کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma
قند خون نرمال چند است؟

درمان دیابت به وسیله رساندن قند خون به حالت نرمال صورت می گرد. قند خون نرمال چند است و چگونه می توان به آن دست یافت؟ تفاوت بین قند و گلوکوز چیست؟ قند نامی کلی برای کربوهیدرات شیرین است که در آب حل می شود. کربوهیدرات غذایی است که حاوی کربن، اکسیژن و هیدروژن است.

قندهای متفاوتی وجود دارد. قندری که بدن ما بیشتر استفاده می کند گلوکوز است. قندهای دیگر که می خوریم مانند فروکتوز موجود در میوه ها یا لاکتوز موجود در شیر در بدن به گلوکوز تبدیل می شوند. سپس این گلوکوز به انرژی تبدیل می شود. بدن نشاسته را به قسمت های کوچک تقسیم می کند و به گلوکوز تبدیل می شود. غذاهای مفید برای دیابت وجود دارد.

هنگامی که صحبت از قند خون است، منظور گلوکوز خون است. در امریکا قند خون توسط اندازه گیری مقدار میلیگرم گلوکوز موجود در دسی لیتر خون اندازه گیری می شود. در کانادا و انگلیس، قند خون توسط میلی مول در لیتر گزارش می شود. می توان با ضرب مقدار گلوکوز کانادا در 18، مقدار گلوکوز امریکا را تعیین کرد. 

قند خون نرمال چند است؟

- گلوکوز در طول روز تغییر می کند. برای فردی که مبتلا به دیابت نیست، قند خون ناشتا زیر 100 میلیگرم بر دسی لیتر است. پیش از غذا قند خون نرمال 99-70 است و دو ساعت بعد از غذا کمتر از 140 است.

- این اعداد برای فردی که دیابت ندارد صدق می کند. اگر دیابت دارید، قند خون پیش از غذا 130-80 می باشد و یک تا دو ساعت بعد از غذا زیر 180 می باشد. پزشک سعی می کند قند خون فرد مبتلا را به قند خون فرد سالم نزدیک کند. قند خون پایین نیاز به رژیم غذایی مناسب دارد.

- آزمایش طولانی مدت گلوکوز نیز وجود دارد که به هموگلوبین HbA1c, A1C و A1c معروف است. این آزمایش مقدار متوسط دو سه ماه اخیر را تعیین می کند. HbA1c به صورت درصد بیان می شود که برای فردی که دیابت ندارد 7/5% می باشد و برای فردی که مبتلا است حدود 7% و در حالت کنترل پایین تر است.

- هنگامی که گلوکوز از مقدار نرمال بالاتر باشد، باعث تورم رگ های خونی و عصبی می شود. بنابراین گلوکوز بالا مطلوب نمی باشد.

- در افرادی که مبتلا به دیابت نیستند، عملکرد انسولین باعث می شود قند در محدوده نرمال باشد. اما در افراد مبتلا به دیابت عملکرد انسولین مشکل دارد. بنابراین شما باید با استفاده از رژیم مناسب (رژیم غذایی مادران باردار دیابتی)، ورزش، مصرف قرص و کاهش استرس به بدن کمک کنید قند در محدوده نرمال باشد. در افراد دیابتی شناختن جدول قند خون الزامی است.

- کمبود قند خون نیز مشکل ایجاد می کند.  اگر انسولین مصرف می کنید یا قرص های sulfonylurea و meglitinide مصرف می کنید احتمال کاهش قند خون شما وجود دارد. کاهش قند خون باعث سرگیجه، سردرگمی و از حال رفتن می شود. با چیز هایی که قند خون را پایین می آورند، آشنا باشید.

مقدار نرمال قند خون

در حالت ناشتا:

برای افراد بدون دیابت: 99-70 میلیگرم بر دسی لیتر 
برای افراد مبتلا به دیابت 130-80 میلیگرم بر دسی لیتر

دو ساعت بعد از غذا:

برای افراد بدون دیابت: کمتر از 140 میلیگرم بر دسی لیتر 
برای افراد مبتلا به دیابت: کمتر از 180 میلیگرم بر دسی لیتر

HbA1c:

برای افراد بدون دیابت: کمتر از 7/5%
برای افراد مبتلا به دیابت: 7% یا کمتر

آزمایش قند خون

 1. می توانید با انجام آزمایش خون نوک انگشت، مقدار گلوکوز را تعیین کنید. همچنین می توانید از اندازه گیری CGM استفاده کنید. به طوری که یک سنسور به زیر پوست وارد می شود.
 2. برای افرادی که انسولین تزریق می کنند، آزمایش خون باید به صورت مرتب انجام شود. 
 3. برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که انسولین تزریق نمی کنند، تعداد تست به خود فرد بستگی دارد. اگر می خواهید قند خون را به خوبی کنترل کنید، می توانید بعد از خوردن غذاهای مختلف یا انجام فعالیت های مختلف مقدار گلوکوز را تعیین کنید و به مقدار و نوع غذا توجه کنید تا اطلاعات موردنیاز را به دست آورید.
 4. آزمایش روزانه در یک زمان به شما اطلاعات سودمندی نمی دهد. با برنامه ریزی آزمایش انجام دهید؛ به عنوان مثال پس از تغییر قرص یا استفاده از دارویی خاص. 

