کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma
چند روز بعد از لانه گزینی تست بارداری مثبت میشود

تبریک می گوییم که شما احساس بارداری دارید. شما در ایام بدنبال علائم بارداری هستید. معمولا خونریزی لانه گزینی در همان زمان مشخص پریود شدن شما اتفاق می افتد و ممکن است شما متوجه این نشوید که علامتی از باردار شدن شما است.وقتی شما برای باردار شدن اقدام میکنید، علامت لانه گزینی اولین علامتی است که شما بدنبال آن می گردید. این علائم قبل از از دست دادن پریود قابل تشخیص خواهد بود و شما به بارداری خود پی می برید. بنابراین اگر شما برای بچه دار شدن اقدام کرده اید و منتظر علائم آن هستید باید علائم هفته اول بارداری مانند خونریزی لانه گزینی، گرفتگی عضلات و سایر علائم را تشخیص دهید. این علائم به شما می گوید که عمل لقاح با موفقیت انجام شده است یا نه؟ در حالیکه علائم لانه گزینی مخصوصا خونریزی نمی تواند دلیل قطعی برای بارداری شما باشد.

در این مقاله می خوانیم:

لانه گزینی چیست؟

چه زمانی لانه گزینی آغاز میشود؟

انواع علائم لانه گزینی

چه زمانی تایید میشود که لانه گزینی موفقیت آمیز بوده است؟

چهزمانی از تست خانگی باداری استفاده کنم؟

برای درک بهتر این علائم باید با مفهوم لانه گزینی  آشنا شوید. در این مقاله سعی شده کلیه اطلاعات لازم در زمینه لانه گزینی و علائم آن در اختیار شما قرار بگیرد.

لانه گزینی چیست؟

لانه گزینی

لانه گزینی به معنی اتصال سلول تخم به دیواره رحم است که بدنبال آن بارداری رخ میدهد. لانه گزینی حدود 6 تا 10 روز بعد از تخمک گذاری و سلول بارور شده رخ میدهد.

بعد از اینکه سلول تخمک بارور شد، در حدود 3 روز در لوله فالوپ می ماند.سپس تخمک بارور شده( علائم تخمک بارور شده)  حرکت کرده خود را به رحم می رساند و به دیواره رحم متصل میشود. به این عمل لانه گزینی گفته میشود.

زمانیکه لانه گزینی رخ میدهد،شما علائم آم از جمله حساس شدن سینه ها، گرفتگی عضلات و لکه بینی را تجربه میکنید. اکر شما یک یا بیشتر از این علائم را داشتید، شما باردار خواهید بود. پروسه لانه گزینی مرحله بدون دردی است  که گاهی با درد تخمک گذاری در وسط سیکل اشتباه گرفته میشود.

در آن زمان،اگر تخمک بارور شده خارج از رحم شروع به رشد کردن کند و یا به غشای دیواره داخلی رحم نچسبد، عمل لقاح انجام نشده است.

چه زمانی لانه گزینی آغاز میشود؟

مطالعات نشان میدهد که تخمک 12 ساعت بعد از تخمک گذاری قادر است تا بارور شود اما این زمان تا نهایت 24 ساعت ادامه دارد.مطور متوسط بارور شدن در حدود 9 روز بعد از تخمک گذاری اتفاق می افتد. زمانی لانه گزینی رخ میدهد که سطه HCG بالا رفته است. همه این علائم نشان از بارداری است.

لانه گزینی بطور معمول 6 تا 10 روز بعد از تخمک گذاری شماست. که تقریبا 20 تا 24 روز بعد از سیکل قاعدگی شما خواهد بود. اگر شما 28 روزه هستید، تخمک گذاری در روز 14 رخ میدهد.

مراحل لانه گزینی:

مراحل لانه گزینی

پروسه حایگزینی سلول تخم در رحم، اندومتریوم نامیده میشود. معمولا رویان لانه گزینی را در 6 تا 7 روز بعد از تخمک گذاری انجام میدهد. این پروسه سه مرحله دارد:

در مرحله اول، رویان به دیواره رحم میچسبد. این فاز اولیه پروسه لانه گزینی ، ADPLANTATION نامیده میشود. در طول این فاز، رویان حدود 5 تا 6 روزه است.

