کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma
کیست بارتولن چیست و درمان آن

کیست بارتولن (Bartholin's cyst) و آبسه بارتولن چیست؟

دو غده بارتولن در ورودی مهبل (واژن) زن، در هر طرف قرار دارد. آنها کوچک هستند و در حالت عادی دیده یا حس نمی شوند. کاربرد آنها این است که مایع را بر روی سطح مخاطی (داخلی) لگن - پوست کبد اطراف مهبل (واژن) ترشح کنند. مشکلات با غدد بارتولن عبارتند از کیست، که بزرگ شدن غده نسبتا بی درد است و آبسه هایی که عفونت غدد هستند. به طور معمول تنها یکی از دو غده متضرر می شود.

عکس کیست بارتولن:

کیست بارتولن+عکس

چه چیزی باعث کیست بارتولن می شود؟

کیست بارتولن زمانی اتفاق می افتد که کانال خروجی غدد بارتولن مسدود می شود. سیال تولید شده توسط غدد تجمع می کند، غدد متورم شده و کیست ایجاد می شود. آبسه زمانی اتفاق می افتد که کیست آلوده می شود.
آبسه های بارتولن می تواند توسط هر یک از باکتری ها ایجاد شود. این باکتری ها شامل ارگانیسم های باکتریایی هستند که باعث بیماری های منتقله از راه جنسی مانند بیماری کلامیدیا و گونوره می شود و همچنین باکتری هایی که به طور معمول در دستگاه گوارش وجود دارند مانند Escherichia coli. این آبسه ها معمولا شامل بیش از یک نوع ارگانیسم می باشند.

نشانه های کیست بارتولن چیست؟

 • کیست بارتولن باعث تورم لگن در یک طرف، در نزدیکی ورود به مهبل (واژن) می شود. کیست معمولا دردناک نیست و درد قابل توجه نشان دهنده آبسه رشد کرده است. با این حال، کیست های بزرگ ممکن است به دلیل اندازه آنها دردناک باشند.
 • آبسه بارتولن سبب درد قابل توجهی علاوه بر تورم می شود. ناحیه متورم بسیار حساس است و پوست قرمز می شود. پیاده روی و نشستن ممکن است کاملا دردناک باشد.
 • زنان با آبسه های بارتولن معمولا تب ندارند. ترشحات واژن ممکن است وجود داشته باشد، به ویژه اگر عفونت توسط یک بیماری جنسی منتقل شده باشد.

برای کیست باتولین چه زمانی نیاز به مراقبت های پزشکی است؟

 • اگر توده تناسلی در عرض چند روز پس از درمان خانگی بهبود نیافتند یا بزرگتر شدند به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر توده یا جرم دردناک باشد، نشان می دهد که آبسه رشد کرده است. باید تخلیه شود.
 • اگر علائم دیگر، از جمله ترشحات واژن، تب و یا استفراغ دارید، به پزشک مراجعه کنید.
 • با کیست ها و آبسه های بارتولین، دلیل اصلی برای مراجعه به اورژانس، درد حاد است. زنانی که در معرض درد شدید هستند یا نمیتوانند به راحتی بنشینند یا قدم بزنند باید در اسرع وقت به دکتر مراجعه کنند. اگر چه علائم مانند تب بالا و درد شکم به علت آبسه های بارتولین ایجاد نمی شود، در صورت وجود علائم، به پزشک مراجعه کنید.

آزمونها و تست های کیست بارتولین

به طور کلی تشخیص کیست و یا آبسه بارتولین توسط معاینه فیزیکی انجام می شود. در بسیاری از موارد، هیچ تست اضافی مورد نیاز نیست. گاهی اوقات نمونه ها برای تعیین نوع باکتریایی که باعث عفونت می شود و برای عفونت های منتقله از راه جنسی مانند گونوره (سوزاک) و کلامیدیا انجام می شود. این نمونه ها به سادگی از مواد تخلیه شده از آبسه یا از دهانه رحم گرفته می شود. نتایج این آزمایش ها تا حدود 48 ساعت بعد در دسترس نیست بنابراین درمان به زودی مشخص نمی شود. با این حال، ممکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک داشته باشید.

