کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma
برای سقط جنین چه باید کرد

همان اندازه که از بارداری برنامه ریزی شده خوشحال میشوید ممکن است از بارداری ناخواسته ناراحت شوید. در این زمان شما به فکر سقط جنین هستید و به دنبال راه هایی می گردید. در واقع سقط جنین اولین قدم در ادامه بارداری است. اگر شما می خواهید بدانید که چگونه از بارداری خود بعد از گذشت یک ماه و یا بیشتر می توانید خلاص شوید، باید گفت سه راه پیش روی شما است:

1- سقط جنین با دارو

در 9 هفته اول بارداری معمولا مصرف دارو جوابگو است. پزشک برای شما داروی میفپریستون را تجویز می کند که هورمون پروژسترون را بلوکه کرده که این هورمون ضروری بارداری است و باعث ضخیم شدن دیواره رحم میشود. داروها با ایجاد انقباضات شدید رحمی باعث خونریزی و ختم بارداری می‌شوند. خونریزی ایجاد‌ شده به‌ دنبال سقط دارویی معمولاً 9 تا 16 روز ادامه دارد. گاه علائمی نظیر تهوع، استفراغ، اسهال، تب و لرز و خستگی شدید طی این مدت در بیمار ظاهر می‌شود كه خودبه‌خود از بین می‌رود.  پس از سپری شدن این زمان، معاینه و بررسی‌های كامل لازم است تا اطمینان حاصل شود كه سقط كامل صورت گرفته است. در تعداد بسیار كمی از زنان، روش سقط دارویی به سقط نمی‌انجامد و نیاز به انجام اقدامات دیگری است.

 قرص و شیاف میزوپروستول (سیتوتک) یا آمپول پروستاگلندین:

بهترین زمان برای سقط جنین با قرص سایتوتک را مصرف آن در هفته ۴ تا ۸ بارداری می‌دانند و در سه ماهه اول بارداری تا ۹۸ درصد باعث سقط جنین می‌شود.  قرص سایتوتک در قالب قرص‌های 100 و 200 میکروگرمی و با نام  میزوپروستول در بازار وجود دارد. در این زمان شما می بایست پزشک خود را سه مرتبه ببینید. در اولین ویزیت، اولین دوز مصرف دارو داده میشود، بعد از گذشت چند روز دومین دوز که میسوپروستال نامیده میشود تجویز میشود. این دارو باعث انقباضات در رحم شده و محتوای آن را خالی میکند. سقط باعث خونریزی میشود که ممکنه تا 16 روز طول بکشد. لکه بینی و خونریزی روشن ممکن است تا هفته ها ادامه داشته باشد. ویزیت آخر برای این است که دکتر ببینید سقط انجام شده است یا نه.

 نحوه مصرف قرص سایتوتک:

روش های مصرف گوناگونی برای این قرص وجود داره. دو روش برای استفاده از قرص سایتوتک به اینصورت است: قرار دادن قرص در واژن یا در دهان. بعد از مصرف قرص‌ها تا 2 هفته احتمال سقط شدن جنین هست ولی معمول در 12 ساعت اول پس از مصرف قرص‌ها جنین سقط می‌شود.

مصرف از طریق واژن:

در این رو شباید دراز بکشید و 4 تا قرص سایتوتک را ئر داخل واژن بگذارید، نیاز نیست که خیلی عمیق گذاشته شود. بعد از گذاشتن قرص 30 دقیقه دراز بکشید. حتما قبلش دستان را بشورید و ادرار کرده باشید.

مصرف از طریق دهان:

4 عدد قرص سایتوتک را زیر زبان بگذارید و برای 30 دقیقه نگه دارید، تا قرص حل شود . بعد از 30 دقیقه قرص باقیمانده را ببلعید.

توجه: قرص حتما زیر نظر پزشک و با در نظر گرفتن شرایط پزشکی شما مصرف شود و از مصرف سر خود آن بپرهیزید.

2-عمل جراحی برای سقط جنین

سقط جنین با کورتاژ

روش ساکشن ، یکی از روش های سقط جنین با جراحی است که بین هفته ششم تا شانزدهم بارداری انجام میشه. نام‌های دیگر ساکشن مانند ساکشن آسپیراسیون ، کورتاژ با ساکشن، یا آسپیراسیون واکیوم می باشد.

انحلال و کورتاژ (D & C):

این روش جراحی برای پایان دادن به بارداری تا 16 هفتگی بارداری انجام می شود. همچنین به عنوان کورتاژ مکش یا آسپیراسیون خلاء نامیده می شود.