در مرحله دوم لانه گزینی، تخمک بارور شده دیواره رحم را سوراخ میکند و خود را به داخل رحم محبوس میکند.

در مرحله سوم، رویان نهایتا کامل به داخل دیواره دحم نفوذ میکند. در این مرحله، تخمک بارور شده در حفره اندومتریال جایگزین شده و بعنوان اندومتریوم رشد میکند و حفره بزرگ و بزرگ تر میشود.

انواع علائم لانه گزینی

جنین متصل شده به دیواره رحم بسرعت شروع به رشد کردن میکند. شما ممکن است 3 نوع متفاوت از علائم لانه گزینی را تجربه کنید. این 3 نوع شامل:

1-علائم موفق لانه گزینی

علائم طبیعی هستند مه نشان میدهند، پروسه لانه گزینی با موفقیت انجام شده است. این علائم از علائم اولیه بارداری بشمار م روند.

2-علائم اخطار دهنده لانه گزینی

این علائم بدرستی خود را نشان نمیدهند و باید با پزشک مشورت کنید.

3-علائم کاذب در لانه گزینی

این علائم سیگنال اولیه بارداری نیست و در حقیقت لانه گزینی اتفاق نیوفتاده است. در حالیکه، آنها بسیار به علائم لانه گزینی شبیه است و شما گمان میکنید که باردار شده اید.

علائم موفقیت آمیز لانه گزینی

هر زن علائم یکسان لانه گزینی را ندارد. همچنین، هر علائم هم از یک بارداری با بارداری دیگر متفاوت خواهد بود. خونریزی لانه گزینی یکی از علائم رایج لانه گزینی است که در زمان اتصال جنین به دیواره رحم اتفاق می افتد. اگر این خونریزی ادامه دار بود به پزشک مراجعه کنید.

علائمی که نشان از لانه گزینی موفق شما دارد، شامل:

1-گرفتگی عضلات و لکه بینی

گرفتگی عضلات و لکه بینی از علائم معمول تخمک گذاری است، اگر تخمک گذاری درهفته قبل از پریود شما رخ دهد، به این معنی است که سلول تخم لانه گزینی شده است.اتفاق رایج در این زمان وجود ماده ی صورتی یا قهوه ای واژن است که لباس زیر و یا دستمال توالت را کثیف میکند. در این زمان، زنان لکه بینی بین پریودشان را تجربه میکنند. این دشوار است که بگوییم این نشانه بارداری است یا خیر؟

2-خساس شدن سینه ها

حساس شدن سینه ها از علائم رایج دیگر در این زمان است.که برلیل افزایش استروژن و پروژسترون در طول دوران بارداری رخ میدهد. گاهی سینه ها متورم هم میشوند. این علامت تخمک گذاری نیست و چند روز بیشتر ادامه ندارد. اگر یک زن باردار باشد، این حساس شدن سینه ها ادامه خواهد داشت. حتی لمس ساده باعث ایجاد درد میشود. سایز سینه ها بزرگ شده و نوک سینه هم حساس میشود.قرمزس وجود ندارد و تغییرات پوستی دیده نمیشود.

3-تغییر در ذائقه غذایی شما

ممکن است در این زمان شما از یک متنفر شوید و یا غذایی که تاکنون مصرف نمیکردید دوست داشته باشید، بخورید.این علامتی از لانه گزینی است. تمایل به مصرف نمک در زنان در زمان لانه گزینی دیده میشود. شاید این علائم با تخمک گذاری اشتباه گرفته شود. اگر این تغییرات غذایی کمتر از 7 روز طول کشید ربطی به لانه گرینی نخواهد داشت.

4-تغییر در دمای بدن

در روزهای اولیه لانه گزینی، دمای بدن شما بدلیل افزایش پروژسترون افزایش می یابد. دمای بدن معمولا 36.6 فارنهایت است. درحالیکه، اگر لانه گزینی موفقیت آمیز باشد، جریان خون در بدن بالا رفته و دمای بدن را افزایش میدهد. گاهی دمای بدن 7 تا 10 روز بعد از تخمک گذاری افت پیدا میکند که در این صورت لانه گزینی در کار نیست.