درمان کیست بارتولین چگونه است؟

درمان کیست بارتولین معمولا شامل حمام های SITZ ( نشستن در لگن و یا وان آب گرم) برای تخلیه می باشد و گاهی نیز شامل جراحی بسته به شدت علائم است. پزشکان گاهی آنتی بیوتیک را تجویز می کنند.

درمان خانگی کیست بارتولین

درمان خانگی کیست ها و آبسه های بارتولین شامل حمام های سیتز( نشستن در لگن و یا وان آب گرم) می شود که باعث تسهیل تخلیه می شود. حوضچه های حمام اختصاصی در دسترس هستند، اما ساده ترین روش این است که در حمام در چند اینچ آب گرم بنشینید. آب نباید خیلی داغ باشد، اما باید نسبتا گرم باشد. باید به مدت 10-15 دقیقه، 3-4 بار در روز این کار را انجام دهید. این درمان اغلب برای کیست های بارتولین استفاده می شود. آبسه ها اغلب نیاز به تخلیه توسط دکتر دارند.

سایر روش های درمانی کیست بارتولین

 • برای کیست بارتولین کوچک که بیش از حد دردناک نیست، درمان شامل حمام Sitz ( نشستن در لگن و یا وان آب گرم) مناسب است. 
 • استفاده از کیست های قابل درمان با آنتی بیوتیک ها و حمام های SITZ ( نشستن در لگن و یا وان آب گرم)  برای خنک کردن عفونت گاهی مناسب است. اگر این درمان عفونت را از بین ببرد، جراحی ارتجاعی بعدا انجام می شود.

جراحی کیست بارتولین چگونه است؟

درمان و جراحی کیست بارتولن

- برای آبسه های بارتولین و کیست های بزرگ یا دردناک، درمان تخلیه لازم است. آبسه یک عفونت در فضای محصور است و آنتی بیوتیک ها به فضای محصور وارد نمی شوند. بنابراین، درمان آبسه نیاز به تخلیه عفونت دارد. زهکشی آبسه بارتولین را می توان در مطب دکتر یا بخش اورژانس بیمارستان انجام داد. بیهوشی موضعی بر روی آبسه تزریق می شود و سپس بر روی سطح داخلی ورودی واژن ایجاد می شود. پس از خروج مواد آلوده، حفره آبسه با گاز یا کاتتر کوچک بسته می شود. این حفره را باز نگه می دارد و باعث تخلیه بیشتر می شود. گاز پس از 24-48 ساعت برداشته می شود. اگر یک کاتتر کوچک استفاده شود، ممکن است برای چندین هفته به جای گذاشته شود تا احتمال عود به حداقل برسد. کاتتر روش ترجیحی زهکشی است، زیرا درد کمتری دارد و موفقیت آمیز است.

- تخلیه آبسه می تواند ناراحت کننده باشد، زیرا بیحسی موضعی همیشه در بافت متورم کار نمی کند. بسته به ترجیحات مریض و دکتر داروهای IV ممکن است برای آرام سازی و کاهش درد در طول مراحل تجویز شود. پس از تخلیه آبسه، درمان آنتی بیوتیک معمولا لازم نیست. با این حال، اگر عفونت منتقله از راه جنسی وجود داشته باشد، یا اگر شواهدی از عفونت ادراری و واژن وجود داشته باشد، آنتی بیوتیک تجویز می شود. در بعضی موارد، این کار چند روز پس از درمان اولیه و پس از نتایج آزمایشگاه انجام خواهد شد.

- در عمل جراحی برش روی پوست روی کیست انجام می شود و سپس از طریق دیواره کیست عفونت خارج می شود. سپس دیواره کسیت دوخته شده تا از عود کیست جلوگیری شود.