منبع: www.diabetesselfmanagement.com

امتیاز مطلب: 96%
96


 • profileelnaz alipoor7 روز قبل

  سلام 23 ساله هستم آزمایش قندهون ناشتا انجام دادم 97 بود ودکتر گفت رژیم غذایی تودرست کن قندت بیاد پایین .ولی 97 مگه نرمال نیست؟دکترچراب من کفت قندم بیارم پایین؟؟؟؟؟خیلی نگرانم کرده دکتر

  • profileپزشک اوما5 روز قبل

   سلام عزيزم، قند خون ناشتا زير ١٠٠ نرماله اما به مرز نزديك هستيد، بايد يكم بيشتر مراقبت كنيد، ورزش روزانه مفيده، قند و شكر، شيريني و شكلات، نوشابه و دلستر و ... كمتر كنيد. بهتره قند سه ماهه اندازه گيري شود . اين قند نشاندهنده قند دراز مدت است .

 • profileمحمد میرزایی11 روز قبل

  سلام خسته نباشید من بعد چن ساعت از نهار حدودا۲ساعت قندم۸۲بود وکمی سرگیجه داشتم بنظرتون مشکلی وجود داره لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • profileپزشک اوما11 روز قبل

   سلام دوست عزيز، خير قند ناشتا بايد زير ١٠٠ و قند دوساعته بايد زير ١٤٠ باشه كه براي شما ٨٢ بوده است. سرگيجه علت هاي مختلفي ميتونه داشته باشه ، اگر مقطعي بود كه مشكلي نيست و اگر تا چند روز ادامه دار بود بهتره به پزشك مراجعه كنيد تا علت مشخص شود.

 • profileفائزه بابائی25 روز قبل

  سلام من قند خون ناشتام ۹۲ بود و قند دو ساعته ۸۶ آیا نرماله؟

  • profileپزشک اوما25 روز قبل

   سلام عزیزم. بله در حالت عادی یعنی غیر بارداری، قند ناشتا باید زیر 100 و قند دوساعته زیر 140 باشه. برای شما نرماله اما اگر ریسک فاکتور بیماری قند را دارید یعنی سابقه خانوادگی دارید بهتره مصرف قند و شکر و کیک و کلوچه و نوشابه و دلستر را بیشتر محدود کنید.

 • profilemahsa noruzi1396/08/14

  سلام من سابقه قند خون نداشتم و ناشتا ازمایش دادم قند منو۲۸۱ نشون داده خیلی نگران هستم
  برای بارداری اقدام کردم ممکنه مانع باردار ی بشه؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید که چجوری پایین بیارم قند خونمو

  • profileپزشک اوما25 روز قبل

   سلام عزیزم. حتما آزمایش خون بدهید تا میزان قند خون ناشتا مشخص بشه. حداقل 8 ساعت ناشتایی هم الزامیه.قند خون سه ماهه هم اندازه گیری بشه. برای باردار شدن شما مشکلی ایجاد نمیکنه اما در حین بالا قند بالا برای جنین و شما مشکل ساز خواهد بود که حتما باید قبل از اقدام به بارداری قند خون را کنترل کنید. به متخصص غدد و تغذیه مراجعه نمایید.

 • profileنرگس حیدری زاده1396/07/12

  سلام. من 26 سال دارم .جواب قند خون ناشتای من با دستگاه سنجش قند خون خانگی، عدد 100 رو نشون داد. میخواستم بدونم آیا جای نگرانی هست؟ و یا اگر بخوام به بارداری اقدام کنم ، این میزان قند خون برام مشکل ساز میشه؟

  • profileپزشک اوما1396/07/12

   سلام نرگس جان
   قند خون ناشتا بین 100 تا 120 به معنی پیش دیابت است. اما شما با تست خانگی آزمایش را اتجام داده اید که دقیق نیست و ممکنه خطا داشته باشه. در بارداری همین قند ناشتا باید زیر 92 باشه. اگر قصد باردار شدن دارید، بهتره قبلش قند خون ناشتا، قند خون دو ساعته و هموگلوبین A1C ( قند سه ماهه که خیلی مهمه) را چک کنید. جای نگرانی نداره اگر قند خون رو مرز بود بهتره یکسری توصیه ها را رعایت کنید و بیشتر ورزش کنید.