انحلال و تخلیه (D & E):

اما اگر سن بارداری بیش از 16 هفته باشد، سقط به شیوه‌ای با نام انحلال و تخلیه (D & E) انجام می‌شود. در این روش، برای باز شدن دهانه رحم به زمان بیشتری نیاز است و از وسیله ی  دیگری نیز همراه با دستگاه مكش استفاده می‌شود.
 

3- سقط جنین با تزریق مایع داخل آمنیونی

این روش جراحی به ندرت انجام می شود و در سه ماهه دوم بارداری انجام میشه و در آن با سرنگ مایع آمنیوتیک خارج و محلول  آب نمک، اوره یا کلرید پتاسیم به کیسه آمنیوتیک تزریق می شود. پروستاگلاندین ها به واژن وارد می شوند و پیتوسین به داخل ورید تزریق می شود. بعد از 48 ساعت جنین از رحم خارج میشه.

روش های سقط جنین چقدر دردناک است؟

داروهای سقط کننده: هنگام مصرف این داروها شما احساس پریود شدن شدید همراه با اسهال، کرامپ شدید شکمی و معده درد دارید. بعدا شما خونریزی روشن خواهید داشت که برای یک تا دو هفته ادامه خواهد داشت. این عوارض طبیعی سقط جنین با دارو است اما ممکن است شما سایر شرایط زیر را هم تجربه کنید که باید با پزشک مشورت کنید:

 • داشتن خونریزی شدید به معنی تعویض پد بهداشتی 2 بار در هر ساعت
 • تب بالای 38 درجه
 • درد شدید و کرامپ حتی بعد از مصرف مسکن

جراحی سقط: شما همان پریود شدید را تجربه خواهید کرد و دکتر برای شما استراحت تا چند هفته را تجویز میکند.

آیا این روش ها برای سقط جنین موفقت آمیز است؟

داروهای سقط جنین با میفپریستون حدودا 97 درصد  در پیشگیری از ادامه بارداری مفید است. در صورت عدم موفقیت جراحی پیشنهاد میشود. تا 99 درصد جراحی موفقیت آمیز است و در صورت شکست بار دوم تکرار میشود.

بهبود یافتن بعد از سقط با دارو

معمولا خانم ها بسرعت بعد از یک سقط ریکاوری میشوند اما در میان زنان مختلف متفاوت خواهد بود که مدت زمان آن چند هفته بیشتر نیست.شما باید از موارد زیر بعد از سقط آگاه باشید:

1-خونریزی

خونریزی و کرامپ شکمی علامت رایج بعد از داروی سقط است. سقط 4 تا 5 ساعت اتفاق می افتد و در طول یک تا دو روز تکمیل میشود. در برخی موارد مثلا سقط جنین بعد از یک ماهگی ممکن است تا دو هفته ادامه داشته باشد. خونریزی شدید یک تا دو ماه ادامه خواهد داشت.

2-درد

تا یک هفته بعد از سقط کرامپ شدید دارید. کمپرس گرم می تواند درد شما را تسکین دهد.

3-احساسات نامشخص

بعد از سقط، زنان احساس ناراحتی، افسردگی، گناه و عذاب وجدان دارند. این احساسات موقتی است و شما بهبود می یابید.

4-استراحت

شما تا چندین هفته نیاز به استراحت دارید.

5-رابطه جنسی

یک تا دو هفته بعد از سقط رابطه جنسی نداشته باشید. باروری یک هفته بعد از سقط برمیگردد . شما باید از قرص ضد بارداری استفاده کنید.

3 درمان خانگی سقط جنین

درمان های خانگی سقط جنین

این درمان ها تنها برای شناخت شما مطرح میشود و بهتر است برای اینکار اول از همه با پزشک مشورت کنید:

 • غذا
 • دارو
 • گیاهان

غذاهای سقط آور جنین

 1. دانه کنجد
 2. دارچین
 3. آناناس
 4. تمشک
 5. پاپایا
 6. کرفس
 7. زرشک (10 گرم)
 8. سیاه دانه
 9. زیره

داروی سقط کننده جنین

1- ویتامین سی در دوز بالا برای 6 روز:

برای شروع باید گفت ویتامین C دارای آستانه ایمنی بالاتر از سمی است. بنابراین مصرف دوزهای بالاتر ویتامین C باعث سقط جنین می شود. ویتامین C در مرکبات وجود دارد و می توانید این ویتامین را با خوردن این میوه ها به دست آورید، مکمل های ویتامین C نیز برای اثربخشی بهتر توصیه می شود. شما باید دوز روزانه خود را از 500 تا 1200 میلی گرم در طول زمان استاندارد افزایش دهید. افزایش تدریجی دوز ویتامین C سبب افزایش متناوب در میزان استروژن در بدن شما می شود. علاوه بر این، افزایش سطح استروژن باعث کاهش سطح پروژسترون می شود. پروژسترون یک هورمون ضروری برای رشد سالم جنین است. بنابراین، کاهش پروژسترون ناشی از افزایش مصرف ویتامین C در نهایت منجر به سقط می شود. 