پیگیری در زنان مبتلا به کیست بارتولین

درمان و پیگیری کیست بارتولن

 • زناني كه كيست بارتولين يا تخليه آبسه داشته اند بايد در 24-48 ساعت براي بازبيني و حذف مواد به پزشک مراجعه کنند. در عین حال باید حمام های Sitz( نشستن در لگن و یا وان آب گرم)  را برای ادامه تخلیه  بکار ببریم.
 • اگر قبل از موعد باند از بین برود، با دکتر تماس بگیرید. بسته به زمان بندی، اندازه آبسه و ادامه نشانه ها نیاز به جایگزینی می باشد.
 • زنان ممکن است از داروی مسکن استفاده کنند. اگر آنتی بیوتیک تجویز شود، باید به طور کامل مصرف شود.
 • اگر علائم جدیدی از جمله افزایش تورم، درد، تخلیه واژن یا تب را مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.

جلوگیری از کیست بارتولین

 • اگر کیست بارتولین توسعه یابد، درمان سریع شامل نشستن در لگن یا وان آب گرم است و ممکن است مانع توسعه آبسه شود.
 • شیوه های مناسب رابطه جنسی می تواند بیماری های منتقله از راه جنسی را کاهش دهد و بنابراین از تشکیل آبسه های ناشی از آن جلوگیری می کند.

پس از درمان  کیست بارتولین چه اتفاقی می افتد؟

اکثر زنان در عرض 24 ساعت پس از تخلیه احساس خوبی دارند. بعضی از افراد مبتلا به کیست های مکرر یا آبسه ها می شوند. اگر این اتفاق بیفتد، کل غده بارتولین را می توان خارج کرد. متخصص زنان اغلب این عمل جراحی را انجام می دهد.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.emedicinehealth.com

امتیاز مطلب: 96%
96


 • profileفاطمه مرادی27 روز قبل

  سلام تروخدا جواب منو بدید من یه دختر 18 ساله هستم مجرد هستم بغل دهانه واژنم یه چیزی انگاری غده که اندازش تقریبا اندازی یه قند هست وجود داره اصلا درد هم ندارم حالا چیکار کنم؟؟؟؟
  من روم نمیشه به مامانم چیزی بگم

  • profileپزشک اوما26 روز قبل

   سلام فاطمه جان حتما به پزشک یا ماما مراجعه کنید تا معاینه شوید امکان داره کیست بارتولن باشه شاید هم این مورد نباشه. بسته به اندازه ی کیست بارتولن ، درمان انتخاب میشه، در مواردی که کیست بارتولن کوچک است ، با تجویز آنتی بیوتیک از عفونی شدن آن جلوگیری و گاهی کیست بارتولن به قدری بزرگ می شود که مجبور به تخلیه آن می شویم. گاهی با سوزن و گاهی با برش. در هر صورت ، کیست بارتولن یک مساله ی عود کننده است و بهتره معاینه شوید

 • profileشکلات تت1396/06/27

  ببخشید فراموش کردم یه سوال دیگه هم داشت اینکه بعداز تخلیه آبسه بارتولن باید چه کارهایی انجام بده یعنی مراقبت خاصی لازمه؟

  • profileپزشک اوما1396/07/13

   سلام شكلات عزيز
   بعد از عمل جراحي كيست بارتولن، رژيم مايعات كامل داريد، بهتره كمي راه برويد تا حركات گوارشي راه بيوفته، آنتي بيوتيك هاي تجويزي پزشك را سر زمان بخوريد. دوش آب گرم بگيريد، طبق دستور پزشك در لگن آب گرم و بتادين بنشينيد. منابع غذايي ويتامين سي مانند مركبات، آناناس ، كيوي و ... را بيشتر مصرف كنيد.

 • profileشکلات تت1396/06/27

  سلام و ممون از سایت خوبتون. ببخشید یه سوال داشتم دختر خاله من باکره هست اما دچار آبسه بارتولن شده دکتر هم چند بار آنتی بیوتیک داده اما مشکل برطرف نشده، حالا باید عمل کند. می خواست بدونه که این عمل به پرده بکارتش آسیبی نمی زند؟ مرسی راهنمایی کنید

  • profileپزشک اوما1396/06/30

   سلام دوست عزیز . خیر آسیبی نمی رساند نگران نباشید. کیست بارتولن زیر پرده بکارت قرار دارد

 • profileسپیده سلطانی1396/06/22

  بسیاااار ممنونم ازشما مطلب خیلی عالیه بود من خودم چند بار کیست بارتولن را داشتم، بسیار دردناک است و واقعا برای من آزار دهنده بود