 • profileنیلو م1396/05/18

  سلام، قند خون ناشتای من 97 بود این درحالیه که یکی دوسال پیش 80 بود به نظرتون جای نگرانی هست و باید بیشتر ملاحظه کنم؟ راستش نگرانم از عوارض دارویی باشه که استفاده می کنم(گلاتیمراستات) البته افزایش قند خون جزء عوارضش ذکر نشده ولی بازهم نمیشه مطمئن بود. درضمن خیلی زیاد اهل شیرینیجات نیستم ومعمولا یه دونه خرما یکی دو تا شکلات یه تیکه بیسکوئیت و یکی دو تا تیکه پولکی می خورم یعنی اینارو هم باید حذف کنم؟ نون و برنج هم خیلی نمی خورم که بشه بگم از اونه.
  باتشکر

  • profileنیلو م1396/05/19

   تشكر فراوان از شما. توصيه هاي بسيار مفيدي بود

  • profileپزشک اوما1396/05/19

   سلام عزیزم. اگر افزایش وزن داشته اید ممکنه دلیلی برای افزایش قند باشه. بطور هر سال هم که از عمر میگذره سوخت و ساز بدن تغییر میکنه و باید بیشتر مراقب باشید. شما بهتره سطح hga1c هم چک کنید که قند سه ماهه رو نشون میده. در طول روز بهتره از خرما و توت خشک برای چای استفاده کنید. لزومی به حذف نان و برنج نیست اما در وعده شام برنج و نان و سیب زمینی حداقل مقدار مصرفی باشد. ورزش به تعادل قند در بدن خیلی کمک میکنه حتما روزنه ۳۰ تا ۴۰ دقیقه پیاده روی پیوسته و مستمر داشته باشید.

 • profileمامان رایان ببب1396/05/12

  سلام و خسته نباشید به شما . ممنونم از این مطلب خوب. می خواستم بدونم قند بالای 300 چقدر خطرناکه؟مادرم قندش بالاست. الان چند هفته است آزمایش داده قبلا هم سابقه نداشتیم. باید چیکار کنه الان؟

  • profileپزشک اوما1396/05/13

   سلام عزیزم بله بالا است ، قند ناشتا باید زیر ۱۰۰ باشه و الان ۳۰۰ بالا است و باید حتما هموگلوبین a1c که قند سه ماهه است چک شود . شما حتما به پزشک مراجعه کنید تا یک دوره دارو مصرف شود. در قند خون بالا حتما رژیم غذایی و ورزش باید رعایت شود

 • profileتینا پورحسن1396/05/12

  با سلام خدمت پزشکان سایت اوما، ببخشید من الان هفته 20 بارداری هستم شنیدم که ممکنه در بارداری هم قندخون بالا بره. میخواستم بدونم رنج قند خون نرمال در بارداری چند است؟ و اینکه من کی باید این آزمایش رو انجام دهم؟ ممنون از پاسخ شما

  • profileپزشک اوما1396/05/13

   سلام تینا جان
   بله در هفته های ۲۴ تا ۲۸ بارداری، شیوع دیابت زیاد هست و مادر باردار باید حتما در این زمان چک شود. قند خون ناشتا مادر باردار باید زیر ۹۲ باشه و رنج نرمال آن با افراد معمول متفاوت خواهد بود

 • profileفاطمه افشار1396/01/19

  سلام و عرض تبریک سال نو
  من مادرم قند خون داره، یه سوال داشتم hbA1c مهم هست؟ یا آزمایش قند خون ناشتا؟کدوم نشون دهنده درست قند هست الان مادرم hba1c 6 هست اما قند خون ناشتا 129 هست. الان مادرم دیابت داره؟ چیکار کنه؟ hb1c نرماله ؟ ممنون از راهنماییتون

  • profileپزشک اوما1396/05/13

   سلام فاطمه جان، هردو هم قند ناشتا و هم هموگلوبین a1c مهمه، اما hga1c نشاندهنده قند سه ماهه شما است و برای اطمینان از دیابت باید حتما چک شود. الان هر دو مقداری بالا است و نشان میدهد که مادر شما بیماری دیابت رو دارند اما خیلی به حد نرمال نزدیکه و با رعایت رژیم غذایی و ورزش و مصرف یک دوره دارو قطعا به وضعیت نرمال برمیگرده پس جای نگرانی نیست