2- قرص آسپرین

مصرف آسپرین برای بارداری سالم و ایمن بسیار ممنوع است.  از مصرف قرص های آسپیرین مطمئن باشید؛ حدود 5 تا 6 روز بین 2 تا 8 هفته حاملگی همراه با ترکیب مواد گرم مانند زنجبیل، دارچین، قهوه، انجیر و غیره به شما کمک خواهد کرد که سقط جنین اتفاق بیفتد.

3- کپسول دونگ کوئی

استفاده از این دارو اغلب به دنبال مصرف منظم ویتامین C به مدت شش روز است. در این مرحله، خانم به طور کلی نیاز به مصرف یک کپسول دونگ کوئی دارد. عمل ترکیبی هر دو دارو (مکمل های ویتامین C و کپسول دونگ کوئی) باعث انقباض رحم و سقط جنین می شود.

گیاهان سقط آور

1- روغن پامچال

 • روغن پامچال را با 4-5 کپسول به تامپون وارد کنید و آن را یک شب بگذارید بماند. در عین حال، 2-3 قرص را با آب بخورید تا غلظت روغن پامچال در بدن شما افزایش یابد.

2- چای بابونه 

 •  مصرف 2-3 قاشق بابونه خشک در فنجان آب گرم ، 2-3 بار در روز به مدت پنج روز مناسب می باشد. شما همچنین می توانید از 5 قطره روغن اسانس بابونه استفاده کنید. توصیه می شود نوشیدن چای بابونه باعث افزایش احتمال موفقیت می شود (25 خواص بابونه+طرز تهیه چای بابونه)

3- برگ جعفری

 • برگ جعفری داروی خانگی بسیار طبیعی برای سقط جنین است. لازم است برگ جعفری را به طور کامل مصرف کنید. عمل این گیاه به وضوح در مقابل ویتامین C می باشد. در نتیجه، منجر به اثر متقابل انقباض رحم و انقباض دهانه رحم می شود که در نهایت منجر به سقط جنین می شود. برای افزایش تاثیر، می توانید جعفری را با ویتامین C مصرف کنید. 

4- کوهوش سیاه

 • این گیاه رحم را برای سقط جنین آماده می کند. پس از مصرف این گیاه باید کوهوش قرمز مصرف کنید. توجه داشته باشید مصرف کوهوش سیاه سبب ختم بارداری نخواهد شد. با این حال، تاثیر آن بر رحم منجر به سقط جنین می شود. دوز توصیه شده متفاوت هستند. بنابراین، بهتر است با متخصص گیاه شناسی صحبت کنید. 

5- گیاه آنجلیکا

 • اثر آنجلیکا در زنان دو برابر می باشد. این گیاه باعث انقباض می شود و قاعدگی را تسهیل می کند. هر دوی این اثرات، باعث خاتمه بارداری می شود. آنجلیکا باید در یک فنجان آب گرم مخلوط شود و چهار بار در هر 24 ساعت مصرف شود. محدوده ایمنی توصیه شده برای استفاده از این محصول طبیعی بین 5 تا 15 سقط است.

6-  پونه

 • بر خلاف سایر گیاهان بالا، پونه باعث سقط جنین می شود. پونه باعث انقباض رحم می شود که موجب سقط جنین می شود. 

بعد از سقط چه کار هایی باید انجام داد؟

در اینجا به کارهایی که بعد از سقط انجام دهید بهتر است اشاره می کنیم:

 1. نوشیدن مقدار زیادی مایعات برای هیدراته شدن بدن
 2. خوردن غذاهای تازه و سالم و ویتامین ها
 3. کاهش استرس و فشار کاری
 4. داشتن خواب کافی
 5. اجتناب از شنا کردن تا دو هفته
 6. اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین
 7. عدم استفاده از تامپون یا رابطه جنسی حداقل دو تا چهار هفته

خطرات سقط جنین عمدی برای مادر

قطعا سقط جنین برای رحم خطرناک است. مخصوصا در افرادی که سقط های مکرر دارند. زوجین باید آگاهانه نزدیکی داشته باشند و از خطرات سقط جنین آگاه باشند:

 • سوراخ شدن رحم
 • پارگی های دهانه رحم
 • جفت سرراهی
 • مشکلات در بارداری های بعدی
 • حاملگی نابجا یا خارج رحمی
 • بیماری التهابی لگن
 • اندومتریوز
 • التهاب و عفونت بافت رحم
 • خونریزیها و عفونت های ناشی از سقط
 • آثار روحی روانی ناشی از سقط

و در آخر پیام پزشک اوما:

جنین هدیه خداوند است، پس دادن هدیه خداوند کار درستی نیست، این هدیه حتما برای شما برکت خواهد داشت. پس اول از همه در روابط جنسی مراقب و محتاط باشید. از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید که مجبور نشوید هدیه خداوند را پس دهید. سقط جنین هم برای شما و هم همسرتان عواقب روحی و عاطفی بدی را بدنبال خواهد داشت. پس مراقب باشید!!! اگر با همسرتان تصمیم به سقط جنین گرفتید حتما و حتما نزد یک پزشک یا ماما باتجربه اینکار را انجام دهید. تمام موارد درمان های خانگی به تنهایی باعث سقط جنین نمیشه! پس حتما باید با پزشک مشورت کنید. قبل از تصمیم گیری همه جوانب را در نظر بگیرید و اگر در نهایت تصمیم به سقط گرفتید، این کار و شانسی انجام ندهید، فکر نکنید با یک لیوان زعفران یا چای بابونه جنین سقط میشه !! پیش کسی برین که این کار رو درست براتون انجام بده . در آخر امیدوارم که جواب بی بی چک همیشه اون چیزی باشه که منتظرش هست چه مثبت و چه منفی.

منبع: www.momjunction.com

امتیاز مطلب: 94%
94


 • profileS A20 روز قبل

  سلام
  با تشکر از مطالبتون
  تاریخ اولین روز اخرین. پریود من 1 بهمن بوده ،5اسفند ازمایش بتا دادم که 12 بود و 7ام ازمایش بتا دادم که 63 شد،از دوشنبه به طور مرتب گلپر،سیاه دانه،دم نوش زعفرون و گل بابونه و رازیانه، قهوه، جعفری، اناناس میخورم و هر 6 ساعت 500 میلی گرم قرص جوشان ویتامین سی،
  روزی یک ساعت ورزش سنگین هم انجام میدم😐منتها هیچ لکه بینی ندارم و گاهی فقط درد خفیف تو ناحیه تخمدان چپم حس میکنم، امروز صبح از خواب پاشدم دو دو سمت پهلوم و به فاصله 10 سانت از اطراف نافم (تقریبا روی تخمدان ها)در هر دو سمت کهیر بزرگ به اندازه کف دست زده بود ولی خارش اصلا نداره و فقط یکم متورم و قرمزه! خواستم ببینم مشکل خاصی نیست؟
  به خاطر گرمیه؟ و اینکه تو این ناحیه دیده شده بر حسب اتفاقه فقط؟
  ممنون میشم پاسخ بدین🙏

  • profileS A20 روز قبل

   سلام مجدد
   صبح که اینطور شد حدود ساعت 1 ظهر اثرات قرمزی پوست برطرف شد ولی الان دوباره همون ناحیه به همون شکل قرمز شده و داره ملتهب میشه ولی هیچ خارشی نداره

  • profileپزشک اوما19 روز قبل

   سلام. با دمنوش های گیاهی و ورزش به تنهایی نمیشه جنین را سقط کرد بهتره با پزشک یا ماما مشورت کنید. لکه پوستی آلرژی است و ممکنه به این دمنوش ها حساسیت داشته اید . اگر قصد سقط جنین را دارید بهتره با پزشک مشورت کنید

  • profileMahsa Sharifi5 روز قبل

   سلام با چه دارویی سقط کردین . الان من هر پزشکی میرم میگه من واست دارو نمینویسم و اینکارو انجام نمیدم من الان شرایطه بچرو ندارم میخوام بدرستی سقط انجام شه چیکاز کنم

 • profileelham asefi25 روز قبل

  سلام خواهش مى كنم جواب رو زود بديد،٢ هفته از بارداريم مى گذره و چون يه بچه ٢٢ ماهه دارم و واقعا شرايط بچه دوم رو ندارم مى خواستم سقطش كنم ولى از گناهش مى ترسم ،خواهش مى كنم بهم بگيد كه الان كه فقط ٢ هفته از بارداريم مى گذره و قلب جنين هنوز ضربان نداره بازم گناه داره ؟

