کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma
آزمایش خون برای تست بارداری

دو نوع تست بارداری وجود دارد؛ تست بارداری با استفاده از نمونه ادرار و نمونه خون. هر دو آزمایش وجود هورمون گونادوتروپین جفتی انسانی را تشخیص می دهند. این هورمون مدت کوتاهی پس از چسبیدن نطفه به پوشش داخلی رحم، توسط جفت تولید می شود و در روزهای اول بارداری به سرعت در بدن تولید می شود.
این تغییر سریع در هورمون، علائم بارداری را تحریک می کند.

آزمایش ادرار برای تست بارداری

آزمایش ادرار به دو روش انجام می شود و می توان آن را در منزل یا کلینیک انجام داد. یکی از راه ها جمع آوری ادرار در یک ظرف و قراردادن کیت آزمایش داخل آن است یا قرار دادن ادرار در یک ظرف خاص با قطره چکان می باشد. روش دیگر قرار دادن کیت آزمایش در جریان ادرار و جمع آوری آن است. 
برای مشاهده نتیجه آزمایش باید منتظر بمانید. تغییر رنگ، خط و یا نماد (مثلا مثبت یا منفی بودن) نتیجه آزمایش را تعیین می کند. کیت آزمایش بارداری دیجیتال به این شکل عمل می کند که نتایج را به صورت باردار یا غیر باردار نمایش می دهد.

چه زمانی می توانم آزمایش ادرار انجام دهم؟

بیشتر پزشکان توصیه می کنند تا روز اول قاعدگی صبر کنید و هنگامی که متوجه شدید قاعدگی شما قطع شده است آزمایش ادرار انجام دهید. معمولا در این حالت دو هفته از لقاح گذشته است. البته برخی آزمایشات حساس تر عمل می کنند و می توانید زودتر آزمایش را انجام دهید.

آزمایش ادرار تا چه حد دقیق است؟

آزمایش ادرار یا آزمایش بارداری خانگی هنگامی که به درستی انجام شود حدود 97% دقت دارد. آزمایش بارداری خانگی به دلیل ارزان بودن، خصوصی بودن، راحت بودن و نتیجه سریع طرفدار زیادی دارد. 
اما اگر آزمایش به درستی انجام نشود یا خیلی زود گرفته شود، نتیجه نادرست می دهد. اگر نتیجه آزمایش منفی شد اما باز هم علائم بارداری را مشاهده کردید، یک هفته صبر کنید و آزمایش دیگری بگیرید یا با پزشک تماس بگیرید و آزمایش خون انجام دهید.

آزمایش خون برای تست بارداری

دو نوع آزمایش خون وجود دارد. آزمایش خون کمی که مقدار دقیق hCG داخل خون را تعیین می کند یا آزمایش خون کیفی hCG که باردار بودن یا نبودن شما را مشخص می کند.

مزایای آزمایش خون:

  • می توان بارداری را زودتر از آزمایش ادرار تشخیص داد. در واقع 12-7 روز بعد از لقاح، بارداری تشخیص داده می شود. 
  • می توان غلظت هورمون hCG را در خون اندازه گیری کرد (این اطلاعات به پزشک کمک می کند به تشخیص بیماری ها در طول بارداری بپردازد).

معایب آزمایش خون:

  • از آزمایش ادرار گران تر است.
  • تعیین نتیجه آزمایش زمان بر است.
  • باید در مطب پزشک انجام شود.

سوالات رایج درباره تست بارداری

اگر نتیجه تست بارداری خانگی من مثبت باشد، به معنی باردار بودن من است؟

نتیجه مثبت تست بارداری خانگی نشانه حضور هورمون hCG در سیستم شما می باشد. هنگامی که یک تخمک در پوشش داخلی رحم زن کاشته می شود، هورمون hCG شروع به زیاد شدن می کند. این نشانه بارداری است.

اگر نتیجه تست بارداری خانگی من منفی باشد، به معنی باردار نبودن من است؟

نتیجه منفی می تواند نشانه باردار نبودن، زود انجام دادن آزمایش یا اشتباه انجام دادن آزمایش باشد. حساسیت تست های بارداری متفاوت است و ممکن است شما به بدن زمان کافی برای تولید هورمون های hCG را نداده باشید.
همچنین اگر زمان آزمایش بیشتر از مقداری که بر روی پاکت ذکر شده است باشد، آزمایش معتبر نیست. بهتر است مطابق دستورالعمل رفتار کنید و پس از پریود نشدن، آزمایش را انجام دهید. 

اولین تست بارداری خانگی را چه زمانی می توانم انجام دهم؟

توصیه می شود صبر کنید یک دوره پریود نشوید سپس تست بارداری را انجام دهید. پریود نشدن اولین نشانه بارداری است. اگر نمی توانید صبر کنید و هر چه زودتر باید بفهمید باردار هستید یا خیر، اولین زمان انجام تست بارداری 14 روز پس از لقاح است. 

اگر دو تست بارداری خانگی انجام دهم و نتیجه متفاوت به من بدهد به چی معنی است؟

اگر شما پاسخ های متفاوت در تست های متعدد بارداری دریافت کردید، توصیه می شود یک آزمایش خون برای دریافت پاسخ دقیق انجام دهید.

منبع: http://americanpregnancy.org/getting-pregnant/understanding-pregnancy-tests/

امتیاز مطلب: 87%
87