5-بیماری صبحگاهی

یکی از رایج ترین علائم بارداری، بیماری صبحگاهی است. تهوع و استفراغ علائم رایج بیماری صبحگاهی است و باعث ایجاد واکنش به بوها میشود. مطالعات نشان میدهد که 99 درصد زنان باردار این شرایط را تجربه میکنند. معمولا یک هفته قبل از عقب افتادن پریود رخ میدهد و در هفته های اولیه بارداری ادامه خواهد داشت.گاهی بیماری صبحگاهی وخیم است و به همراه سردرد و پشت درد خواهد بود. زنجبیل به تسکین این وضعیت کمک میکند. غذاهای شیرین و شور نیز میتواند کمک کننده باشد.

6-عقب افتادن پریود

اگر شما باردار باشید، شما در زمان مشخص پریود نخواهید شد. در حالیکه، ممکن است شرایط دیگر مانند استرس، بیماری و جراحی پریود شما را عقب بیاتدازد. اگر پریود عقب افتاد و شما همه علائم ذکر شده را داشتید. به پزشم مراجعه کرده و تست خانگی را استفاده کنید.

در طول لانه گزینی، یکی دو روز گرفتگی عضلات طبیعی است. گرفتگی معمولا یک هفته بعد از لانه گزینی رخ میدهد. گاهی گرفتگی ممکن است ناشی از مشکلات گوارشی باشد. اما اگر شما باردار باشید، زمانیکه جنین رشد میکند، به دیواره رحم فشار وارد میکند و باعث این اسپاسم ها میشود. اما اگر شما گرفتگی شدید عضلاتی همراه با خونریزی شدید داشتید می تواند نشانه سقط باشد و باید به دکتر مراجعه کنید.

دلیل دیگر نیز برای رشد و حساس شدن سینه ها میتواند افزایش جریان خون این ناحیه باشد.سایر علائم مانند تیره تر شدن نوک سینه ها، بزرگ شدن رگ های آن و آلوئول ها نشان از بارداری شما دارد. اگر حساس شدن سینه ها تا 7 روز بعد از تخمک گذاری ادامه یافت می تواند نشان از یک لانه گزینی موفق باشد.در غیر اینصورت یکی دو روزه بهبود خواهد یافت.

علائم اخطار دهنده در لانه گزینی

در اینجا تعداد از علائمی که شایع نیست اما میتواند علائم لانه گزینی باشد را به شما معرفی میکنیم:

1-خستگی

سوخت و ساز بدن افزایش می یابد و زنان بیشتر تمایل به خستگی دارند. تغییر سطح هورمونی نیست باعث ایجاد این خستگی میشود. افزایش سطح پروژسترون باعث میشود که زن مدام احساس کند که نیاز به استراحت دارد.

2-آکنه

به دلیل افزایش هورمون های بدن در بارداری، شما مستعد آکنه میشوید.

3-تکرر ادرار

اگر لانه گزینی موفقیت آمیز باشد،شما در کل روز داخل دستشویی هستید. این علامت بدلیل هورمون بارداری HCG رخ میدهد. این هورمون ذخایر خونی ناحیه لگن را افزایش میدهد و باعث خارش در مثانه و نیاز به تکرر ادرار دارد.

4-گرگرفتگی

در زمان لانه گزینی، فرد احساس گرگرفتگی دارد که حدود 15 دقیقه در روز طول میکشد . هورمون ها در حال نوسان هستند. این نوسان باعث گرگرفتگی میشود.اما بطور مطلق نمیتواند علامت بارداری باشد.

5-یبوست

اگر شما دائم یبوست دارید باید این علامت را در کنار سایر علامت های بارداری بگذارید.

6-لانه گزینی غیر طبیعی

درحالیکه همه زنان امیدوار هستند که لانه گزینی طبیعی داشته باشند اما گاهی اوقات این پروسه بدرستی انجام نمیشود. چندین دلیل برای لانه گزینی غیرطبیعی وجود دارد.

