در دوران بارداری را نباید تنها محدود به مکمل‌ها کرد و مواد غذایی مناسب مادران باردار  باید به موقع و درست تامین شوند.


ورزش درهفته هشتم بارداری

شروع  ورزش قبل از حاملگی در بسیاری از موارد به شما کمک میکند. با ورزش شما عضلات قوی تر و بهتری برای زایمان طبیعی خواهید داشت و یک زایمان آرام و با درد کم تری را تجربه خواهید کرد. اگرچه مزایای ورزش مشخص است، اما ممکن است شما در مورد مزایایی که ورزش بعد از تولد نوزادتان نیز دارد آگاه نباشید. برای مثال خانم هایی که وضعیت بدنی مناسبی قبل از حامله شدن دارند میتوانند افزایش وزن حاملگی را سریع تر جبران کنند. هم چنین بارداری فشار بیشتری به بدن شما وارد می‌کند. بنابراین اگر از قبل از بارداری خود استقامت لازم بدنی را داشته‌ اید، شروع خوبی برایتان خواهد بود.


نکاتی برای پدرها در هفته هشتم بارداری:

- از آنجایی که الکل، کافئین و تنباکو بر جنین تاثیر می گذارد سعی کنید تا جایی که امکان دارید مصرف نکنید. با وجودی که شما جنین را در رحم ندارید، اما با مصرف این مواد همسر خود را در خطر قرار می دهید. بعلاوه او را وسوسه می کنید سیگار بکشد.

- اگر همسر شما تلاش می کند قهوه و الکل را ترک کند سعی کنید به او کمک کنید. این کار نه تنها برای فرزند خوب است بلکه باعث می شود از سلامتی خود نیز مراقبت کنید.

پیام اومایی: امیدواریم در خصوص علائم هفته هشتم بارداری اطلاعات داشته باشید و مراقب خود و جنین باشید.

امتیاز مطلب: 98%
98


 • profileنفس بابایی2 روز قبل

  سلام و وقت بخیر
  من در هفته 8 بارداری هستم 3 روزی میشه اطراف واژنم دچار خارش و پوست پوس شده و درد و خارش داره همین طور قسمت کشاله ران و لابیا بزرگ ام دچار زخم و خشکی شده و همش میخاره. با وازلین چربش کردم اما متاسفانه خوب نمیشه فقط خارشم کم شده .علت این اتفاق چی هست؟ برای درمان چیکار کنم؟
  همیشه هم از موقعی که باردار شدم ترشحات سفید و ابکی دارم به طوری که واژنم در اکثر مواقع خیس هست. ممنون میشم راهنماییم کنید

  • profileسمیرا یعقوبی3 روز قبل

   سلام . هفته ی هشتم بارداری ام. دیروز به شدت خونریزی کردم. خیلی ترسیده بودم و اینقدر حجم خون بالا بود که تقریبا مطمئن شدم که سقط کردم. سریع رفتم اورژانس . سونو واژنال انجام دادن. گفتن بچه سرجاشه خداروشکر ولی خطر سقط هست. بهم قرص پروژسترون ۲۰۰ دادن. خونریزی قطع شد ولی لکه بینی دارم که گاها شبیه لخته سیاه رنگه.با توجه به اینکه رحم هم دوشاخه اس چه توصیه ای دارید؟ لازمه استراحت کنم؟ ۳۰ سالمه و بارداری اولم.ممنون

   • profileazin no4 روز قبل

    سلام‌ من با نامزدم سه روز بعد از پاکیم رابطه داشتم که مطمئنه اب ریخته نشده
    بلافاصله بعد از رابطه قرص اورژانسی خوردم
    دقیقا ۷ روز بعد باز +پریود شدم یعنی تو یک ماه دوبار پریود شدم بعد از رابطه
    حالت تهوع ندارم فقط نفخ دارم منو نامزدم خیلی عصبی شدیم که نکنه باردار باشم
    خیلی هم به من گفت ازمایش بده که ترسیدم
    الان ۸ هفته ازرابطمون گذشته اما هنوز +پریود نشدم و زمان پریودیم نرسیده و بهم خورده شکمم هم جلو نیومده لطفا راهنمایی کنید

    • profileپزشک اوما4 روز قبل

     سلام. پریود شدن شما به معنی عدم بارداری است نگران نباشید. علت دوبار پریود شدن قرص اورژانسی است. این قرص باعث بی نظمی در پریود های بعدی هم میشه. تاریخ پریودی بعدی را براساس آخرین پریود محاسبه کنید. در صورت پریود نشدن به پزشک مراجعه تا آمپول پروژسترون تجویز شود