  • profileپشتیبان اوما25 روز قبل

   دوست من قاضی تنها خداست، ولی فاصله سنی 2.5 سال هم هم بین 2 فرزند مناسب است و از طرفی داشتن 2 فرزند درکنار هم خانواده ای بسیار گرمتر بخصوص در آینده برای شما ایجاد خواهد کرد.
   پروردگار مهربان همیشه آماده حمایت از بندگان خودش هست، از او کمک بخواین
   در صورتیکه بنا به شرایط بسیار جدی بهیچ وجه امکان نگه داشتن فرزند وجود ندارد بهتر است اینکار در کمترین زمان گذشته شده از ابتدای بارداری اتفاق بیفتد، ولی شرایط شما به احتمال زیاد در این دسته قرار نمی گیرد

 • profileس ن29 روز قبل

  سلام،خسته نباشید
  من سه یا چهارهفتس که حاملم و الان از طریق بی بی چک متوجه شدم
  به دلیل مشکلاتی که باهمسرم توی زندگی دارم نمیخوام بارداربشم و از آینده بچم میترسم
  لطفا کمکم کنید که چ راهی بهتره؟
  این قرص هایی که نوشتین به صورت آزاد داروخونه ها میدن یا فقط باید بانسخه پزشک باشه؟
  از زعفران و رازیانه استفاده کنم ب نظرتون چطوره؟
  لطفا کمکم کنین،سردرگمم و خیلی استرس دارم
  پریودم ۸روزه که عقب افتاده،سیکلم ۲۱روزس

  • profileپزشک اوما27 روز قبل

   سلام. اول از همه آزمایش بتا انجام دهید تا مطمعن شوید، با زعفران و رازیانه و .. امکان سقط قطعی وجود نداره. داروهای سقط بدون نسخه پزشک در داروخانه ها بفروش نمیرسه، حتما زیر نظر پزشک سقط جنین را انجام دهید.

 • profileم ن1396/11/28

  سلام
  بنده مشکلی برام پیش اومده که ربطی به بارداری نداره اما با قرص میفپریستون درمان میشه، خیلی دنبال این قرص گشتم حتی از شهرستان به تهران و خیابان ناصر خسرو رفتم اما هیچ یک از فروشنده ها این قرصو نداشتن و حتی اسمشم نشنیده بودن، در عوض قرص میزوپروستول به وفور وجود داشت که دردی از من دوا نمیکنه.
  ممنون میشم اگر راهنمایی کنید که این قرصو از کجا میشه تهیه کرد.
  متشکردم

  • profileم نحدود 1 ماه قبل

   خواهش میکنم اگر کسی اطلاع داره کمکم کنه.

 • profileShahin Shahini1396/11/27

  درود
  ببخشید من ۷_۸ ماه پیش سقط عمدی داشتم و سریع سقط شد
  الان ۶هفته است ک ناخواسته باردار بازم میخام و باید سقط کنم ب همون روش قبل
  خطری نداره؟
  خواهش سریع پاسخ بدید تا زمان نگذشته
  سپاس

  • profileپزشک اوما1396/11/28

   سلام. مسلما سقط پی در پی با هر روش برای رحم ضرر داره و بعدن ممکنه در بارداری های بعدی برای شما مشکل ساز بشه. خود ماهیت سقط جنین مشکل ساز است و روش آن مهم نیست

  • profileس ن29 روز قبل

   سلام ببخشید با چ چیزی سقط کردین؟
   به منم کمک کنین،رابطم با همسرم خوب نیست و بچه نمیخوام

 • profileالی مشرقی1396/11/10

  یه سوال دیگه هم داشتم,, من شنیدم سقط تا قبل از دو ماهگی برای همه خیلی سخته و کارشون به بیمارستان میرسه از بس حالشون بد میشه. این درسته؟ آیا برای اکثریت همینقدر سخته؟

  • profileپزشک اوما1396/11/11

   سلام. خیر در بسیاری از موارد در 8 هفته اول با قرص سقط انجام میشه و مشکل هم ایجاد نمیشه اما اگر زیر نظر پزشک یا ماما نباشه پیامدهای خوبی را بدنبال نخواهد داشت

اپلیکیشن سلامت بانوان اوما همراه هوشمند بانوی ایرانی پرسش و پاسخ پزشکی، دوران پیش از باردرای، بارداری و شیردهی، روزشمار پریودی بانو ... دانلود اپلیکیشن اوما