بارداری اکتوپیک

لانه گزینی

زمانیکه سلول تخم خارج از رحم لانه گزینی کند، بارداری خارج رحم نامیده میشود که معمولا در لوله فالوپ لانه گزینی انجام میشود. این سلول تخم میتواند به تخمدانها و حتی شکم متصل شود. این نوع بارداری همراه با جراحی و مصرف دارو خواهد بود و خطرناک است.

بارداریHydatidiform 

زمانی این بارداری اتفاق می افتد که بلاستوسیت سریع در دیواره رحم لانه گزینی میکند قبل از اینکه به رویان تبدیل شود. بجای رویان، بلاستوسیت لانه می گذارد. شما ممکن است تمام علائم بارداری را داشته باشید و تست خانگی نیز آن را تایید کند. تنها سونوگرافی قادر به تشخیص آن است.

مشکلات جفت

گاهی مشکلات مربوط به جفت است. اگر عملکرد جفت غبر طبیعی باشد بارداری از دست میرود.

علائم کاذب لانه گزینی

1-گرفتگی عضلاتی شدید در طول لانه گزینی

محال ممکن است که شما بطور فیزیکی بلاستوسیت را حس کنید.این دلیل آن است که گرفتگی شدید غیر طبیعی است. زنان تنها گرفتگی را زمانی احساس میکنند که یکی از تخمدانها تخمک آزاد کند.

2-درد شدید زیر شکم

لانه گزینی

این علامت طبیعی لانه گزینی نیست. ممکن است مرتبط با اسپاسم روده باشد.زنان باردار مستعد اختلالات گوارشی و بدنبال آن یبوست و گرفنگی عضلات هستند. اگر شما گرفتگی را قبل از پریود حس کنید ممکن است ناشی از پروسه التهابی قبل از پریود شدن شما باشد.

3-خونریزی در طول سیکل ماهیانه

خونریزی در وسط سیکل همیشه نشانه لانه گزینی موفیت آمیز نیست. گاهی بعد از تخمک گذاری شما خونریزی خواهد داشت. در اینصورت با پزشک مشورت کنید.

چه زمانی تایید میشود که لانه گزینی موفقیت آمیز بوده است؟

گرفتن تست خون HCG تایید کننده است. بدن بعد از لانه گزینی HCG تولید میکند و این هورمون در خون و ادرار قابل تشخیص است. شما این تست را میتوانید 3 روز بعد از عقب انداختن پریود خود انجام دهید.

یکی دیگر از روش ها انجام سونوگرافی 3 تا 4 هفته بعد از لانه گزینی است که تایید میکند با موفقیت بوده است یا نه؟ در این هنگام شما میتوانید جنی را در رحم ببینید.

چه زمانی از تست خانگی باداری استفاده کنم؟

این تست مشخص میکند که هورمون HCG در بدن شما ترشح شده است. یدن بلافاصله بعد از لانه گزینی این هورمون را ترشح میکند.سطح این هورمون هر 2 تا 3 روز که میگذرد 2 برابر میشود.در حالیکه حدود هفته سوم بارداری و چهارم بارداری این هورمون توسط تست خانگی قابل تشخیص است.بنابراین مناسب ترین زمان وقتی است که شما پریود خود را عقب انداخته اید.

منبع: momjunction.com

امتیاز مطلب: 94%
94


 • profileمهربان بانو قلندری4 روز قبل

  سلام
  من ۹ روز پیش نزدیکی برای انعقاد نطفه داشتم
  و این عمل رو هم درست بعد از زمانی ک دو هفته پریود بودم تموم شد انجام دادیم
  الان که نه روز گذشته با درد سینه و امروز هم لکه دیدم
  ایا احتمال داره ک عمل لقاح داره به درستی انجام میشه و من باردار میشم؟

  • profileپزشک اوما3 روز قبل

   سلام عزیزم بله احتمال داره اما باید تا تاریخ پریودتان صبر کنید و در صورت تاخیر یکی دو روزه از بی بی چک استفاده کنید

 • profilePari Ariyan6 روز قبل

  یعنی الان باید خوشحال باشم چون با اینکه روز بیست دوممه با قرص دوفاستونی ک خوردم و چهارتاش هنوزهست این ماه احتمال حاملگی باااااازم هست ؟؟؟؟؟اگه اینجوریه خیلی خوشحالللللللم