   • profileparisa mousavi1396/08/20

    سلام روز خوش
    من تو هفته هشتم بارداری هستم که در هفته هفتم تو سونوگرافی هماتوم ساب امینیون به قطر 11*12 میلیمتر تشخیص داده شد. البته من هیچ درد و یا خونریزی نداشتم فقط گاهی زیر شکمم به صورت زودگذر درد میگرفت و بعد خوب میشد.پزشکم به من شیاف (پروژسترون 400 میلی )سیکلوژست و استراحت 10 روزه تجویز کردن .سوال بنده اینه که ایا تو این تایم این هماتوم خودش برطرف میشه و من میتونم روال عادی کار و زندگیمو بعد درمان داشته باشم . و اندازه این هماتوم کوچیکه یا بزرگ ؟
    ممنون از وقتی که میگذارید.

    • profileپزشک اوما1396/08/21

     سلام عزيزم هماتوم اغلب در اين هفته هاي بارداري در خيلي از خانم ها مشاهده ميشه و تجمع ٢ تا ٣ سي سي خون تقريبا در همه ديده ميشود. براي شما اين مقدار يكم بيشتره، اما اصلا جاي نگراني نداره فقط بايد خوب استراحت كنيد، مايعات زياد بخوره تا زودتر جذب بسه و يا بصورت خونريزي دفع شود، در سونو هاي بعدي سايز هماتوم بررسي ميشه اما مشخص نيست كه دقيقا كي از بين ميره اما اغلب قبل از هفته ١٥ تا ٢٠ بارداري از بين مي روند .

   • profileسميرا مامان جديد1396/03/29

    باسلام و خسته نباشيد،من در هفته ٩ بارداريم.چند روز پيش كه دكتر رفتم و از تاري ديدم گفتم ،دكتر برام مولتي ويتامين تجويز كرد كه شامل يدو فوليك و يه سري ديگه از ريز مغزي هاست،خودم جدا از اين يد و فوليك مصرف ميكنم كه فك ميكنم نبايد با مولتي ويتامين استفاده كنم چون مقدار يدوفوليك دوبرابر ميشه و شايد خوب نباشه.ميخوام نظر شما رو بدونم كه هر دو رو استفاده كنم؟

    • profileپزشک اوما1396/03/30

     سلام عزیزم. یدوفولیک حاوی 150 میکرو گرم ید است که در سه ماهه اول بارداری تجویز میشودو معمولا مولتی ویتامین در سه ماهه دوم و سوم تجویز می شود . بنابراین باهم تداخلی ایجاد نمی کنند. اما در مجموع مادر باردار روزانه 220 میکرو گرم ید رو می تونه مصرف کنه که اگر با مجموع ید موجود در مولتی ویتامین از این حد بالاتر رفت بهتره که اسید فولیک ساده بهمراه مولتی ویتامین مصرف شود

   • profileمریم کریمی پور1396/02/14

    سلام خسته نباشید من الان بارداریم در ۷هفته و ۴روز هستش یک هفته اس که لکه بینی دارم البته دو روز اولش خونریزی داشتم از پریودی بیشتر رفتم دکتر شیاف داد و قرص گفتن ده روز دیگه بیا سونو گرفتن قلب بچه میزد ولی گفت تهدید به سقطه الان سه روزه خیلی حالت تهوع دارم و معده درد میشم ترش میکنم و خونریزیم قطع شده و تبدیل به لکه های قهوه ای البته لکه ها هم کم کم نیست خیلی استرس دارم سه شنبه وقت دکترمه خیلی دلهره دارم نی نی اولمه میترسم میخواستم بدونم با توضیح دادن شرایطم به نظر شما نی نیم می مونه برام؟

    • profileپزشک اوما1396/02/15

     سلام عزیزم
     مبارکه اشالا مشکلی پیش نمیاد. حالت تهوع و سوزش معده در بارداری طبیعی اس و جای نگرانی نداره اما دکتر به دلیل خونریزی و لکه بینی که داشتید بارداری رو تهدید به سقط میدونه شما باید الان خیلی خوب استراحت کنید فعالیت سنگین انجام ندهید و از پله بالا و پایین نرید و رابطه جنسی نداشته باشید تا لکه بینی قطع بشه. شیاف برای جلوگیری از لکه بینی است