  • profilePari Ariyan6 روز قبل

   با سلا پزشک محترم
   این ماه با خوردن قرص متفورمین و ورزش و رژیم وروز هشت پری هم رفتم دکتر بهم قرص ونوستات و دوفاستون داد گفت مصرف کن الان روز22پری هستم و قرص دوفاستون رو هم از 15 پری دارم میخورم و اولین نزدیکی رو هم امشب داشتم بنظرتون تخمکی وجود داشته ک لقاح صورت بگیره یانه ....موعد پری هم 3 اسفنده ...یعنی ده روز دیگه ب پری مونده میتونم چند شب دیگه هم نزدیکی برای بارداری داشته باشم یا بی فایده است برای اقدام ب بارداری دیگه تخمکی نیست ؟؟؟؟؟خیلی استرس دارم ممنون میشم زود پاسخ بدین ......راستش بعد خوردن قرص ونوستات مدفوع چرب دارم و بنظرم خون هم داخلشون هست آیا هنوز مصرفشون کنم یا خیر ؟؟؟؟؟؟

   • profileپزشک اوما6 روز قبل

    سلام پریا جان قرص دوفاستون محرک تخمک گذاری است و شانس شما را برای بارداری افزایش میده وتخمک را بالغ میکنه، احتمال بارداری هست اما باید تا تاریخ پریود صبر کنید و در صورت تاخیر یکی دو روزه از بی بی چک استفاده کنید. در صورت بارداری قرص ونوستات را قطع کنید. این قرص برای لاغری توصیه نمیشود. اگر مصرف دو سه ماهه دارید حتما باید همراه مولتی ویتامین مصرف شود.

   • profileپزشک اوما6 روز قبل

    پريا جان احتمال بارداري هست اما بهتر بود نزديكي در اواسط سيكل كه احتمال تخمك گذاري هست، انجام ميشد،

  • profileMohi Gh11 روز قبل

   یه هفته بعد از خوردن قرص ارژانسی خونریزیم شروع شد
   احتمال حاملگی از بین رفته دیگه؟

   • profileپزشک اوما10 روز قبل

    سلام بله احتمال بارداری صفر است

  • profileMohi Gh11 روز قبل

   یچیز دیگه هم یادم رفت بگم الان میگم.
   من اضافه وزن دارم و دارم قرص ادیوس مصرف میکنم که اشتهام از ۱۰۰ به ۱۰ کاهش یافته و فقط آب میخورم و بیخوابی دارم مثه الان که پنج شبه نخوابیدم اصلا .یکم حالت تهوع دارم و سرگیجه
   فقط نمیدونم دلیلش قرص هست یا بارداری.

   • profileپزشک اوما11 روز قبل

    سلام قرص اورژانسی درست و به موقع مصرف شده احتمال بارداری خیلی بعیده! علائم میتونه بدلیل قرص اورژانسی باشه. خونریزی ممکنه تا 14 روز بعد از مصرف قرص اتفاق نیافته. اگه سیکل منظم دارید دو روز بعد از پریود هنوز تخمکی آزاد نشده و احتمال بارداری ناچیزه. شما اپلیکیشن اوما را نصب کنید تا روزهایی که احتمال بارداری برای شما بالاست در هر سیکل مشخص بشه و در آن روزها بیشتر احتیاط کنید.

  • profileMohi Gh12 روز قبل

   سوال قبلم یکم ناقص بود.
   این کامله

   من یک هفته پیش دو روز بعد از تموم شدن عادت ماهیانم نزدیکی محافظت نشده داشتم.
   حدود یکساعت بعدش چهار عدد قرص اورژانسی خوردم و ۲۴ ساعت بعدش دوباره چهار تا.خون ریزی و اینام پیدا نکردم فقط یکم ترشحاتم زیاد شده که سفید رنگن.احتمال حاملگی وجود داره یا نه؟؟

   اپلیکیشن سلامت بانوان اوما همراه هوشمند بانوی ایرانی پرسش و پاسخ پزشکی، دوران پیش از باردرای، بارداری و شیردهی، روزشمار پریودی بانو ... دانلود اپلیکیشن اوما